Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Huawei, Google Hizmetlerine Dönmek İstemiyor

Huawei, Google Hizmetlerine Dönmek İstemiyor

Huawei’nin eylülde tanıttığı Mate 30, ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşının bir sonucu olarak hizmetlerinden mahrum olarak gelmişti. ABD firmalarının Huawei ile iş yapması yasaklandığından Çinli firma, Google’dan Android’in, Microsoft’tan ise 10’un lisansını alamıyor.

Artık ise Huawei, Avusturyalı site Der Standard’a yaptığı bir açıklamada bu yasak kaldırılsa bile hizmetlerine geri dönmeyi planlamadıklarını söyledi. Firmanın artık Amerikan teknolojilerine bağımlı olmak istememesi, şaşırtıcı değil. Firma bunun tarafına Android ve iOS’un yanında üçüncü bir ekosistem oluşturmak istiyor.

Birçokları tarafından denenen ve başarılı olmayan üçüncü ekosistem oluşturmak, kolay bir iş değil. Huawei, şu an Android’in açık kaynaklı sürümünü kullandığından, hala Android’i kullanıyor. Bu sayede birçok Android pratiği, firmanın telefonlarında sıkıntısızca çalışıyor.

Huawei, daha sonra yaptığı bir açıklamada “açık Android ekosisteminin birinci tercihleri olduğunu” söyledi ve şöyle devam etti: “gelgelelim bunu kullanamazsak, kendi ekosistemimizi geliştirecek gücümüz var.”

Huawei’nin tatbik mağazası şu an Facebook, Twitter, Instagram ve WhatsApp üzere birçok pratikten mahrum. Bu yüzden firmanın önünde uzun bir yol var. Firman hizmetlerine dönmeyi istemesebile, kuralların münâsib olması halinde, istmese de dönmesiyle sonuçlanabilir.

Yorum Ekle