Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Google’a “Şişiren Yazılımları Silin” Mektubu

Google’a “Şişiren Yazılımları Silin” Mektubu

Zımnilik yanlısı kampanyacılar tarafından kaleme alınan bir açık mektupta, Google’dan Android’deki kaldırılmayan pratiklere yönelik yeni kurallar getirmesi istend
Mektupta telefonlarla gelen “bloatware” çeşidi yazılımların yüzde 91’inin Google Play’de bulunmadığının altı çizildi. Hasebiyle bu tatbikler, kullanıcıları sıradanda pratiklerden koruyan mekanizmaları atlatıyorlar. Emsal biçimde bu tatbikler Play Store’un incelemesinden geçmediği için bilinen güvenlik açıklarıyla gelebiliyor.

Bu tatbikler kaldırılamıyorsa, kullanıcılar bilmedikleri üçüncü taraflara done göndermek durumunda kalıyorlar. Mektubu imzalayanlar arasında saklılığa odaklı DuckDuckGo, Tor üzere teknoloji teşebbüsleri ve insan hakları kuruluşları bulunuyor. Mektup, ön-yüklü pratiklerin kişisel olurlara sahip olabildiğini ve bu sayede Android güvenlik modelinin dışında çalışabildiğini söylüyor. Bu durumda pratik, Android’in standart güvenlik ikazları devreye girmeden istediğini müsaadeye (mikrofon, kamera ve konum dahil) sahip olabiliyor.

Teknolojideki gelişimin zımnilik konusunda yanlışsız orantılı ilerlemediği açık. Velev kapalılıkta arkaya yanlışsız gittiğimiz söylenebilir. Google, şimdi bu mektupla ilgili bir açıklama yapmadı.

Yorum Ekle