Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Görüntü ve Fotoğraf Duayenleri Bir Araya Geldi

Görüntü ve Fotoğraf Duayenleri Bir Araya Geldi

ABD’li manzara teknolojileri devi ViewSonic, görsel içerik üreticileri için kişisel olarak tasarladığı ColorPro monitörlerini Dada Salon’da gerçekleşen bir aktiflikle tanıttı.

Medya ve fotoğraf duayenlerinin renklerin ehemmiyetini anlattığı aktiflikte, fotoğraf ve kurgu sanatının püf noktaları paylaşıldı. ColorPro, VP serisi monitörlerin gelişim sürecini anlatan ViewSonic Türkiye, Orta ve Şark Avrupa Eser Geliştirme Yöneticisi Burak Aydın, “Görsel sanatlarla uğraşanların temel dertlerinden birinin de ürettikleri içeriklerin neden beğenilmeyen göründüğü, yanlışsız renkleri yansıtmayan renklerle üretilen içerikler günün ahir yanlış renklerle tüketicinin beğenisine sunuluyor. Bizim ColorPro, VP serisi monitörleriyle hedeflediğimiz harika içerik için görsel sanatkarların tüm beklentilerini karşılamak. Biliyoruz ki renkler yaratıcılığı destekliyor ve görsel sanatların doğuş hikâyesi renklerle başlıyor. Görsel sanatlarda geniş renk uzayı artık kâfi değil, ‘hassasiyet ve kesinlik’ anahtar sözler. Renklerin binlerce farklı tonu var. Ben ‘C’ rengini görmek isterken, monitörümün hakikat rengi gösterip, göstermediğini nasıl anlayabilirim? İşte burada VP serisi monitörler devreye giriyor. VP2785-4K monitörümüz Adobe RGB renk uzayını yüzde 100 ekrana taşıyabiliyor. Gayri tüm VP serisi monitörlerimiz de sRGB renk uzayını yüzde 100 hassasiyetle sanatkarların dikkatine sunuyor. Başkaca iş akış süreçlerini mükemmeleştirmek için ColorPro, VP serisi monitörler dik ve yatay tasarrufu sağlayan oto-pivot özelliğini taşıyor. 4 kenar çerçevesiz dizayna sahip VP68 serisi monitörler tasarımcılara sınırsız alan imkanı sağlıyor,” halinde konuştu.

’33 yıldır renklerin hikayesini yansıtıyoruz’

Aktiflikte konuşan ViewSonic Türkiye, Orta ve Şark Avrupa Nahiye Yöneticisi Hasan Koçyiğit, “ViewSonic firması 33 yıl evvel profesyonellere, ulaşılabilir imaj tahlilleri üretmek için yola çıktı. Birinci eserimiz ColorPro, VP serisi monitörlerdi. Bugün amiral gemimiz diyebileceğimiz VP serisi monitörlerin Ar-Ge çalışmaları 5 yıl sürdü. ViewSonic Türkiye, Orta ve Şark Avrupa ekibi olarak 18 ülkeyi, Türkiye’den yönetiyoruz. Buradaki başarımız, yurtdışını etkiliyor” tabirlerini kullandı.

‘Görüntüleme teknolojileri kameralardan daha önemli’

Aktifliğin bir numara oturumunda fotoğraf sanatkarları Mustafa Seven ve Fethi Karaduman, fotoğrafta renklerin ehemmiyetini konuştu. Fotoğrafçı Ömer Serkan Bakır’ın moderatörlüğünde gerçekleşen oturumda laf alan Mustafa Seven, “25 yıldır fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. 25 yılda her şey değişti. Günümüzde kameraların ehemmiyeti geri planda kalırken görüntüleme teknolojileri daha ziyade ön plana çıkıyor. Artık cep telefonlarımızdan, kompakt fotoğraf makinelerinden ve daha birçok platformdan fotoğraf çekebiliyoruz. Değerli olan onları nasıl gördüğümüz. Burada ViewSonic eserleri gerçek rengi ekrana taşımamızda bizlere çok yardımcı oluyor” dedi. Portre fotoğrafçısı Fethi Karaduman ise, “Görüntüleme teknolojileri ilerledikçe biz fotoğrafçıların eli kuvvetleniyor. Ben işlerimde ViewSonic’in VP3881 Curved monitörünü kullanıyorum. ViewSonic monitörlerinde kenar olmaması ekranı tam olarak kullanmamızı sağlıyor. Renklerle uğraşırken iş akışı engellenmiyor. Ayrıyeten Curved ekranda 21:9 formatta üretilen sinemaları izlemek içerik üreticisi olsun, olmasın herkese önerebileceğim bir deneyim” formunda konuştu.

‘Ekranda gördüğümüzle filmde izlenilen aynı’

Türkiye’de üretilen birçok sinemanın renk ayrımını yapan Levent Öztürk ile müzisyenleri görüntüleyen, performans fotoğrafçısı Erdal Kaş aktifliğin 2. oturumunda bir araya geldi. Kurguda renklerin kıymetine değinen Öztürk, “Bazen 20 saniyelik bir reklam için 2-3 gün çalıştığımız oluyor. ViewSonic eserleri yüksek renk doğruluğuyla daha kolay çalışmamızı sağlıyor ve iş akışımızı hızlandırıyor. Ben üç monitörle birebir anda çalışıyorum. ViewSonic monitörleri renklerde referans almamızı sağlıyor. Sinema kurgusu tamamlandığında test izlemini mini bir film salonunda yaparız. Imaj direktörleri artık test izlenimlerini ViewSonic ColorPro monitörlerle gerçekleştiriyor, zira biliyoruz ki ekranda gördüğümüz renklerle filmde izlenilen renkler aynı” tabirlerini kullandı. Erdal Kaş ise, “Performans fotoğrafçılığı ve çekimleri ebediyen hareketli ve renklidir. istikrarını yakalamak için güzel bir görüntüleme tahliline muhtaçlığımız oluyor. ViewSonic eserleri en yanlışsız rengi vererek referans alabileceğimiz tahliller sunuyor” dedi.

ViewSonic VP serisi monitörler kesimin tüm gereksinimlerini karşılamak üzere birden çokça çeşitte ekran sunuyor. Ultra geniş 21:9 ve kavisli VP3881 ve VP3481 monitörleri sanat ürünlerinin gözden geçirilmesi için tahlil üretirken VP2785-4K, basılı mecra, dokumacılık ve film içerikleri için derin renk tonları geliştiren tasarımcıların geniş renk yelpazesine ulaşmasını sağlıyor.

Başkaca VP serisinde mekan alan ekran idaresi araçları, içerik üreticilerine monitörlerini kolay kolay yönetebilme imkânı veriyor. Yazılımlar içerisinde içerikçilerin hayatını kolaylaştıracak, Auto Pivot, Automate Firmware Update ve Smart Resolution üzere seçenekler kolay kolay kurulabiliyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle