Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Ehliyetsiz uykunun zararları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur?

Ehliyetsiz uykunun zararları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur?

İnsan sıhhatini en çok etkileyen durumlardan biri de uykudur. Bu yüzden az ya da çokça uyku vücudun biyolojik fonksiyonunu olumsuz tesirler. Yerküre Sıhhat Örgüyü yeteriz uykunun insan vücudunda birçok biyolojik deformasyona neden olacağını açıkladı. Bu yüzden bilirkişiler uyku konusunda önemli ikazlarda bulunur. Mahsusen bilirkişiler metropol yaşantının içerisinde hem sıhhati hem ruhsal durumu olumsuz etkileneceğini vurgular. Evet ehliyetsiz uykunun zararları nelerdir? Bir gün boyunca uyumazsak ne olur? Soruların karşılığı haberin detayında…

Günümüzde bilhassa metropol hayatından neden olduğu rahatsızlıkların başında gelen uykusuzluk çok önemli sıhhat problemlerine sebebiyet verir. Münhasıran dimağ fonksiyonlarını alt üst eden kalitesiz yahut zayıf uyku konsantre eksikliği yorgunluk, gerilim üzere rahatsızlıklara yer hazırlar. Yerküre Sıhhat Örgütü yaptığı bir araştırmada sağlıklı bir insanın gece kesintisiz 7-8 saat yatması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Daha ziyade uyuyanların ise uyku sistemini bozduğunu açıklamışlardır. Buna ek olarak da ABD bilim kişilerinin yaptığı araştırma olmuştur. Bilim kişileri gayrikâfi uykunun kalp marazından obeziteye kadar önemli meselelerin yaşanmasını sağladığını vurgulamışlardır. Birebir devirde bilirkişiler her insanın biyolojik saati olduğunu bunu bulan şahısların ise marazlar önünde daha dirayetli olduğunu savunmuşlardır.

UYKUSUZLUK NEDİR?

Uykusuzluk, uykuya dalmada ıstırap çekme ve uzun vade vücudun sağlıklı dinlenememesi ile yaşanır. Uzun sürdüğünde önemli sıhhat sıkıntılarını beraberinde getirir. Yetişkinlerin yüzde 20’si metropol hayatın getirdiği ıstıraplarla bir arada bu rahatsızlığı yaşar. Halsizlik, düşük hayat kalitesi, melotanin seviyesinde düşüklük üzere durumlar uykusuzluğa taban hazırlar. Akut ve kronik uykusuzluk diye iki çeşidi vardır. Çeşitler kişinin konsantresini ve ruhsal durumunu olumsuz tesirler. Başlarda çok önemli bir hastalık olarak görülmese de devrinde tedavi edilmediğinde birtakım marazlara yer hazırlar. 

EHLIYETSIZ UYKUNUN ZARARLARI NELERDİR?

Dimağın gün uzunluğu yaşadığı gerilimi, yoğunluğu atması ve hücrelerini yenilmesi için ortalama 7 saat düzenlemesi lazım. Bunun da en ülkü olduğu hengam uykudur. Uyku esnasında dinlenen beyindeki damarlar genişler kan akışı sağlanır. Beyindeki hücreler yenilenir. Fakat yeteri müddette uyumayan dimağ aniden uyanınca kan akışı sağlayan damarlar tıkanabilir ve inme felç üzere riskli illetler yaşanabilir.

Az uyku hormonları bozduğundan gün içerisinde vücuda alınan karbonhidratlı yiyecekler güç yanına yağa dönüşür. Bu yağlanma da vakitle kilo artışına velev obeziteye bile taban hazırlar. Başkaca gayrikâfi uyku iştah orantısını artırır.

Yapılan bir öbür araştırmada gayrikâfi uyku bağışıklık sisteminin kendisini yenileyememesinden ötürü bağımsız radikal hücrelerin sayısı artar. Bunlarda devirle kanserli hücrelerin oluşumuna neden olur. Sindirimin gereğince yenilenmemesinden ötürü bilhassa kimselerde bağırsak kanseri ortaya çıkar.

Gayrikâfi uyku nedeni ile toparlanamayan vücutta çıkan bir gayrı marazlar ise kalp hastalıklarıdır. Mahsusen yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığı az uyku sonrası yaşanır.

Birtakım mütehassıslar kışları ve mevsim geçişlerinde sıklıkla üst teneffüs yolu hastalıklarına yakalanan şahısların bu durumu yaşama nedenini az uykuya bağlıyor.

Toparlanamayan vücuttaki kan yenilenmediğinden diyabete neden olan insülin seviyesi yükselir. Bu da insanda bâtın şekerin başlamasına neden olur. Tıpkı devirde dinlenmeyen dimağda unutkanlık ve ani bunalıklaşan hafıza hadiseleri yaşanır.

Yorum Ekle