Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Galaxy S10’un Ultrasonik Parmak Olurda Güvenlik Sorunu

Galaxy S10’un Ultrasonik Parmak Olurda Güvenlik Sorunu

Galaxy S10, tipinin birinci örneklerinden olarak bedellendirilen bir “ultrasonik parmak izi tarayıcısı” ile geliyor. Ekranın altındaki bu parmak izi sensörünün değerli bir kısıtlaması bulunuyor: Sensör, temperli cam koruyucularla yeterli çalışmıyor.

Ultrasonik parmak izi tarayıcısı, isminden kestirim edebileceğiniz üzere kullanıcının parmağına ses dalgaları göndererek ve geri dönen dalgaları okuyarak çalışıyor. Lakin standart temperli cam koruyucular, parmak ile ekran arasında bir boşluk oluşturarak sensörün tesirini azaltıyor. Bunun önemli bir güvenlik derdine yol açabildiği, bir Galaxy S10 kullanıcısı sayesinde ortaya çıktı.

eBay’dan bir “jel ekran koruyucusu” aldığını söyleyen kullanıcı, bu koruyucuyla telefonu rastgele bir parmak izinin açabildiğini tez etti. Durumu incelediğini söyleyen Samsung, şimdilik sorunun ucuz ekran koruyucusundan kaynaklandığını söylemekle yetindi. Ekran koruyucusunun fiyatının 3 dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Ultrasonik ekran altı sensörler, ön yüzünde fizikî düğmeye taraf ayıramayan telefonlar için şimdilik en düzgün tahlil üzere görünüyor. Lakin yalnızca plastik koruyucularla düzgün çalışmaları hengam zaman can sıkabiliyor.

Yorum Ekle