Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kalp çarpıntısı (Taşikardi) illeti nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Kalp çarpıntısı (Taşikardi) illeti nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Aniden başlayan ve kişinin hayat kalitesi olumsuz etkileyen kalp çarpıntısı bir vesair ismiyle taşikardi marazının ne olduğunu biliyor musunuz? Erkeklere orantıyla genç hatunlarda daha ziyade görülen ve vaktinde tedavi edilmediğinde inmeye neden olan kalp çarpıntısı hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala kalp çarpıntısı (Taşikardi) illeti nedir? Kalp çarpıntısının belirtileri nelerdir?

Kalbin dakika da yaklaşık 100 atım atmasına taşikardi (artimi) yani yüksek kalp ritmi bozukluğu denir. Ya da kalp çarpıntısı olarak da isimlendirilebilir. Belirti göstermeden ilerleyen bu hastalık önemli komplikasyonlara neden olabilir. Kalp yetmezliği, kısmi felç, inme ve velev ani kalp durmasına bağlı vefatla sonuçlanabilir. Illetin ortaya çıkmasını; genetik bozukluk, doğumsal anormallik, istikrarsız tansiyon, yüksek ateş, birtakım ilaçların yan tesirlerinin yanı sıra şiddetli yaşanan ruhsal bozukluklarda tetikler. Hasta umumiyetle nedensiz bir formda kalp atışlarını hissetmeye başlar. Bu durum akabinde nefes darlığı ve bilinç kaybına kadar yer hazırlayabilir. Bir iki kez yaşanan bu sorun önemli olmazsa da sık sık yaşanmasının altında farklı bir rahatsızlığın da kelam konusu olabileceğinden bir ekspere danışarak kalp ritminin denetimleri sağlanmasında yarar vardır. Kalp çarpıntısı ya da kalp ritim bozukluğu olarak isimlendirilen taşikardi, çoklukla erkeklere orantıyla bayanlarda münhasıran 20 ve 35 yaş arasındakilerde sık rastlanan bir durumdur. Kalp ritim bozukluğunun neden olabileceği en önemli hastalık ise inme yani yarı felç durumudur. Bunun nedeni de vücut içerisinde artan kalp atışı nedeniyle yaşanan kan basıncındaki artıştır. 

KALP ÇARPINTISI (TAŞİKARDİ) MARAZININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Süratli ve ritimsiz kalp atışları,

Şiddetli baş ağrısı ve dönme,

Güçsüzlük, sersemlik ve ani bayılma,

Bilincin kaybolması,

kaslarında ani hareketlenmeden ötürü bulantı kusma hissi,

Gözlerde kararma,

Nefes darlığı üzere belirtilerle kendini gösterir. Bunların yanı sıra sağ göğüste sıkışma ve kol bacaklarda sert şişlikler kalp çarpıntısının az bilinen belirtilerindendir.

KALP ÇARPINTISININ (TAŞİKARDİ) TEDAVİSİ VAR MIDIR? 

Taşikardi illetini etmek için bilirkişi tabip öncelikle elektrokardiyogram da kalp atışlarının müddetini ölçer. Taşikardi teşhis edildikten sonra seviyesine nazaran tedavisine başlanılır. Taşikardi hastasının tüketmemesi gerekenlerin listesi hazırlandıktan sonra hasta beslenme alışkanlıklarını değiştirir. Taşikardi tedavisinde kan testi yapıldıktan sonra ilaç verilir. Zira bu ilaçların yan tesirleri şiddetlidir.

KALP ÇARPINTISI (TAŞİKARDİ) ILLETINE NE ÂLÂ GELİR?

Illetin nüksetmemesi için gece yemek yenilmemesi daha yararlı olur. Yağ orantısı az olan süt ve süt eserleri tüketilmelidir. Baharatı hayatınızdan büsbütün çıkarmalısınız. Kuruyemiş mahsusen cevizi bol ölçüde tüketmeye itina göstermelisiniz. Kalp damarlarını tıkayacak yağlı ve sıhhatsiz besinler tüketmemeye dikkat ediniz. Bilirkişi denetiminde hazırlanmış diyet listelerine mütenasip beslenmenizde yarar var. Kalp çarpıntısı olan kimselerin muhakkak gece yağlı ve abur cubur stili yemeklerden uzak durması gerekir. 

Yorum Ekle