Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Düzmece parfüm nasıl anlaşılır? Geçersiz parfümlerin zararları neler?

Düzmece parfüm nasıl anlaşılır? Geçersiz parfümlerin zararları neler?

Parfüm günlük hayatta münhasıran bayanların yanından bile ayırmadıkları bir eşyadır. Parfüm alırken dikkat edilmesi gereken birtakım değerli detaylar var. Bu adımlara dikkat edilmediğinde önemli sıhhat dertlerine yol açan illetler ortaya çıkabilir. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Kompetanı Prof. Mustafa Özdemir, düzmece parfüm hakkında merak edilenleri sorucvp.net muhabiri Müge Çakmak’a anlattı.

Parfüm satın alırken fiyatının yüksek ya da tutarlı olmasından çok dikkat edilmesi gereken kimi noktalar vardır. Bu noktalardan biri de orjinalliğidir. İmitasyon parfümleri kolay kolay üretilir ama otantik parfüm ile birebir kalitede yahut kokuya sahip değildir, bu nedenle onlara para harcamak gereksiz harcama olacaktır. Lakin günümüzde orijinallerine nazaran daha ucuz olduğu için düzmece parfümlerin satın alımı daha çokça. Sahte parfümlerin “temas alerjisi” oluşturduğunu ve bununla birlikte daha birçok probleme yol açtığını belirten bilirkişiler muhakkak uydurma parfümlerin kullanılmaması gerektiğini vurguluyor. sorucvp.net muhabiri Müge Çakmak merdiven altı üretilen uydurma parfümlerin sıhhate zararlarını Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dermatoloji Eksperi Prof. Dr. Mustafa Özdemir’e sordu. 

PEKALA UYDURMA PARFÜM NASIL ANLAŞILIR?

Şık kokmak için tercih ettiğiniz parfümlerin orjinal olup olmadığını anlamak aslında sanıldığı kadar güçlükle değildir. İşte parfümlerin yepyeni olup olmadığını anlamanın yolları:

Orjinal parfümün kutusunun etrafındaki şeffaf ambalajı kusursuz bir formda geçirilmiştir. Ambalajda rastgele bir deforme gözünüze çarparsa, uydurma olmasından şüphelenebilirsiniz. 

Gerçek parfümlerin kutuları parfüm şişelerinin zarar görmemesi için beyaz kartondan yapılır. Sistemsiz ya da farklı renkte olan karton parfümlerin geçersiz olma mümkünlüğü yüksektir.

Parfüm kutularının altında bulunan altın renkli yuvarlağa dikkat edin. Özgün parfümlerde siyah ok sağ tarafa, altın renkli ok ise sol tarafa gerçek bakar. Alacağınız parfüm altındaki oklar bu biçimde değilse geçersiz olabilir.

Ünlü markalar parfümlerde ziyade renklendirici kullanmaz ve çoğunlukla yepyeni parfümlerin rengi soluktur. Ziyade canlı renkli parfümlerin uydurma olma ihtimali yüksektir.

Parfümlerin seri numaraları hem şişede hem de kutularda yan alır.

Özgün parfüm şişelerinde ve kapaklarında pürüz göremezsiniz. Şişe, kapağı, kutusu ve ambalajı yani her şeyi düzgün bir halde kesilmiş ve yapıştırılmıştır.

Yorum Ekle