Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Facebook “Direct for Purpose”u Kim Kazandı?

Facebook “Direct for Purpose”u Kim Kazandı?

Facebook, geçtiğimiz Ekim düzenlediği “Fit for Purpose” mobil prodüksiyon eğitimi etkinliğinde mobil farkındalık sineması yarışı Direct for Purpose‘ı duyurmuştu. Kazananı geçtiğimiz hafta açıklanan ve Facebook ve Çöpüne Sahip Çık Vakfı işbirliği ile STK’lara yönelik başlatılan yarış, “Tabiata Sahip Çık” iletisiyle tek tasarrufluk eserlerin azaltılmasının ehemmiyetine dikkat çekmeyi hedefledi.

Direct for Purpose’ın kazananı, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ve Facebook ekiplerinden oluşan jürinin seçimiyle “Tek Tasarrufluk Tüketirsen, Tükenirsin” isimli farkındalık sineması oldu. Sinemanın direktörü Osman Yazıcı, birincilik armağanı olarak Oculus sanal gerçeklik gözlüğünün sahibi oldu.

Facebook’un kişilere, topluluklara ve sivil topluluk kuruluşlarına değer verdikleri mevzularda farkındalık yaratma gücü vermeyi en değerli önceliği haline getirdiğini belirten Facebook Türkiye Devlet Yöneticisi Derya Matraş, laflarına şöyle devam etti: “Platformlarımız aracılığıyla sunduğumuz yaratıcı fikirlerle bir araya geldiğinde, kişilere değerli hususlarla ilgili farkındalık yaratma gücü verebiliyoruz. Bu büyük bir sorumluluk. Direct for Purpose müsabakası da, yalnızca bizim için değil tüm insanlık için son nokta değerli olan çöp üretimini azaltmak ve pak bir etraf oluşturmak bahisleri çerçevesinde yapıldı. İnanıyorum ki, bu ve gibisi girişimler hepimize tabiata ve çöpümüze sahip çıkma sorumluluğumuzu hatırlatarak mevzuyla ilgili farkındalık yaratma konusunda ilham olacaktır.”

Facebook Türkiye Kreatif Stratejisti Görkem Mert Yeğin ise, “Bu yıl Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile hayata geçirdiğimiz Direct for Purpose yarışımız ile, tek tasarrufluk eserlerin ve bu nedenle oluşan çöpün azaltılmasının kıymetine dikkat çeken ürünlerin yaratılmasını amaçladık. Önümüzdeki yıllarda da müsabakamız aracılığıyla hepimiz için değerli olan hususlara dikkat çekmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplulukta çöp üretiminin azaltılması ve üretilen çöpün gerçek konuma atılması yanında davranış dönüşümü sağlayarak daha nezih bir muhit ve ömür ortamı oluşturulmasına ekte bulunmayı amaçlayan Çöpüne Sahip Çık Vakfı Umumî Yöneticisi Emrah Bilge ise, yarışla ilgili şöyle konuştu: “Ürettiğimiz çöpü azaltmak ve çöpü hakikat mekana atmak külliyen bizim elimizde. Çöpü hakikat tarafa atmanın tahlilin aslında son adımı olduğuna münhasıran dikkat çekmek istiyoruz. Asıl değerli olan yanlışsız tüketim alışkanlıkları edinerek, daha satın alma aşamasındayken, tek tasarrufluk eserlerden ve muhtaçlığımız olmayan şeylerden uzak durarak üreteceğimiz çöp ölçüsünü azaltacak biçimde davranmak” diye konuştu. Bilge, Facebook’un gerçekleştirdiği bu çalışmanın bu mevzudaki bildirinin kitlelere ulaştırılması açısından çok pahalı olduğunu laflarına ekleyerek çevre medya kullanıcılarına içtimaî medyanın eğlenmek kadar bilgilenmek için de kullanılabileceğini hatırlattı.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle