Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Omurilik daralması nedir? Omurilik daralması belirtileri nelerdir? Omurilik daralmasının tedavisi var mıdır?

Omurilik daralması nedir? Omurilik daralması belirtileri nelerdir? Omurilik daralmasının tedavisi var mıdır?

40 yaşı sonrası sinsi sinsi ilerleyen bel ağrısı ile başlayıp daha sonra uzunluğuna kadar sıçrayan ağrılarla hayat kalitesini ve sıhhati etkileyen omurilik daralmasının ne olduğunu biliyor musunuz? Kalsiyum eksikliği ve kireçlenme ile başlayan aniden felçle sonuçlanabilecek omurilik daralmasına dair merak her şeyi sizler için araştırdık. Evet omurilik daralması nedir? Omurilik daralması belirtileri nelerdir? Omurilik daralmasının tedavisi var mıdır? Tüm soruların karşılığı haberin detayında…

Bilim literatüründe spinal stenoz olarak geçen omur ilik daralması yani omur ilik kanalında daralma önemli bir hastalıktır. Zira omur kanalından hadler makbul. Bu hadlerin hasar alması vücudun işlevselliğini bozar. Daralma bel ve uzunluğunda bulunan omur iliğin geniş ve birleşme yanlarında ortaya çıkar. Ayak ve bacak ağrılarıyla kendini gösteren omurilik daralması, genetiksel, yaşa bağlı ve yanlış beslenmeyle ortaya çıkar. Omurga, omur iliği kaplayan kemik yapısıdır. Omur ilik ise bu yapının içinden sonlarla bir arada makbul. Dimağa kadar sarfiyat. Dimağın hareket komutuyla vücudun esnekliğini sağlar.  Sırtın boyun kısmından beline kadar giden bu yapı, hassas ortamlardan biridir. Omurgada azalan kalsiyum omurilik kanalına ağırlık yapar. Mahsusen ileri yaşlarda kemiklerde azalan likit kaybı da omurgayı oluşturan disklerin orantıları bozar. Bu da ağırlıkla omurilik kanalını daraltır. Birebir devranda kalpteki ritim bozukluğu da vücudun kan akışını bozar. Bu değişiklik bele pres yapar. Ağırlık sonucunda omurganın yapısı bozularak omurilik kanalı daralmasına sebep olur. 

OMURİLİK DARALMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bel kısmından boyna kadar şiddetli ağrı hissedilir. 

Omurganın rahat hareket edememesinden asıllı sırt üstü uzanırken zorlanma yaşanır. 

Diz ve ayak bileklerinde ağırlıklı ağrı hissetme zira beldeki ağrı artıkça tartı bu ortamlara iner.

Sırt ağrısından ötürü mesane torbasının genişlemesi bunun sonucunda da hastanın idrarını tutamamasına neden olur. 

Oturma sırasında kalçada oluşan şiddetli kemik batmaları ve umumi vücut hareketlerinde aksaklıklar omurilik kanal daralmasına işarettir.

OMURİLİK DARALMASININ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

İlerlemiş olan kanal daralması için mikrocerrahi usul uygulanır. Bu formülle kanal genişletilir. Tedavi uygulandıktan sonra hastaya kemikleri güçlendirmek için ilaç verilir. Bunun yanı kiloluysa hasta kilo vermesi için sağlıklı bir diyet uygulanır. Uzun vadeli bir yatış sağlanır. Hastanın had sistemi korunmak zorunda zira aksi halde önemli sonuçlar doğurabilir. Şikayetler kimi hastalıklarında belirtileriyle tıpkı olduğundan hanede doğal yolla müdehale edilmeden mütehassısa danışılması gerekir. 

Yorum Ekle