Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Güvem (Çakal) eriğinin yararları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Güvem (Çakal) eriğinin yararları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Yapılan araştırmalarda münhasıran bayanlarda görülen göğüs kanseri için doğal ilaç olarak kullanılan güvem eriği, yüksek nispette antioksidan içermektedir. Yüzyıllardır sıhhat için tüketilen güvem eriği, hakkında kimse pek bir şey bilmez. Bu yüzden sizler için güvem eriği hakkında merak her şeyi araştırdık. Pekala güvem (Çakal) eriğinin yararları nelerdir? Güvem eriği nasıl tüketilir?

Gül ailesine ilişkin olan güvem eriğinin bilimdeki ismi Prunus Spinosa’dır. Çakal eriği olarak da bilinen güvem eriği, dikenli ağaçlarda yetişir. Önceleri beyaz renkli çiçek açar. Meyveler olgunlaştıkça morlaşır. Devletimizde ormanlık yerlerin bir birçoklarında vardır. Aronya meyvesi ile karıştırılır. Gelgelelim ikisi tıpkı aileden gelen farklı meyvelerdir. Trakya nahiyesinde sıklıkla tüketilen güvem eriği halk arasında yaban eriği olarak isimlendirilir. Ekşi bir tadı olan güvem eriği ile ilgili yapılan araştırmalarda yüksek orantıda antikanserojen hususlar içerdiği ortaya çıktı. Mahsusen göğüs kanserini önlediğini söyleyen alternatif tıp eksperleri, aile hikayesinde kanser olanların tüketmesini tavsiye ediyor. Sonbahar aylarında yetişen güvem eriğinden; meyve suyu, marmelat ve reçel yapılır. Bunun yanı sıra meyveden çay da yapılır. Bu çay da kandaki tüm ve yağları temizler. Sıfır yağ içerdiğinden şeker hastalarının da basitçe tüketebileceği bir meyvedir. Eski çağlarda bu meyvenin yetiştiği ağacın kısımlarında mürekkep ve baston yapılırdı. Kaynatılıp elde suyundan ise çamaşırlar yıkanırdı. 

GÜVEM (ÇAKAL) ERİĞİNİN YARARLARI NELERDİR?

Çilek ve eriğe orantıyla içerdiği antioksidan pigmentleri daha çokça olduğundan 100 gramı vücuttaki bilhassa bağışıklık sistemindeki bağımsız radikalli hücreleri temizler. Hücrelerin mutasyona uğramasının önüne makbul. Marazlara karşı vücudun direncini artırarak kanserle savaşta da güçlü bir kalkan oluşturur.

İştahsızlık ve kabızlık üzere sık yaşanan meselelerini gidermek içinde 50 gram güvem eriği kaynatılır. Süzülerek tüketildiğinde doğal ilaç hizmeti görür. Sindirim organlarının işlevselliğini artırarak metabolizmayı düzenler. 

Münhasıran güvem çayı kanda oluşan yağ ve toksinli hücreleri temizler. Kan basıncını istikrarlar. Bunun yanı sıra bed kolesterolü düşürdüğünden kalp ve damar tıkanıklığını önler. 

sıcaklığını etkilemeden ter bezlerinin çalışmasını hızlandırarak yağ yakımına da destek verir. Zayıflamak isteyenler için doğal tahlil olabilir. Başkaca uzun vadeli tok fiyat. Vücudun abur cubur gereksinimini keserek sağlıklı bir yaşama destek olur. 

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşanan böbrek ve mesane üşütmesi üzere illetler şiddetli ağrılara neden olurken tuvalete çıkma muhtaçlığını da zorlaştırır. Güvem eriği antimikrobiyal özelliği olduğundan böbrek ve mesane sıhhatini korur. Taş ve kum oluşumunun önünde makbul. Çok güçlü bir idrar söktürücüdür. 

Basur tedavisi içinde doğal bir ilaç olan güvem eriği hem sürülerek uygulanır hem de içilerek yarar sağlar. Basur göğüslerindeki iltihabı azaltır. Yeni oluşumları da mahzurlar.

Yorum Ekle