Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Defne yaprağının saça ve cilde yararları nelerdir? Defne yaprağı cilde ve saça nasıl uygulanır?

Defne yaprağının saça ve cilde yararları nelerdir? Defne yaprağı cilde ve saça nasıl uygulanır?

Cilt ve saç bakımınız için kimyasal eserlerin dışında kesinlikle tabiattan gelen mucizeleri değerlendirmelisiniz. Bunun başında ise defne yaprağı geliyor. Saçların uzamasından kepeklerin giderilmesine, cildi parlatmadan lekelerin azalmasına kadar birçok yerde kullanabileceğiniz defne yaprağına dair tüm detaylar haberimizde bulabilirsiniz.

Defne yaprağı, defnegillerden, her mevsim yeşil kalabilen, şık kokulu ve yapraklarının tasarruf meydanı nispeten geniş olan bir çalı yahut ağaç tipidir. Münhasıran etli yemeklere farklı bir lezzet katmasıyla dünyaca ünlü mutfaklarda profesyonel aşçıların tercih ettiği defne yaprağı, alternatif tıpta da birçok yararı vardır. Ayrıyeten Türkiye’nin tarım ihracatında değerli bir hisseye sahiptir. Akdeniz iklimine hususî bir ağaç olan defne, tıp yerinde kullanılmasıyla değerli bir tarafa sahiptir. Defne yaprağı vitamin, bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez açısından son aşama zengindir. Mütehassısların soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyon belirtileri uğraş edenler için kesinlikle öneriyor. Ağrıları hafifletebilme özelliği de olan defne yaprağı cilt ve saç bakımında da güvenerek kullanabilirsiniz. 

Defne yaprağını saç dökülmesi ve kepek dertleriniz varsa gönül rahatlığıyla denemelisiniz. Özellikle her saç tipi için müsait olması ve saç dostu bileşenleri ile saçlarınızdaki değişikliği kısa müddette fark edeceksiniz.Bunun için bir kaç defne yaprağını suda kaynatın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra süzün ve suyunu ayırın. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu su ile saç derinizi durulayın.

Şayet saçlarınızda kaşıntı var ise; Defne yapraklarını öğütün ve bir ölçü Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve 30 dakika uygunca işlemesini bekleyin. Ilık su ile durulayarak yıkayın. 

DEFNE YAPRAĞININ CİLDE YARARLARI NELER?

Vücudunuzda bulunan siyah nokta, sivilce yahut akne tedavisinde kullanılan defne yaprağı kırışıklık üzere tesirleri de gözle görülür biçimde azalttığı biliniyor. 4 mevsim boyunca yaprağı dökülmeyen bir bitki olduğu için yaygın olarak kullanılır. Sivilce ve siyah noktaları giderilmesi kırışıklıkları ve cildin gençleşmesini sağlar. Ayrıyeten vücuttaki yaraların üzerine lapa formunda konularak da yaraların kapanmasında faal bir rol oynar. Aşırı gerilime bağlı durumlarda oluşan aknelerin giderilmesinde de defne yaprağını kullanabilirsiniz. 

PARLAK BİR CİLT İÇİN DEFNE YAPRAĞI MASKESİ

100 gram defne yaprağı
Bir ölçü su

Defne yaprağını göz kararı bir kabın içerisinde demleyin. Demlenen defne yapraklarının soğumasını bekleyin. Soğuyan suyu yüz ve boyun kesiminize sürebilirsiniz. Sistemli tasarrufta 1 ay sonra yumuşak ve daha beğenilen görünümlü bir deriye sahip olduğunuzu göreceksiniz.

DEFNE YAPRAĞI İLE CİLT ARINDIRICI MASKE

Bir tutam tarçın
Yarım fincan süt
Bir tutam defne yaprağı
1 adet yumurta
Bir ölçü kayısı suyu

Kayısı suyuna tarçını ve defne yaprağını ekleyin ve karıştırarak kaynatın. Daha sonra süt ve yumurtayı da ekleyerek karıştırın. Vücutta istediğiniz taraflara uygulayabileceğiniz bu maske 10 dakika sonra ılık ve bol suyla durulayın. 

Yorum Ekle