Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Gerilim neden olur? Gerilim vücuda neler yapar? Gerilim hangi illetlere neden olur?

Gerilim neden olur? Gerilim vücuda neler yapar? Gerilim hangi illetlere neden olur?

Metropol hayatında yaşayan kişilerin çoğunlukla yaşadığı gerilim başlı başına bir sıhhat meselesidir. Hayat uğraşında olan kişilerin yaşadığı ruhsal sorun olan gerilim hayat kalitesini düşürmenin yanı sıra vücudun sıhhatini da olumsuz tesirler. Çoğunlukla uyku bozukluğu ile ortaya çıkan gerilim hakkında merak edilenleri sizler araştırdık. Evet gerilim vücuda neler yapar? Gerilim hangi illetlere neden olur?

Hastalık olarak kabul edilmeyen gelgelelim önemli bir sıhhat sorunu olan gerilim, topluluğun yüzde 80’inde görülür. İleri evresinde ise kronik hale gelebilir. Olumsuz hadiselere karşı vücudun baş edemeyerek yaşadığı sıhhat durumununa gerilim denir. Sonlu ve telaşlı hallerle başlayarak daha ileri vakitlerde büsbütün toplumsal hayatta kopartmaya devam eder. Gerilim, sindirim, hudut ve bağışıklık sistemlerini olumsuz etkilediğinden beraberinde de marazlara yol açar. Pisikyatri bilirkişileri gerilimin günümüzde artık göstermesinin en büyük nedeninin; ağır iş hayatı, hayat koşullarının zorlaşması, sıhhat problemlerindeki artış, imtihanlar ve gayrı marazları olduğunu belirtir. Yapılan testeler sonucu kişinin mütemadi endişelenmesi ve vakalara karşı his değişimleri yaşamasının bir mühlet sonra mükemmeliyetçi olmasına neden olduğu ortaya çıkarıldı. Bunun gerisi sıra da kişinin kaygılı halindeki artışı kronikleşmeye başlar. Kronik hale gelmeye başlayan bu durum baştan çıkılmaz hale gelir. Hem kişinin hem de etrafındakilerin ruhsal yıpranmasına yol açar. 

KAÇ ÇEŞİT GERILIM VARDIR?

Gerilimin bu çeşidi en ziyade görünendir. Çoklukla imtihan devirlerinde görülür. Küçük ataklarla görülen bu gerilim önceleri başarıyı etkilese de artması sonucunda zararlı hale gelir. Akut gerilimi çoklukla kısa sürer.

Akut gerilimin mütemadi hale gelmesi durumunda görülen episodik akut gerilim, işleri yolunda tam gitmeyenlerde görülür. Üst üste aykırılık yaşayan bireyler; öfkeli, telaşlı ve kaba görünürler. İnsan bağlarında berbat olmalarının yanı sıra kalp hastalıklarına da taban hazırlar.

Evlat travmalarını atlatamayan insanların uzun vadeli yaşadıkları gerilimin daima hale gelmesine kronik gerilim denir. Kronik gerilimin en makûs tarafı da hastaların bu sıhhat sıkıntısını alışkanlık haline getirmesidir. Bu durum ilerledikçe intihar, ani kalp bunalımı, felç ve sindirim bozuklukları görülür. 

GERILIMIN HANGİ ILLETLERE NEDEN OLUR?

Vücut hücrelerinin fonksiyonlarını olumsuz etkilediğinden birçok illetlere neden olabilir. Bunlardan biri de cilt hastalıklarıdır. Münhasıran egzama üzere yaygın olan cilt marazı gerilim sonrası yaşanır.

Bir öteki yaygın görülen hastalık ise sindirim hastalıklarıdır. Gastrit, ülser ve mide ağrısı bunların başında gelir. Aniden yaşanan gerilim midenin işlevselliğini bozar. Kusma ve yeme bozukluğu üzere sıhhat sıkıntılarına taban hazırlar. Gerilim geçse bile noktasını mide hastalıklarına bırakabilir. 

Kabızlık ya da ishal üzere iki uçlu bağırsak sorunu de gerilim sonrası görülür. Nedeni ise haddinden fazla gerilim had hücrelerini sonrası da bağırsak florasını bozar. Bu da bağırsaklarda besinlerin yeteri ölçüde öğütülmemesine yol açar.

Had hücrelerinin bozulması birebir hengamda beyefendisinin işlevini de bozar. Mahsusen konsantreyi artıran beyefendisinin ön lopunu etkileyen bu had hücreleri, unutkanlık ve bunamaya neden olur.

Bu evrede vücut kâfi ölçüde vitamin ve mineral alamayınca kemik ağrıları da yaşar. Zira vücudun gün içinde en çokça kalsiyum ve C vitaminine muhtaçlık duyar. Gelgelelim gerilimli kişi yeme bozukluğu yaşadığından yerinde besinler tüketmez.

Gerilimin neden olduğu bir gayrı sorun ise uyku meselesidir Çok gerilim altındaki kişi mütemadi fikirlere daldığından hakikat bir biçimde uyuyamaz. Birtakım devirlerde ise uykuya daldıktan sonra uyanmakta zorlanır.

GERILIM VÜCUDA NELER YAPAR?

Hasta daima öfkeli, dertli, kaygılı ve ağlamaklı olması en çokça gözlere zarar verir. Şiddetli ağlamak gözlerdeki sonları zayıflatır. Korneayı inceltir görme kaybına yer hazırlar. 

Çok düşünme ve başa takma çevre ortamda ani his değişimlerine neden olur. Münhasıran ağır iş temposu kişinin sağlıklı düşünmesini önler. Içtimaî çevreyi olumsuz etkilememek için içine atan kişi bunalıma girer ya haddinden fazla yemek konum ya da hiş yemek yemez. Bu da kilo meselelerine neden olur.

Gerilim altındaki kimseler çoklukla süratle terler. Ciltleri soluklaşır. Rastgele bir mekana sığınmak velev. Bu yüzden çok ziyade konuşmazlar. 

Yemek yemeleri düzensizleşir. Aniden ölçüsüz yemek mekanlar akabinde kusarlar. Ya da hiç yemek yemezler virüslere karşı bağışıklıkları zayıflar.

Kemik ağrılarında artış görülür. Çoklukla boyun, sırt ve diz ağrısı yaşanır. Bu sıhhat meselelerin rastgele bir neden olmamasına karşın yaşanır.

GERILIMLE BAŞ ETMENİN YOLLARI NELERDİR?

Gerilim ruhsal bir sıhhat durumu olduğundan bir psikolog gözetiminde tedavi edilmeli gelgelelim kesin bir tedavi sistemi yoktur. Bunun için ekseriyetle mütehassıslar tavsiyelerde bulunur.

Yaşanan olumsuz hisleri birileriyle paylaşmalı

Keyifli olunacak işleri öncelikli hale getirmeli

Sistemli olarak nefes alış verişi yapma ve egzersizlerle vücut rahatlatılmalı

Bulunduğun ortama entegrasyon sağlamalı ya da bulunduğun ortamı değiştirmeli 

Uykuyu düzenlemek için gerekli besinler alınmalı

Başkaca vitamin ve minerallerde de tüketilerek vücut gerilimden uzaklaştırılmaya çalışılır.

Yorum Ekle