Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ebola virüsü : Nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? [2020]

Ebola virüsü : Nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir? [2020]

Son yıllarda virüslerin kişilere bulaşma orantısı gitgide artmaktadır. Bunlardan bir tanesi de şu sıralar tüm yerküreyi tesiri altına almış koronavirüstür. Kişilerin içinde oldukları bugünler aslında tarih boyunca yaşandı. Ebola da bunların bir çeşididir. Virüs neredeyse Orta Afrika nüfusunu yok edecek ölümlere neden oldu. Pekala Ebola virüsü nasıl bulaşır? Ebola virüsünün belirtileri nelerdir?

D.S.Ö. tarafından risk öbeğinde dördüncü sırada mekan alan ebola virüsü, patojen olarak kabul edilmiştir. Omurgalı bir virüs olan ebola, hayvandan kişiye ve beşerden beşere yayılır. İpliksi yapıya sahip olan virüs RNA’dan oluşur. Hava yoluyla değil vücut ya da kan ile yayılır. Bu virüs olağan kurallarda yarasa ve maymunlarda vardır. Yüksek ateşten başlayan belirtiler gösterir. Bunun yanı sıra iç ve dış kanamalarla seyreder. 1970 yıllarda Orta Afrika’da çıkıp tüm yerküreye kısa vadede yayıldı. Illetin birinci çıktığı devirlerde aşı ya da rastgele bir tedavisi olmadığından önemli sayıda insan vefatına yol açtı. Ebolanın ortaya çıkma süreci kesin değildir. Fakat bilim kişileri yarasaların meyvelere atıklarını yapması bu meyveyi de maymunların yemesi maymunlarında insan yiyeceklerinin olduğu konumlarda dışkılaması ya da işemesi üzere durumlar sonucu kişilere bulaşmış olabileceğini ön sürdü.

 

Virüs insan vücuduna girdikten sonra kanla birlikte her yana basitçe gittiğini velev ana sütüne bile bulaştığı tespit edilmiştir. Virüse enfekte olmuş hayvanlar bile kireçle ya gömüldü ya da yakıldı. Kişilerde görülmesi akabinde salgına yol açtı.

eblola virüsü nedir

EBOLA VİRÜSÜ’NÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Virüsün bulaştığı şahısta 2 ya da 21 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkar. Önceleri şiddetli baş ağrısına neden ola virüs bağışıklığı çökerttiğinden ani vücut ısı değişimlerine yol açar. Bu da ateş yüksekliği yapar. Vücut ağrıları bu iki belirtiyi eder. Daha sonra gözlerde konjunktivit, vücut dışı kanamalar ve cilt yüzeyinde döküntüler yaşanır. Trombosit nispeti önemli orantıda düşer. Hastalık ilerledikçe vücut içi mukozlara zarar veren virüs iç kanamaya yol açar. Bu belirtiler diğer marazlarla karıştırıldığından illetin tespiti gecikmişti. Fakat ebola seyrettikçe organların fonksiyonları işlevsiz hale gelir. Dimağ iltihaplanmaya başlar. Hasta şoka girdikten sonra geri dönüşü olmaz.

nerden bulaşır

EBOLA TANISI VE TEDAVİSİ

Birinci başlarda belirtiler sıtma, humma ve lassa humma üzere marazlarla benzeri özellik gösterdiğinden tanı zorlaşır. Kan ve deriden örnekler alınarak patojen testler uygulanır. Vücut virüsü tanımadığından belirtiler artıkça bağışıklık sistemi yavaş yavaş harekete makbul. Alınan örnekler bilim kişileri tarafından denetim edilir. Çoklukla iki saatte bir kan alınarak hastanın kan bedelleri denetim edilir.  Illetin kesin bir tedavi sistemi bulunmamakta. Antiviral ilaçlarla virüsün şiddeti azaltılır. Bu noktada bol likit tüketimi değerlidir. Aksi halde organların fonksiyonlarını bozduğundan likit kaybına yol açar.

Yorum Ekle