Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
HP’ye, Öteki Bir Devden Satın Alma Teklifi!

HP’ye, Öteki Bir Devden Satın Alma Teklifi!

HP bir müddettir satın alma teklifleri alıyordu lakin görünene nazaran firma, şimdi bağımsızlığını kaybetmeye hazır değil. Teknoloji öncüsü, Xerox‘ın behre başına 22 dolar fiyatı ile firmayı satın alma teklifini HP, şu anda teklifin “düşük kıymet biçtiğini” ve hissedarların “iyiliğine olmayacağını” söyleyerek reddetti. Ayrıyeten Xerox’un azalan gelirine ve birleşmiş firma için oluşacak devasa borca da dikkat çekerek firmanın bu muahedeyi tamamlayabilme gücünü de sorguladı.

Lakin, birebir hengamda HP’nin daha düzgün bir teklif beklediğini de pek de saklı olmayan bir halde belirttiği söylenebilir. HP idare heyeti Xerox’a, başkanları ve ilgili habere erişimin olduğu “sağlam bir görüşmenin” mutabakatın kıymetini ölçmeye yardımcı olabileceğini söyledi. Öbür bir deyiş ile firma satışa karşı değil lakin bu satışın mealli olmasını istiyor.

Tefviz, firmaları bir araya getirmeye çalışması ile bilinen aktivist yatırımcı Carl Icahn tarafından tetiklenmiş üzere gözüküyor. Kendisi kısa bir mühlet evvel HP’den 1,2 milyar dolarlık pay satın aldı ve Xerox’un da %10,6 payını elinde bulunduruyor. Ayrıyeten bir araya geldikleri durumda HP – Xerox’un her ikisinin de tasarruf yapacağını ve yazıcı yerküresinde başarılı olacağını daha evvel de söylemişti.

HP’nin hem bu muahedeyi kabul etmek, hem de bir müddet daha beklemek için makbul sebepleri bulunuyor. Firma, Ekim ayında yaptığı duyuru ile 2022 finansal yılının sonuna kadar 9.000 işe (şu andaki iş gücünün yaklaşık %16’sı) son vermeyi planladığını söylemişti. Firmanın karının bu yaz mevsiminde artması ile birlikte çok sıkıntı bir durumda olmadığı söylenebilir lakin masraflarını azaltmak istediği de kesin. Tıpkı hengamda, Xerox’a satılması bir çağın sonu mealine da gelecek. Silikon Vadisinin en eski firmalarından biri, kendi denetimini kaybetmiş olacak. Finansal açıdan mealli olsa bile bu kararın HP için kolay olmadığı kesin.

Yorum Ekle