Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
İki Eski Uydu Enkazı, Bugün Birbirlerine Çarpabilir!

İki Eski Uydu Enkazı, Bugün Birbirlerine Çarpabilir!

Uzay enkazı takipçisi LeoLabs‘ın söylediğine nazaran, yaklaşık olarak ABD’nin Pittsburgh kesimi üzerinde iki kullanılmayan uydu, kısa müddet içerisinde çarpışabilir. LeoLabs’ın Pazartesi günü bir tweet aracılığıyla yaptığı açıklamada, bugün; 1983 yılında fırlatılan ve artık tasarrufta olmayan uzay teleskopu IRAS (13777) ve 1967 yılında fırlatılan deneysel ABD yükü GGSE-4 (2828) yaklaşık olarak 14,7 km/s göreceli suratı ile birbirlerine çok yakın aradan geçecekler yahut çarpışacaklar.

Firma, cisimlerin birbirlerine yaklaşmalarını izlediğini ve en son datalarının “15-30 metre arası bir mesafelik ıskalama varsayımı gösterdiğini” söyledi. 3,6mx3,24×2,05m boyutlarına sahip olan IRAS düşünüldüğünde de bu aralık epey tasa verici oluyor. IRAS ve GGSE-4’ün birleşik boyutları da yaklaşık olarak 100’de 1 olan çarpışma ihtimalini arttırıyor.

LeoLabs, gelecekte uzay sürdürülebilirliği için uyduların vaktinde yörüngeden çıkartılmasının ehemmiyetinin altını çizmek için bu cins hikayelere dikkat çekilmesinin gerekli olduğu belirtiyor.

Yorum Ekle