Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
IE’yi Desteklemek, Geliştiricileri Adeta Canından Bezdirdi

IE’yi Desteklemek, Geliştiricileri Adeta Canından Bezdirdi

Mozilla tarafından yayınlanan, geliştiricilerin web geliştirmede en çok muhtaçlık duyduğu şeyleri tanımlayan birinci “Web DNA’sı raporu” ortaya çıktı. Raporda en çok öne çıkan sorun, Internet Explorer’ın öncülük ettiği web tarayıcısı uyumluluğu.

Yapılan ankete yalnızca Mozilla’dan değil, Samsung, Bocoup, W3C, Google ve Microsoft’tan 28.000 katıldı ve tamamlanmayan anketler diskalifiye edildi. Iştirakçilerin büyük orantıda “full stack” yahut front-end geliştirici olduğu belirtiliyor. Iştirakçilerin tamamının sırf 8,2’sinin hatun olması, üzücü bir nokta olarak bedellendiriliyor.

Ankette öne çıkan noktalardan biri, tarayıcı uyumluluğunun büyük bir sorun olmayı sürdürmesi. Bir geliştirici, IE’yi desteklemenin “bir cehennem” olduğunu söylüyor ve bunu yapmak zorunda olduklarını belirtiyor. Bundan asıllı bir sorun, site dizaynının farklı tarayıcılarda tıpkı görünmesi için desteklenmeyen kimi işlevleri kullanmamak.

Tasarruf orantısı gerileyen Internet Explorer’ı bir an yok saysanız bile Chrome, Safari üzere tarayıcıların “kendine has gariplikleri” bulunuyor. Herkesin Chromium’a geçmesi ise yarışması ortada kaldıracağından çoklukla düzgün bir tahlil olarak değerlendirilmiyor.

Araştırmanın bir öteki sonucu, geliştiricilerin web pratiklerindeki kısıtlamaların kaldırılmalarını istemeleri. Web’de nelerin eksik olduğu sorulduğunda karşılıklar, donanıma erişim, evrak sistemine erişim, kısıtlamaları, doğal API’lara erişim üzerinde birleşiyor. Bu ortamda WebAssembly’nin değerli bir rol oynayacağı açık.

HTML teknolojisi beğenilse de, yanıt verenlerin yüzde 44’ü CSS ile istedikleri sahife tertibini oluşturmakta zorlandıklarını söylüyorlar. CSS’nin tabiatı gereği baş karıştırıcı olması, birden ziyade tarayıcıyı destekleme işiyle bir araya gelince geliştiricilerin bu türlü yanıt vermesi çok doğal.

Geliştiricilerin en çok yaşadığı gayrı 10 sorun arasında framework’ler ve kitaplıklar için yerinde dokümantasyon sunmaması, testlerde çıkmayan bug’ların keşfi, birebir kodda birden ziyade framework’ü destekleme, yeni araç ve framework’leri kovalama, güvenliğin uygulanması ve kapalılık yönetmeliklerine uyma var.

Bu noktada geliştiricilere sıkıntıları sorduğunuzda, bununla ilgili karşılıklar almak kadar doğal bir durum yok. Bir iştirakçi, web sitesi geliştirmenin 10 sene öncesine nazaran çok daha yeterli durumda olduğunu kabul ediyor. Geliştiricilerin yüzde 75’inden ziyadesinin web’den bir platform olarak mutlu olduklarını da söylemekte yarar var.

Yorum Ekle