Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Hardalın yararları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan siyah hardal tohumu!

Hardalın yararları nelerdir? İbrahim Saraçoğlu’ndan siyah hardal tohumu!

Devletimizde tüketimi çok olmasa da son vakitlerde tanınan hale gelen hardal hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Tohumu baharat olarak kullanılan hardal münhasıran et ve tipi yemeklere daha ziyade lezzet katmak için kullanılır. İçeriğindeki çözücü unsurlar sayesinde kas ve kemik marazlarını önlemede yarar sağlayan hardala dair her şey haberimizde. Evet hardalın yararları nelerdir?

Sarı çiçekli otsu bir bitkiden elde edilen hardal tohumları öğütülerek baharat ya da sos haline getirilerek tüketilir. Hardal Amerika’da yetiştirilir ve yaygın olarak kullanılır. Keskin bir tadı olan hardal tohumları, turşu salamuralarında, et ve deniz eserlerinin pişirilmesine eklenir. Hindistan ya da tereyağı ile kızartılan hardal tohumları etrafa lâtif bir koku verir. bu çeşni mahsusen fırın yemeklerine katılır. Tohumlar beyaz, siyah ve al renklerden oluşur. İçeriğinde kükürt barındıran hardal sıcak suya eklendiğinde acı ve bozuk bir koku salgılar. Zehir üzere olan bu usul eksperler tarafından önerilmez. Hardal; kalsiyum, magnezyum, fosfor ve potasyum barındırır. Hardalın keşfi yerli Amerikalılara dayanıyor. Yiyecek olarak tüketmek için üretilen hardalın uygunlaştırıcı özelliği sayesinde ilaç olarak da kullanılmıştır. Münhasıran kas ve kemik rahatsızlıklarının önüne makbul. Göz sıhhati için A vitamini gereklidir. Hardal A vitamini bakımından varlıklı bir besindir.

HARDALIN YARARLARI & HANGİ ILLETLERE DÜZGÜN GELİR?

Bağırsak florasını artırarak daha fonksiyonlu çalışmasını destekleyerek kabızlık ve şişlik meselelerini önüne makbul. Mütehassıslar kabızlık sorunu çeken kimselerin bir kaşık tüketmelerini tavsiye eder. 

Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde boğaz enfeksiyonlarını, akciğerleri temizler. Böylelikle daha güçlü bir teneffüs sağlar. Mevsim geçişlerinde bir kaşık tüketilmesinde yarar var.

Güçlü bir selenyum ve potasyum olan hardal güçlü bir ağrı kesici özelliği vardır. Münhasıran romatizma ağrılara âlâ gelen hardal, kas ve kemik sıhhatini güçlendirir.

Antioksidan özelliği olan hardal, cildin daha parlak ve canlı görünmesini destekler. Cilt hücrelerini yeniler. Ama eksperler hardaldan elde edilen maskelerin ağır olarak kullanılmaması gerektiğini vurguluyor.

Hardal tohumundan çıkartılan yağla boyun, diz ve bel ağrıları sırasında sürülerek uygulandığında ağrıyı hafifletir. Birebir vakitte hardal yağı ile tüm vücuda masaj yapıldığında kan akışı düzenlenir. 

A vitamini bakımından varlıklı olduğundan göz sıhhatinin yanı sıra bağışıklık sistemini yenileyerek marazlara karşı direnci artırır.

Apse olmuş diş etine ya da ağız içi yaralarda mekanım suyunun içine bir çay kaşığı hardal ekleyerek karıştırıp gargara yapın. Bu karışım ağız içindeki enfeksiyonu azaltır. Başkaca diş yüzeyinde oluşan kahve rengi tabakayı yok ederek diş rengini korur. 

İçerdiği potasyum kan akışını dengeleyerek yükselmesini önler. Bu da inme, felç ve yüksek tansiyon risklerini azaltır. 

– Akciğer için mucize bir yararı vardır. Vücutta hassas organlardan biri olan akciğer zarı hem hava yoluyla hem de beslenmeyle önemli deformeler yaşar. Bunun önünde geçmek ve akciğer zarını yenilemek için hardal tavsiye edilir. Güçlü bir iltihap söktürücüdür. 

 İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN SİYAH HARDAL TOHUMU!

Huzursuz bacak sendromunu önler.

Kan akışını ve kan nispetini artırarak el ve ayak üşümesinin önüne makbul.

Damar tıkanıklığı ve kireçlenmesini köstekler.

Masa başı çalışanlarda sıklıkla yaşanan karpal tünel sendromunun yaşanma riskini azaltır. 

Sindirim sistemindeki hücrelerin fonksiyonlarını artırır.

KÜRÜ;

Bir ay boyunca sistemli olarak her gün bir çay kaşığı hardal tohumunu suyla birlikte ilaç üzere yutun. Lakin böbrek ve tiroid şikayeti olanların bunu tüketmesi akıllıca değildir. 

HARDALIN ZARARI VAR MIDIR?

Çok sık tüketildiğinde alerjik reaksiyona neden olur. Güçlü bir iltihap kurutucu olan hardal ziyade tüketildiğinde karaciğer ve akciğere hasar verebilir. 

Yorum Ekle