Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Japonya Merkezli Fanuc Türkiye’de Ne Yapıyor?

Japonya Merkezli Fanuc Türkiye’de Ne Yapıyor?

Japonya merkezli başkan CNC, ve Makine üreticisi Fanuc’un Türkiye Umumî Yöneticisi Teoman Alper Yiğit ve Fanuc’un Türkiye parteri He-Pro Umum Yöneticisi Hakan Baykoz ile Fanuc hakkında, Fanuc’un Türkiye faaliyetleri ve daha ziyadesi hakkında söyleşi gerçekleşirdik.

Tek üretim merkezi Japonya’da olan Fanuc üretim merkezinde robotlar, robotları üretiyor. Evet, nasıl? Gelin artık Fanuc neler yapıyormuş, yakından bakalım…

CHIP: Fanuc markasını anlatır mısınız?

Teoman Alper Yiğit: Fanuc olarak CNC denetim sistemleri, endüstriyel robotlar, Robodrill (İşleme Merkezi), Robocut (Tel Erozyon), Roboshot (Plastik Enjeksiyon) ve Robonano (Hassas Torna) üzere üretim makineleri için fabrika otomasyonunda yerküre başkanı bir markayız. Fanuc olarak satış, servis, teknik destek, Ar-Ge ve müşteri hizmetleri sahalarında faaliyet göstermekteyiz. Tek üretim merkezimiz ise Japonya’dadır. Üretim parkurumuzdan bahsedecek olursak;  kendi üretim sürecimizde kullandığımız 4.500’in üzerinde mevcut. Fanuc üretim merkezimizde robotlar, robotları üretiyor. Öteki bir deyişle kendi makinalarımızla kendi eserimizi üretiyoruz.  Bugün sanayi 4.0’ı konuştuğumuz şu günlerde bu ileri teknolojiyi yıllar evvel kendi fabrikasına uygulamış bir şirketiz. Bizim rolümüz; fabrikaların üretim sürecinde insan ve robot bağlantısının ehemmiyetini ve farklılığını anlatmak. Stratejimiz, yalnızca var olan bir eseri satmak değil ürettiğimiz tahlilleri karşı tarafa da uygulatmak. Bu halde hadisesi yalnızca eser satışı ile sınırlamıyor, üreticilere katma bedelli ve muhtaçlık duydukları tahlilleri sağlıyoruz. 

CHIP:  Fanuc’un Türkiye’deki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Teoman Alper Yiğit: Fanuc Türkiye, 1993 yılında meydanda çalışan eserlerimize servis hizmeti veren bir tertip olarak kuruldu. 2012 yılında ise bünyemize Satış, Teknik Destek ve Operasyon departmanlarını ekledik. 2020 yılı içerisinde Tamir Merkezimizi açma ve yeni bir bina yatırımı yapma amaçlarımız var. Türkiye’de otomotiv, beyaz eşya, umumî sanayi, mücevher, kuyumculuk, savunma sanayi ve kozmetik üzere birçok farklı ortama hitap ediyoruz. Üretimin olduğu her meydanda Fanuc olarak bizler de taraf alıyoruz.

CHIP:  He Pro markasını anlatır mısınız?

Hakan Baykoz: He-Pro olarak entegrasyonunda mütehassıs olan bir firmayız. Anahtar teslim makine imalatı, otomasyon girişimleriyle havacılık, otomotiv, cam, döküm, beyaz eşya, porselen, savunma sanayi üzere derhal çabucak her kola FANUC robotlu tahliller sunmaktayız. Bünyemizdeki tasarım, hidrolik, pnömatik, otomasyon, robot programlama konusunda hepsi kendi sahalarında bilirkişi bireylerden oluşan ekibimiz ile birlikte küresel ölçekte müşterilerimize şahsi tahliller sunarak her gereksinime yönelik mühendislik pratikleri üreten ve devamlı kendimizi yenileyen bir firmayız.

CHIP: Fanuc ve He-Pro iş birliği nasıl başladı ve nasıl şekillendi?

H.B: entegrasyonu ile ilgili anahtar teslim sistemler için tahlil üreten bir firma kurmaya karar verdiğimizde, bu aşamada hangi robot markası ile birlikte yürüyeceğimize karar vermemiz gerekiyordu. Yapmış olduğumuz değerlendirmeler sonucunda, her açıdan FANUC markasının öne çıktığını gördük. Bu halde muhabere kurarak birlikte çalışmaya başladık. Şu ana kadar birlikte yürütmüş olduğumuz girişimlerde de yanlışsız karar verdiğimizi görmekteyiz.

CHIP: Armağan getiren çalışma sisteminden bahseder misiniz?

H.B: Yapmış olduğumuz her girişimde daha uygununu nasıl yapabiliriz diye düşünüp, bunu da yaptığımız girişimlere yansıtmaya çalışıyoruz. Yıllar içerisinde bu sistemi ağır AR-GE çalışmalarımızla geliştirdik ve firmaların tasarrufuna sunduk. Bu çalışmadan kısaca bahsetmek gerekirse; rakiplerine kıyasla %80’e varan kuvvet tasarrufuna, %20 daha düşük alan gereksinimine, %50 daha düşük bakım maliyetlerine ve kullanıcı dostu ara yüze sahiptir.Patentli eserimiz olan servo hidrolik izostatik pres, hidrolik tarafında Bosch Rexroth eserleri ve robotlu rötüş tarafında Fanuc robotları çalıştıracak halde dizayn edilmiştir. Bu başarılı eserimiz ile porselen koluna kişisel robot entegrasyonu gerçekleştirdik. İmalatını yaptığımız servo hidrolik izostatik pres ve robotlu rötüş uygulamamızla 2019 yılında Fanuc Küresel Partner Innovation Award ‘ı almaya hak kazandık. Sistemimiz, devletimiz koşullarında daha evvel robot kullanmamış olan firmalar için, süreç yapılacak kesimin 3D datasını sisteme yükleyerek süreç yapılacak olan koordinatları tanımlama konusunda büyük kolaylık sağlanmıştır. Makine rakiplerine kıyasla %70-%80 arasında kuvvet tasarrufu sağlamaktadır. Bu patentli eser ile küresel ölçekte armağana layık görülmüştür.

CHIP: Fanuc robotları öncesinde ve sonrasında üretim vadesindeki farkı anlatır mısınız?

H.B: Eser değişimindeki set- up vakitleri %80’e yakın düşürülüp, verimlilik %10 güzelleştirildi, evvelden tabağın formu açısından üretilmesi mümkün olmayan eserlerinde üretilebilmesi sağlandı. Bakım maliyetleri ve arıza kaynaklı duruşlar %70 seviyesinde azaltıldı.

-Fanuc robotları bu iş birliği ile nasıl bir kuvvet tasarrufu, üretim suratı sağladı? (rakamlarla)

H.B: Fanuc robotların delikli bilek yapısı ve sonsuz dönebilen 6. ekseni sayesinde çeşit kısıtlaması üzere meseleler ile karşılaşılmamaktadır. Tıpkı devranda tuğla, seramik, porselen kolu üzere tozlu çalışma ortamlarına dayanıklı olması da son kullanıcı açısından da tercih sebebidir. Bu da makinemiz için büyük avantaj sağlamıştır. Sistemin umumunda arıza kaynaklı duruşların az olmasından ötürü ve eser değişimlerindeki set-up vakitlerinin kısa olması sayesinde rakiplerine kıyasla önemli mealde uygunlaştırma sağlanmıştır. Servo Hidrolik Tahrikli İzostatik Pres buluşu ile He-Pro Mekatronik, porselen kesimine yenilikçi bir tahlil getirmiştir.

Hakan Baykoz

1977 Yılında Almanya Hamburg kentinde doğdum. Tahsil hayatımı Bursa ‘da tamamladım. 1995 yılında üniversite de tahsile devam ederken birebir devirde iş hayatına atıldım. Çeşitli firmalarda satış, pazarlama, girişim ve kısım yöneticilikleri yaptım. Uzun yıllar boyunca otomotiv ve porselen bölümü için çeşitli girişimler yaptım.

Teoman Alper Yiğit

Teoman Alper Yiğit, Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünden  mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesinde MicroMBA programını tamamlamıştır.

İş hayatına pnömatik,elektro-pnomatik kesiminde ve satış ortamında başlayan Teoman Alper Yiğit, daha sonra Robotik, makina ve denetim sistemleri dalında milletlerarası firmalarda başkan olarak kariyerini sürdürmüştür. Çalıştığı kurumlarda servis ve satış sonrası hizmetler üzere farklı değişim ve gelişim girişimlerinde yan almıştır. 2014 yılında hala çalışmakta olduğu FANUC firmasının Globalde verdiği  “Top Sales Person” armağanı’na layık görülmüştür. 

Yorum Ekle