Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
P vitamini nerede bulunur? P vitamini eksikliği nelere neden olur? P vitamini ne işe yarar?

P vitamini nerede bulunur? P vitamini eksikliği nelere neden olur? P vitamini ne işe yarar?

C vitaminin emilimini artırarak vücuda verdiği yararları artıran P vitamini uzun yıllardır bilinmiyordu. Ama en az C vitamini kadar yararı olduğu için bilirkişiler kesinlikle tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Yaşlanmayı geciktiren P vitamini hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Evet P vitamini nerede bulunur? P vitamini eksikliği belirtileri nedir? P vitamini ne işe yarar? İşte tüm soruların cevabı…

70 yıl evvel yapılan araştırmalarda C vitaminin emiliminin artması için vücutta bir hususun daha olması gerektiği kanısına varıldı. Araştırma sonucunda C vitaminin emilim sürecinde P vitamini isimli bir hususa muhtaçlık duyduğu öğrenildi. P vitaminin asıl vazifesi vücudun aldığı C vitaminin emilimini artırarak yararlarının kaybolmasını handikaplar. Tıpkı vakitte kılcal damarların geçirgenliğini artırarak kanın vücuda büsbütün yayılmasını sağlar. Damarların çabuk zedelenmesini ya da deforme olmasını engelleyerek enfeksiyonlara karşı damar duvarlarını güçlendirir. Bilirkişiler bir insan vücudun günlük C vitamini haricinde 1 miligram P vitaminine gereksinim duyduğunu vurguluyor. Tıpkı C vitamini üzere P vitamini de antioksidan, anti-enflamatuar, antialerjenik, antiviral ve anti-kanserojen özelliklerine sahiptir. Bilim litaretüsünde Permeability’nin baş harfinden gelir. Vücudun içindeki oksijeni dokulara taşıyarak yenilenmelerini sağlar. Ayrıyeten besinlerdeki atıkları kandan uzaklaştırarak vücuttan atılmasını sağlar. 

P VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE NEDEN OLUR?

C vitamini eksikliği ile tıpkı belirtileri gösterir. Ama P vitaminin eksikliğinin besbelli belirtileri de vardır. Doku üzerinde damar kızarıklıkları ve şişmeleri P vitamini eksikliğinin olduğu en besbelli özelliğidir. Başkaca;

Yürürken ya da uyurken baldır ve bileklerde yaşanan ani kramplar,

Eklem şişkinlikleri,

Ruhsal marazlar,

Yorgun ve uykusuz hissetme,

Vücudun hareketlerinin istikrarsızlaşması üzere durumlar P vitamini eksikliğini gösterir.

P VİTAMİNİ NEREDE BULUNUR?

C vitamini bakımından güçlü olan vitaminlerde bulunun P vitamini birebir hengamda turunçgillerin renklenmesini sağlayan maddeyi barındırır. Bunun yanı sıra tabiatta bası besinlerde ise yüksek ölçüde da bulunur. At kestanesinin kabuğunda bulunan P vitaminini elde etmek için kabuklar kaynatılıp çay şeklidne tüketilir. Başkaca menekşe yaprağı çayı, çarliston biber, kiraz ve marulda da yüksek ölçüde bulunur. Mahsusen taze biberi sabah kahvaltısında tüketerek P vitamini rahatlıkla elde edilebilir. 

P VİTAMİNİN YARARLARI NELERDİR?

D vitamini ile birlikte alındığında östrojen hormonuna benzeri bir tesir göstererek menopoz dönmelerinde yaşanan sıhhat meselelerini en aza indirir. Bu yüzden mütehassıslar bayanların adet, hamilelik ve menopoz periyotlarında P vitamini bakımından güçlü olan besinleri tüketilmesini tavsiye eder. 

İnsan vücudundaki zarlarda bulunan kolajen unsuru vücudun dayanıklılığını artırır. Bu destek yapının dayanıklılığı için P vitamini nispeten değerlidir. Kemik kırılmaları üzere rahatsızlıkların önemli boyutlara varmasını önler. Bunun yanı sıra kolajen hücrelerin süratle yenilemesini sağladığından yaşlanma üzere ileri vakitlerde görülen sıkıntıların şiddetini azaltır. Vücuttaki bağımsız radikalleri temizler. 

Histamin unsuru salınımı vücutta artıkça alerjik vakalara yakalanma orantısı da o kadar artar. P vitamini bu unsurun salınımını azaltır. Bağışıklık sisteminin gayrı hususlara karşı çok antikor proteini üretmesini mahzurlar. Alerjinin vücuda neden olacağı durumları önlemiş olur.

Vücuttan en çabuk atılan vitamin olduğundan gün içerisinde daima takviye alınabilir. Bu yüzden bilirkişiler sabah kahvaltısında marul ve biber akşam yemeklerininden sonra da at kestanesi kabuklarından yapılan çay tüketilebilir. Vitaminin emilimi içinde bol bol turunçgil tüketilerek virüslere karşı vücuda kalkan oluşturulur.

Yorum Ekle