Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Melisa otunun (limon otu) faydaları! Melisa çayı nasıl yapılır? Uykusuzluğa doğal tahlil…

Melisa otunun (limon otu) faydaları! Melisa çayı nasıl yapılır? Uykusuzluğa doğal tahlil…

Oğul otu olarak da bilinen melisa otu tasarrufu yüzyıllara dayanan şifalı bitkiler arasında yan alır. Sonları yatıştırmada yararı olan melisa otu yaz aylarında böcek ısırıkları için kullanılan doğal bir ilaçtır. En umumi tabiri ile limon otu olarak geçen melisa merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala melisa otunun (limon otu) yararları nelerdir? Uykusuzluğa doğal tahlil… İşte yanıtı:

Akdeniz ikliminde rahatlıkla yetişen melisa otu, nane ailesine aittir. Beyaz çiçekleri olan melisa çiçeği balların dikkatini çeker. Bu yüzden Yunan tarihçesinde bu ota oğul otu denir. Hafif limon aromasına sahip olan melisa otu, yazları açtığı beyaz çiçeklerin içerisine küçük meyveler çıkar. Avusturya yerlileri bu otu keşfettiklerinde birinci olarak çiğ tüketmişlerdir. Daha sonra ise kurutarak hem baharat hem çay olarak kullanmışlardır. Beta hidroksi asit bakımından varlıklı olan melisa otu, ruhsal hastalıklarda doğal ilaçtır. Alternatif tıpta depresyon ve sinirsel hastalıklarda çayı tüketilen melisa otunun esansiyel yağı ise çıkartılarak kozmetik eserler üretilir. Yöreden yöreye farklı isimlerle kullanılan melisa otu, mevsim geçişlerinde enfeksiyon nedeniyle biriken iltihabı vücuttan atmaya yarar. Yapılan kimi araştırmalarda şiddetli migren nöbetlerinde tesirli bir doğal kür olduğu tespit edilmiştir. 

MELİSA ÇAYI NASIL YAPILIR?

Demleme formülü ile yapılan melisa çayındaki yapraklar ekseriyetle kurutularak kullanılır. Taze olarak nadiren yapılan bu çay için; bir litreye yakın su kaynatılır. Daha sonra içerisine yarım yemek kaşığı melisa, bir tatlı kaşığı nane ve bir tutam papatya eklenir. 10 dakika demlenmeye bırakılan çay süzgeç yardımıyla bir kaba aktarılır. Buzdolabında iki gün bekletilen melisa çayı tüketilmeye hazır hale gelir. Bu tüketim biçimi yazın yapılırken, kış aylarında ise demlendikten sonra içerisine bir çay kaşığı bal eklenerek tüketilir. 

MELİSA OTUNUN BESİN BEDELLERI

Folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif, tanen, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Tıpkı hengamda yüksek ölçüde flavonoidler içeren melisa otu bağışıklık sisteminin kendini yenilemesi ve toksinleri vücuttan atması yardımcı olan tesirli bir ottur.

MELİSA OTUNUN (LİMON OTU) FAYDALARI!

Kronik uykusuzluk günümüzde yaşanan en sık illetlerden biridir. Umumiyetle örtük ortamlarda saatlerce masa başında çalışanlarda görülen bu rahatsızlık için en doğal metot melisa çayıdır. Melisa otu melotonin hormonunu dengeleyerek insanda uyku nizamı oluşturmaya yardımcı olur.

Son yapılan araştırmalarda gerilim ve dert bozukluğu en yaygın ruhsal hastalık olarak çıkmıştır. Eksperler bu illeti tetikleyen sorunun ise hudut sistemindeki deformasyon olduğunu vurguluyor. Bu yüzden kişinin günlük hudut hücrelerini yatıştırıcı ilaçlar veriliyor. Fakat ilaçlar kimi bireylerde farklı illetlere neden olabileceğinden bilirkişiler doğal yolu daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Bunun içinde flavonod bakımından varlıklı olan melisa otu önerilir.

Hudut hücrelerinin işlevselliğini artıran melisa otu, yalnızca gerilime değil birebir devranda dimağ hastalıklarına da âlâ gelir. Ayrıyeten dimağın fonksiyonlarını artırarak hafızayı güçlendirir. Eksperler gelişim çağındaki evlatların iki günde bir yatmadan bir saat evvel bir bardak tüketmelerini tavsiye ediyor.

Toplulukta her 4 şahıstan 3’ünde görülen uçuk illeti için de doğal ilaç olarak tavsiye edilen melisa yaprağı uçuğun yayılmasına ve iltihap nispetinin artmasını engellemede tesirli olur. Şimdilerde uçuk kremlerinde melisa otu ham husus olarak kullanılıyor. 

Ölçüsüz yemek sonrası birtakım bireyler besinleri sindirmekte zorlandığı için hazımsızlık ve şişkinlik üzere rahatsızlıkların çıkmasına neden olur. Melisa otu çayı midenin besinleri öğütmesinde yardımcı olarak sindirimi kolaylaştırır. 

Melisa otu suyu ya da yağı cildin kendini yenilemesinde yardımcı olur. Parlaklık ve canlılığını artırır. Melisa otu kaynatılıp elde edilen suyu tonik olarak kullanılır. Tıpkı su ile saçlar yıkandığında kepeklenme ve dökülmenin önüne makbul. Solgun saçların daha parlak olmasını sağlar. 

Şiddetli geçen adet sancıları içinde önerilen melisa çayı, yaşanan krampları önlemede tesirlidir. Yapılan bir öteki araştırmada ise kronik yaşanan baş ağrıları ve migren atakları içinde öneriliyor. 

Melisa otundan hazırlanan çay ile ağzı içi gargara yaparak diş aralarında kalmış besin atıkların temizlenmesine ve diş etlerinin güçlenmesini sağlar. Ayrıyeten melisa çayının içerisine hindistan cevizi eklenip hazırlanan karışım ağız içindeki yaraları götürmede tesirlidir.

MELİSA OTU YAĞI NE İŞE YARAR?

Uçucu yağ çeşitlerinden biri olan melisa otu yağı çok güç elde edilir. Acımsı bir tadı olmasına karşın alternatif tıpta ilaç olarak kullanılır. Tanen, sitral, sitronellal ve linolal üzere güçlü unsurlar içerir. Bu yağ başlı başına kullanılmaz. Ya su ile seyriltilir ya da öbür bir yağ ile karıştırılarak kullanılması daha iyidir. Banyo suyuna eklenerek hem vücudun mikroplardan arınmasını hem de saç diplerindeki hücrelerin güçlenmesini sağlar. 

Yorum Ekle