Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Had otunun bilinmeyen yararları nelerdir? Hudut otu ve kekik karışımı ne işe yarar?

Had otunun bilinmeyen yararları nelerdir? Hudut otu ve kekik karışımı ne işe yarar?

Yaz kış her mevsim tüketilmesi gereken had otunun insan sıhhatine birçok yararları vardır. Pekala had otunun bilinmeyen yararları nelerdir? Yüzyıllardır tıbbi tedavilerde yapılan hudut otu ve kekik karışımının ne işe yaradığını biliyor musunuz? Sizler için had otu ve hudut otu ile kekik karışımına dair merak edilenleri araştırdık.

Damar otu, yara otu, çıban otu ve pişik otun olarak da bilinen hudut otu sulak sahalara yetişir. Temmuz ve Ağustos aylarında çiçeklenen bu ot, evvelden tüketildiğinde yıl uzunluğu hastalanmayı köstekler. İçeriğinde allantoin, kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor, silisik asit, flavonlar, tanen, C ve K vitamini barındırır. Halk arasında hudut otu ekseriyetle mide ağrılarına ve kuru öksürük üzere rahatsızlıklar sırasında tüketilir. Bu ot, kozmetik ve dondurma sanayisinin yanı sıra ilaç sanayisinde de ham husus olarak kullanılır. Üst teneffüs hastalıklarına karşı ıhlamurdan daha güçlüdür. Alternatif tıpta sıkça kullanılan hudut otu, inflamatuar ve antibakteriyel sayesinde bağışıklık sistemini temizler. 

HUDUT OTUNUN YARARLARI NELERDİR?

Çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkan apse, çıban ve dolama üzere önemli cilt marazlarının doğal tedavisinde kullanılır.

Birtakım yerlerde bu ota siğil otu denilmesinin nedeni siğil üzere cilt hasarlarına yeterli gelir.

Bağırsaklarda biriken parazitler bir müddet sonra taş ve kum oluşumuna neden olur. Ayrıyeten gaz sancılarına neden olan bu parazitleri vücuttan atmak için de bilirkişiler bu otun çayını önerir. İdrar ile bu parazitleri vücuttan atar.

Münhasıran Ekim ve Şubat ayları arasında sıklıkla yaşanan üst teneffüs hastalıklarına düzgün gelir. Eylül ayından itibaren sistemli tüketildiğinde kış uzunluğu bağışıklığı illetlere karışı korur. 

Öksürük, balgam, bronşit, nefes tıkanması üzere rahatsızlıkları gidermek için de tüketilen bu otun çayı göğüsü yumuşatarak rahatsızlıklardan hasar almadan atlatılmasını destekler. 

Son yıllarda artan rahim ve rahim kanserinde yapılan araştırmalar sonucunda güzelleştirici tesiri olduğu görülmüştür. 

Nasır, pişik ve böcek sokmalarında da kullanılır.

Kalp hastalıklarına neden olan damar tıkanıklığını önleyerek, kan seviyesini istikrarlar ve ani felç, inme üzere rahatsızlıkların yaşanma riskini azaltır.

Şeker hastalarının da rahatlıkla kullanabileceği bu ot mütehassıs denetiminde kullanılmalıdır. 

Ayrıyeten akne ve iltihaplı sivilce tedavisinde de had otu ile hazırlanan suyu tonik olarak kullanabilirsiniz. 

HAD OTU ÇAYI NASIL YAPILIR?

Hudut otu kaynatma ile değil demleme olarak hazırlanmalıdır. Evvelce kaynatılmış 3 su bardağının içerisine iki tutam kurutulmuş had otu ekleyiniz. 15 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. 

HUDUT OTU VE KEKİK KARIŞIMI NE İŞE YARAR?

Had otu ve kekik çabucak derhal tıpkı özellikleri gösterir. Bu yüzden karıştırılıp tüketilince çok güçlü bir ağrı kesici ve iltihap söktürücü olur. Anadolu topraklarında sıkça kullanılan bu otlar hem marazları düzgünleştirir hem de illetleri ketler.Aynı devranda cilt sıhhati içinde birebir yararı olan bu karışım kırışıklık ve yaşlanmayı önler. Kan dolaşımını hızlandırarak sivilce ve akne oluşumunu önler. Tonik olarak yüze uygulandığında cilt yüzeyindeki lekeleri gidererek gözeneklerin sıkışmasını sağlar. Ayrıca flavonoidler ve luteolitler hususlar sayesinde hücrelerin DNA’sını koruyarak mutasyona uğramalarını önler. Bu sayede kanser illetlerin ortaya çıkmasını önler. Üst teneffüs marazları sonrası kalan kuru öksürüğü giderir. Karaciğer ve akciğerde biriken toksinleri idrar yolu ile atar. İçerdikleri güçlü K vitamini sayesinde kemik ve kasları güçlendirir. Had hücrelerini dengelemede güçlü olan bu karışım depresyon ve gerilimi gidererek gün içindeki yorgunluğa da yeterli gelir. Besinler sonrası bağırsaklarda kalan toksinler önemli marazlara taban hazırlar. Karışım bağırsaklarda biriken parazitleri de atar.

HAD OTU VE KEKİK KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

Bir çorba kaşığı kurutulmuş kekik

Bir çorba kaşığı kurutulmuş had otu

3 bardak su

Kaynayan suyun içerisine kekik ve hudut otunu ekleyin. Bir beş dakika bekledikten sonra süzgeçten geçirip tüketiniz. Dilerseniz içerisine bir çay kaşığı bal ya da limon ekleyebilirsiniz. 

Yorum Ekle