Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
İğdenin yararları nelerdir? İğde hangi illetlere âlâ gelir? İğde nasıl tüketilir?

İğdenin yararları nelerdir? İğde hangi illetlere âlâ gelir? İğde nasıl tüketilir?

Kendine has kokusu olan iğde, birçok kişi tarafından bilinmiyor. Gelgelelim aktarcılarda ya da kuruyemişçiler de birçok kişinin karşılaştığı dış görünüşü nedeniyle ön yargıyla yaklaştığı iğdenin insan sıhhatine inanılmaz yararları vardır. Saraçoğlu’nun safra kesesi paklığı için önerdiği kürün ana hususu olan iğde hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala iğdenin yararları nelerdir? İğde hangi illetlere düzgün gelir? İğde nasıl tüketilir? Haberin detayında iğdeye dair her şeyi bulabilirsiniz.

Uzakdoğu devletlerinde mucize besin olarak geçen iğde, azotu kökünde toplayabilme özelliğine sahiptir. En verimsiz toprakta bile yetişebilen iğde, tabiat vakalarına karşı da hayli dayanıklı bir ağacı vardır. Ağacı bağ, bahçe ve ormanlık sahalarda yetişir. Zeytin büyüklüğünde olan meyveler çoklukla hünnap ile karıştırılır. Eti ziyade olduğunda sultan iğdesi olarak isimlendirilir. Ama en çok yetiştirilen ve kültür olanı ise kuş iğdesidir. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika üzere devletlerde de yaygın olarak tüketilir. Memleketimizde karasal iklimin hakim olduğu kesimlerde görülür. Böbrek hastalarına bolca tüketmeleri tavsiye edilir. Bunun dışında da ağızdaki bozuk tat ve bağırsak fonksiyonlarına da yarar sağlar. Çok güçlü bir vitamin ve mineral deposudur. Çiğ olarak yendiği üzere, çayı ve reçeli de yapılarak tüketilebilir. Sonbahar meyvesi olan iğde aroması ve kıvamı değişik olduğundan birinci olarak kimse beğenmez ama vakit geçtikçe tadı alışkanlık haline gelir. Meyvenin yerküre umumunda adı Elaeagnus’tur. Yetiştiği tarafa nazaran çeşitlenir. Japon iğdesi olarak bilinen çeşidi sıhhat açısından yararı epey güçlü olduğundan memlekette meyve mucize besin olarak görülür. İğde tıpkı hengamda endüstrisinde de kullanılır. Kısımları dikenli olan ağacı 7 metreye kadar uzar. 

İĞDENİN YARARLARI NELERDİR?

– Kış aylarında güçlü bir bağışıklık için mütehassıslar tarafından tavsiye edilir. C vitamini bakımından güçlü bir besindir.

– Uzakdoğu devletlerinde cilt rahatsızlıkları için kullanılır. Tıpkı hengamda sonları yatıştırdığından çayı mahsusen ara öğünlerden evvel tüketilir.

– Mide kasını güçlendirerek çalışma fonksiyonunu artırır. Mide duvarındaki mukozun asitten etkilenmesini önleyerek öğütmesini destekler. Ölçüsüz tüketildiğinde gaz yapabilir.

– Çiğ tüketildiğinde tükürük bezlerindeki enfeksiyonu temizler. Bu bakımdan da ağız içindeki bakterilerin sayısını azaltarak diş ve diş etini güçlendirir. 

– Kuru iğde ve yaprağı bir arada kaynatıldığında elde edilen çayı, kuru öksürüğü gidermede yardımcı olur.

– İğde çayı birebir devirde sindirimdeki hür radikalli hücreleri temizleyerek metabolizmayı hızlandırır. Bağırsaklardaki flora sayısını dengeleyerek ishal ve kabızlık üzere sindirim sıkıntılarına âlâ gelir. Başkaca sindirimin direncini marazlara karşı artırır.

– İçeriğinde yüksek ölçüde omega 7 yağı barındırır. Bu yağ vücuttaki kolejanı artırmada tesirlidir. Bu özelliği sayesinde cildin ve saç köklerindeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. 

– Karaciğerdeki toksinleri temizler. Beğenilmeyen kolesterolü düşürerek damar sıhhatini korur.

İĞDE NASIL TÜKETİLİR?

Taze olarak tüketildiği üzere kurutularak da yenilebilir. İçerinde unlu bir eti olan iğde, de reçel de yapılabilir. Aroması sayesinde kompostosu da yapılan iğde, Uzak şarkta çekirdeğinden çay yapılır. Eti ise kurutulup, un haline getirilerek çeşitli yanlarda tüketilebilir. Kimi bölgelerde içeriğindeki omega 7 yağı çıkartılarak cilt hastalıklarında kullanılır.

100 GRAMLIK İĞDENİN BESİN KIYMETLERI NELERDİR?

Kalorisi // 60 gram

Karbonhidratı // 70 gram

 Proteini // 40 gram

Yağ // 0.10

Lif // 0.60

Kolesterol // 0

Kalsiyum // 50 gram 

SARAÇOĞLU’NDAN İĞDE KÜRÜ

sindirimi temizleme de tesirli olan iğde kürünün en değerli özelliği ise safra kesesindeki taşları düşürmede epey tesirli bir doğal ilaçtır. Kaynamış suyun içerisine iğdenin kabuklarını açıp iç kısmını çekirdeği ile birlikte ekleyin. 5 dakika kaynatın. Süzüp sabah aç karna bir bardak iğde çayı tüketilir. Kırkkilit bitkisini ise akşam yemeklerden 2 saat sonra bir tatlı kaşığını bir bardak kaynayan suya ekleyip 5 dakika daha kaynatıp süzüp içilmesi gerekir. Bu tatbik bir ay boyunca nizamlı yapılması tavsiye edilir. 

Yorum Ekle