Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook, Irkçılık Argümanları için Yeniden Özür Diledi

Facebook, Irkçılık Argümanları için Yeniden Özür Diledi

Facebook, şirket içerisinde siyahi, Latin ve Asyalı hatunların ırkçılığa maruz kaldığı argüman edilen bir evrakın internete sızmasının akabinde özür diledi. Bir yıl evvel sızan doküman, eski bir Facebook çalışanı tarafından gündeme getirildi.

Medium’da paylaşılan gönderi, “Facebook, renkli çalışanları önünde ırkçılığı güçlendiriyor” başlığını taşıyor ve 12 eski ve şu anki Facebook çalışanının iş başında yaşadığı ırkçı muameleden bahsediyor.

Gönderi, iki çalışanın bir program yöneticisine “kahvaltı ettikten sonra temizlen” dediğini sav ediyor. Başkanın bu yaşadığını bir gayrı başkana anlattığında ise “daha profesyonel giyin” yanıtıyla karşı zıdda kaldığı söyleniyor. Bir gayrı çalışan ise bir içtimada fikrini söylediği için azarlandığını argüman ediyor.

Gönderide “içimizde üzgünüz. Kızgınız. Bunalmış durumdayız. Depresyondayız,” sözcükleri mahal alıyor ve “her gün küçük ve büyük taarruzlarla şirkete ilişkin olmadıklarının hissettirildiği” sav ediliyor.

Facebook yetkilisi Bertie Thomson, “Facebook’taki hiç kimse yahut rastgele bir mahaldeki biri, bu türlü bir davranış sergilememelidir” dedi ve şöyle devam etti.

Özür dileriz. Bunlar, şirket olarak durduğumuz bölgenin tam manasıyla aykırısını yansıtıyor. Sizlere kulak veriyor ve daha düzgününü yapmak için çalışıyoruz.

Facebook’un işgücü, büyük orantıda beyaz ve Asyalı kişilerden oluşuyor. Firmanın 2019 raporuna nazaran ABD’de Facebook çalışanlarının yüzde 3,8’i siyahi.

Facebook’un büyük özür dilemesine karşın fiyaskoların peş peşe gelebildiğini, data sızıntılarından biliyoruz. Çok büyük bir kitlenin verisine ve çok geniş maddi imkanlara sahip olan bir firmanın sık sık “özür dileriz, yanlışlık yaptık” demesi ve bu hususta kayda kıymet bir düzgünleşme görülmemesi, tasa verici.

Yorum Ekle