Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Gastrit nedir? Gastritin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Gastrite ne güzel gelir?

Gastrit nedir? Gastritin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Gastrite ne güzel gelir?

En çok görülen rahatsızlıklardan biri olan gastrit, kişinin ömür kalitesini düşürür. Sindirim sorunlarından en acı verici olan gastrit mide iltihaplanması olarak da biliniyor. Pekala gastrit nedir? Gastritin belirtileri nelerdir ve tedavisi var mıdır? Sizler için midenin işleyişini bozan gastrit hakkında merak edilenleri araştırdık. Tüm sorular haberin detayında…

Mide içerdiği asidik su ve duvarındaki mukozla birlikte alınan besinleri ayrıştırır. Mide duvarındaki bezlerin ürettiği mukozlar, sindirim için yiyecekleri parçalarken midenin duvarını da korur. Gelgelelim vücudunun her bölgesinde olduğu üzere mide de çeşitli nedenlerden dolayı hücreler mutasyona uğrar. Hücrelerin bozulmasıyla mide fonksiyonlarında da bozukluk meydana gelir. 20 yaşlardan sonra görülen sindirim rahatsızlıklarının en yaygını olan gastrit sıhhatsiz beslenme ile ortaya çıkar. Mide iltihaplanması olarak da geçen gastrite başkaca virüs ya da enfeksiyon da neden olabilir. Erken evrede teşhis edilmediğinde mide kanserine bile sebebiyet verebilir. Ömür kalitesini olumsuz etkileyen kişinin yemek sonrası karın şikayetleri yaşamasına neden olan gastrit toplulukta en yaygın görülen mide rahatsızlığıdır. Öncelikle virüs ya da enfeksiyonun yanı sıra sıhhatsiz beslenme ile ortaya çıkan gastrit uzun müddetli ilaç tasarrufuna sebebiyet verir. Gastrit sözü mide zarının iltihaplanması mealine gelir. “Helikobakter pilori” bakterisi enfeksiyonu bu rahatsızlığın en temel faktörüdür. Sık sık kusma üzere durumlarla kendini muayyen eden gastrit akabinde iştahsızlık ve ağızda istenilmeyen koku üzere faktörleri de beraberinde getirir. Çok önemli bir rahatsızlık değildir ancak hengamında tedavi edilmesi gerekir.

GASTRİTİN NEDENLERİ NELERDİR?

Sistemsiz, yağlı, baharatlı beslenme

Ağız yolu ile mideye bulaşan bakteri ve virüsler

Ölçüsüz sigara ve kafein tüketmek

Besinlere karşı fark edilmeyen alerjik reaksiyonlar

Kimi ilaçların yan tesirleri

Kronik kimi marazların sebebi

Ağır ve depresyona maruz kalmak üzere durumlar gastrite neden olur.

GASTRİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

En temel belirti kusmadır. Gelgelelim kusma 2 haftada uzun mühlet yaşanıyorsa bir bilirkişiye görünmekte yarar var.

Kimi besinlere ve yiyeceklere karşı isteksizlik

– Mide ekşimesine bağlı ortaya çıkan geğirme

Karın üstü şişkinlik ve ağrı

Ağız içerisinde tatsız bir durum ve mütemadi bir kokunun olması

Şiddetli mide ağrısı ve akabinde gelişen bulantı üzere durumlar gastritin en yaygın belirtileridir.

GASTRİT TEDAVİ EDİLMEDİĞİNDE NE OLUR?

Erken teşhis edilip tedavi edilmeyen gastrit önemli sıhhat dertlerini beraberinde getirir. Münhasıran mide ülseri ya da mide kanamasına kadar giden bu durum kronikleştiğinde ise kansere bile yol açabilir. Midenin DNA yapısını bozmada tesirli olan bu rahatsızlık tedavi edilip ve tedaviye yanıt verilmediğinde yine bir ekspere başvurmak gerekir. 

GASTRİTİ TETİKLEYEN VE TETİKLEMEYEN BESİNLER NELERDİR?

Asidik orantıları düşük olan ve mide duvarındaki mukozların işleyişini artıran kimi besinler vardır. Bunlardan en kıymetlisi mesken prodüksiyonu yoğurttur. Zira mesken prodüksiyonu yoğurdun içinde probiyotik ziyadedir. Bu da hücrelerin süratle yenilenmesini ve rastgele bir zarar görmeden işlevlerine devam etmelerini sağlar. Bunun yanı sıra al elma, brokoli, havuç ve fasulye üzere yüksek ölçüde lif içeren besinlerin de mide sıhhatine eği vardır. Haddinden fazla tüketilmediği taktirde tahıllı yiyecekler de tüketilebilir.

Domates, erik ve kahve üzere besinler ise mide gastritini tetikler. Zira bu besinlerin içinde şiddetli aşamada asit bulunmaktadır. Fakat aslında bu besinlerin vücuda yararları da var. Bu yüzden mütehassıslar bu besinlerin tüketime ölçüsü olarak hekimlerine başvurmalarında yarar olduğunu vurguluyor. Bunun dışında her türlü işlenmiş azık ve yapay renklendiriciler de mideye zarar verir. 

GASTRİT NASIL TEŞHİS EDİLİR? TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Belirtilerle bir ekspere başvuran hastaya nefes, kan, dışkı testleri yapılır. Daha sonra mide ve bağırsak röntgeni ile endoskopi yapılır. Sıradan seyreden bir gastrit rahatsızlığı süreksiz lakin ağrıyı azaltıcı ilaçlar verilir. Tedavi mühletince hastanın sigara, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Birebir devranda kafein ve asitli içeceklerin tüketilmemesi düzgünleşme sürecini hızlandırır. Zira ne kadar ilaç kullanılırsa kullanılsın mide iltihabını denetim etmek için beslenmeye de dikkat edilmelidir. A, C, K vitaminler, folatdemir ve kalsiyum bakımından da varlıklı olan besinlerden sıklıkla tüketilmelidir. Mide böylelikle güzelleşme sürecini hızlandırmada destek sağlar. 

GASTRİT NASIL MAKBUL?

En yararlı bilinen besin yoğurttur. Yoğur artan asit nispetini ve enfeksiyonlu hücreleri azaltmada tesirlidir. Birebir vakitte mide astarını bakterilere karşı korur. Hazımsızlık, şişkinlik, bulantı üzere durumları azaltır.

Nane içerdiği anti inflamatuar, antibakteriyel ve antispazmodik üzere unsurlar sayesinde artan asit ve enfeksiyonu yatıştırır. Adeta bir ağrı kesici hizmeti ile mide zarını hem korur hem de hasar almış yanlarını yeniler.

İltihaplanmayı azaltmada tesirli olan bir sair besin ise zencefildir. Zencefil midedeki defromasyonu azaltır. Ayrıyeten sindirim sistemini yenileyen zencefil bağırsaklar içinde tesirlidir.

Bilirkişilerin mütemadi olarak önerdiği yeşil çayda bu rahatsızlığın şiddetini azaltmada tesirlidir. Sindirim sistemi için tesirli olan yeşil çay yemek borusundan bağırsaklara kadar her kısmı temizler. 

Yorum Ekle