Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Go Efsanesi, Gelişen Yapay Zeka Nedeniyle Emekli Oluyor!

Go Efsanesi, Gelişen Yapay Zeka Nedeniyle Emekli Oluyor!

Muhtemelen günümüzün en yeterli Go oyuncularından biri ve AlphaGo yapay zekasını yenebilen tek insan olan Lee Se-dol, geçtiğimiz hafta profesyonel turnuvalardan çekildiğini açıkladı.

Tarihi Çin strateji oyununun usta oyuncusu, emekliliğinin yapay zeka sistemlerinin ilerlemesinden kaynaklandığını söyledi. Güney Koreli Yonhap Haber Ajansı ile röportajında Alphabet’in DeepMind’ı tarafından kurulan AI sistemi AlphaGo’dan bahseden Lee, “Go oyunlarında AI’nin ortaya çıkışı ile birlikte, haddinden fazla uğraş ile bir numara olsam bile en  üstte olmadığımı fark ettim. Bir numara olsam bile orada yenilemez bir varlık var” cümlelerini kurdu.

Emeklilik haberinin duyulmasının akabinde DeepMind’ın Baş Başkanı ve ortak-kurucusu Demis Hassabis, Lee’yi “oyunun tepesindeki efsanevi on yılı” için tebrik etti ve AlphaGo maçı sırasındaki performansı için teşekkür etti.

Lee, 2016 yılında AlphaGo’ya karşı tarihi bir uğraş vermişti. AlphaGo usta oyuncuyu yekun beş oyunda dört sefer yenerek hayli güçlükle bir konumda bırakmıştı ve bu müsabaka, oyun ve AI için dönüm noktası olarak görülüyor. Go, yetenekli AI oluşturmak için epeyce güç olması ile ünlüydü ve bunun sebebi de oyunda yapılabilecek hamle kombinasyonlarının neredeyse sınırsız olmasıydı.

Lakin Lee, kariyerini kutlamak için, emekliliğine karşın Aralık ayında son bir sefer, sair bir AI sistemi olan HanDol‘a karşı Go oynamayı planlıyor. HanDol, şu anda beş Güney Koreli Go oyuncusunu yenmiş durumda. Lee’ye oyun başında iki taş avantajı verilecek fakat Lee, bunun bile AI rakibe karşı etkisiz olacağını söylüyor: “İki taş avantajı ile bile, HanDol’a karşı birinci oyunu kaybedeceğimi hissediyorum.

Yorum Ekle