Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Haşimato illeti nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun tedavisi var mı?

Haşimato illeti nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun tedavisi var mı?

Geçtiğimiz günlerde bir söyleşiye katılan ünlü model Gigi Hadid tirodi bezlerini olumsuz etkileyen haşimato illetine yakalandığını açıkladı. Son yıllarda giderek artan haşimato illeti öbür illetlerin tesirleriyle ortaya çıkar. Birden vermediği için geç teşhis edilir. Evet Haşimato marazı nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun tedavisi var mı? İşte tüm soruların karşılığı haberimizde…

Son yıllarda artan tiroid illetlerinden biri olan haşimato, birinci sefer 1912 yılında Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından keşfedildi. Marazın ismi bu yüzden Haşimato olarak kaldı. Trioid bezlerinin ziyade çalışmasından kaynaklı yaşanan bu hastalık vücudun istikrarını alt üst eder. Bunun yanı sıra haşimato illetinde bağışıklık sisteminin temizlemesi gereken bakteri, mantar ve virüsler tiroid bezlerine giderek burada iltihaplanmaya neden olur. Bezlerin fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Tahrip olan tiroidler hormon üretmez bu da hasta da önemli komplikasyonların yaşanmasına taban hazırlar. Devirle küçülen tiroid bezleri hormon yetmezliğine yol açar. Bu süreci yaşayan hastanın kan değerlerinde anti-TPO antikor yüksek çıkar. Onun dışında öbür hormon bedelleri alışılagelmiş görüldüğü için haşimato illeti ayan olmaz. Hastalık ilerledikçe belirtilerde besbelli hale gelir. 24 yaşındaki dünyaca ünlü model Gigi Hadid geçtiğimiz günlerde bir dergiye verdiği röportajda Haşimato illetine yakalandığını ve yıllardır tedavi gördüğünü söyledi. Genç model zayıf görünümünün nedenin de bu illetten kaynaklandığını belirtti. Hadid konuşmasının devamında çok zayıfladığı için kaslarında da mesele yaşadığını söyledi. Hastalık umumiyetle ileri yaşlarda ortaya çıksa da son devirlerde gençlerde de görülme mümkünlüğü arttı.

HAŞİMATO MARAZININ NEDENLERİ NELERDİR?

Marazın ortaya çıkma nedenin temeli bağışıklık sisteminin vücuda alınan bakteri ve virüslere karşı artırdığı antikorların öteki organlara bilhassa tiroid bezlerine zarar vermesidir. Ayrıyeten bozukluğu aile hikayesinde bulunan bireylerde illete neden olur. Tiroid bezlerinin beslenme kaynaklı haddinden fazla ya da yavaş çalışması da hormon istikrarını alt üst eder. Hastalık sık sık hormonal dengesizlik yaşayan bayanlarda daha sık görülür. Nedeni de aylık adet devri ve östrojen hormonundaki bozukluktur. Birtakım bayanlarda gebelik devrinde aniden kendini gösterir. Erkeklerde de görülür gelgelelim erkeklerde ortaya çıkma yatkınlığı ekseriyetle tuz tasarrufu ve sigara içimine bağlı guatrın deforme olmasıdır. 

HAŞİMATONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Hormonal bir bozukluk yaşandığından ötürü kimi hastalar ya çok kilo alır ya da ölçüsüz zayıflama yaşanır. 

– Vücutta hücresel bozukluk ortaya çıktığından bu durumdan en çok etkilenen cilt olur. Cilt bu süreçte haddinden fazla kurur.

– Bütün vücudu fonksiyonel işlevini bozduğundan had sistemi ve iskelet sistemi ölçüsüz etkilenir. Bu da yorgunluğa ve haddinden fazla hududa yol açar.

– Vücut ağrıları ve kramplar gün içinde sıklaşır.

– Sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklı bağırsaklar işlevselliğini akıllıca noktasına getirmez. Bu da kabızlığa neden olur.

– Bağışıklık sistemi virüslere karşı çok antikor üretmesinden kaynaklı ya vücut ısısı yükselir ya da birden düşer ve üşüme başlar.

– Böbrek üstü bezlerin çalışma suratı azaldığından vücutta likit dengesizliği yaşanır.

– Kan bedelleri nispeten düşük olduğundan saç dökülmeleri bozuklukları görülür.

HAŞİMATO HASTALARI NASIL BESLENMELİ?

Hastalık için rastgele bir beslenme reçetesi ya da diyet listesi yoktur. Lakin hastalık sırasında şiddetli sağlıklı ve dikkatli beslenilmeli. İyot fazlalığı tiroid bezleri olumsuz etkilediğinden tuz tüketime dikkat edilmeli. Selenyum hususu hormonal bozukluğu düzeltse bile başlı başına vücudun fonksiyonlarını düzeltmez. Bununla birlikte ilaç desteği ve tabip denetimi değerlidir. Başkaca tiroid ilaçları alınınca yoğurt ve süt üzere besinlerden uzak durulmalı.

HAŞİMATONUN TEDAVİSİ VAR MI?

Haddinden fazla ya da yavaş çalışan tiroid bezleri hormonal bozukluğa neden olduğundan klinik yardım epeyce değerlidir. Hastaların tertipli bir formda ilaç tedavisi görmesi gerekir. Zira bozulmuş tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenlemek zordur. 

Yorum Ekle