Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çinkonun yararları nelerdir? Çinko hangi besinlerde bulunur? Çinko eksikliği nelere neden olur?

Çinkonun yararları nelerdir? Çinko hangi besinlerde bulunur? Çinko eksikliği nelere neden olur?

İnsan vücudunun işleyici için gerekli olan gerekli olan birtakım hususlar vardır. Bunlardan en değerlileri Çinko’dur. Çinko sindirim ve had sistemlerinin daha fonksiyonlu çalışmasını tesirler. Bağışıklık sisteminden cilt yenilenmesine kadar inanılmaz yararlar sağlar. Pekala Çinkonun yararları nelerdir? Çinko hangi besinlerde bulunur? Çinko eksikliği nelere neden olur? Tüm soruların yanıtı haberin detayında…

Geçiş metallerden biri olan Çinkonun atom numarası 30’dur. Tabiatta unsur olarak bulunan çinko kimi besinlerde de bölge alır. Taş halinde bulunan çinko yüksek asidik unsurlar içerdiğinden bu vücuda zarar verir. Lakin vücudumuzun işleyişi için bu unsura muhtaçlık duyar. Münhasıran sindirim ve had sistemlerinde yarar sağlayan çinko, vücutta eksildiğinde çeşitli marazlara davetiye çıkarır. DNA sentezi ve protein hususlarının üretimi için gereklidir. Tabiatta birçok besinde bulunan çinkoyu gün içinde erkekler 11 miligram, hatunların ise 8 miligram alması gerekir. Bağışıklık sisteminin asıl unsurudur. Bilhassa mevsim geçişlerinde artan grip ve nezle üzere illetlere neden olan virüslere karşı direnci artırır. Bilirkişiler bu yüzden çinko eksikliği olan insanların acilen ek takviye çinko almaları gerekir. 

ÇİNKO EKSİKLİĞİ NELERE NEDEN OLUR?

Görme için en tesirli olan organ sarı noktanın daha fonksiyonlu çalışması için çinko hususuna muhtaçlık duyar. Ergenlik sonrası için gerekli olan çinko hususu ileri yaşlarda görülme ihtimali olan göz marazlarını da önler.

Kas ve kemiklerin gelişmesi için çinkoya muhtaçlık duyulur. Şayet gerekli takviye edilmediğinde bu eksiklik yorgunluğa neden olur. İleri yaşlarda kronikleşmemesi için çinko eksikliğinin giderilmesi gerekir. Bu da gün içinde enerjik kalmayı sağlar. 

Vücudu adeta kalkan üzere koruyan bağışıklık sistemi de çinko hususuna muhtaçlık duyar. Virüs ve bakterilere karşı daima olarak antikor üreten bağışıklık sistemi çinko hususuna muhtaçlık duyar. Bu sayede vücut coronavirüslerine karşı daha dirençli olur. Bu da mevsim geçişlerinde illetlere yakalanma nispetini azaltır. 

Cilt yüzeyinde yaşanan rastgele bir deformasyonun süratle güzelleşmesi için mukoza ismi verilen hücreler devreye girer. Ama çeşitli nedenlerden ötürü bu hücrelerin sayısı azalır. Bu da deformasyonların daha geç yapılmasına neden olur. Çinko hususu bu mukoza hücrelerini artırmada tesirlidir. Bu yüzden çinko vücut için iç sıhhatin birebir sıra yüzeyine de yarar sağlar.

Vücutta çinko eksildikçe sindirim sistemi ya süratli ya da yavaş çalışır. Bu da ishal ya da kabız rahatsızlıklarına neden olur. Süratle ilerleyen ishal ölümlere bile neden olur. Zira vücut süratle likit kaybına uğrar. Bunun önüne geçmek için de çinko eksikliğinin giderilmesi gerekir. 

Son yıllarda artan sıhhat sıkıntılarından biri de şiddetli saç dökülmesidir. Mütehassıslar bunun nedenleri arasında azalan çinkonun olduğunu söylüyor. Vücut çinkoyu resen üretmediğinden dışarıdan desteğe gereksinim duyar. Aksi halde zayıflayan saç hücreleri yıpranma ve dökülmeye neden olur. Çinko hücre yenileyici ve güçlendirici özelliği sayesinde bu sıhhat sıkıntısının önüne makbul. 

ÇİNKO HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

En âlâ çinko kaynağı al ettir. Vücudun muhtaçlığı olan çinkoyu yüzde 40 nispetinde rahatlıkla karşılar. Böylelikle kalp ve damar illetlerini da önler.

Buğday, fasulye ve mercimek üzere baklagillerde çinko bakımından zengindir. Örneğin 100 gram pişirilmiş mercimek yaklaşık yüzde 15 orantıda çinko eksikliğini giderir. Eksperler münhasıran et tüketemeyen kimselerin bol bol bu besinleri tüketmesini öneriyor. 

Fıstık ve badem üzere kuruyemişlerin işlenmemiş hali de çinko bakımından zengindir. Fakat kavrulmuşları çinko hususu bakımından yoksuldur. Bu besinler mahsusen sindirimdeki çinko eksikliğini giderir.

Süt ve süt eserleri protein bakımından zengindir. Lakin bunun yanı sıra çinko da barındırır. Çinko eksikliği olan insanların tüketilmesi tavsiye edilse de çoka kaçınmamasın da yarar var. Aksi halde ziyade protein zehirlenmesine yol açar. 

Yapılan araştırmalarda kakaoda çinko bulunur. Fakat çikolata olarak tüketilen eserlerde çinko bulunmaz. Zira kakao süreçlerden geçerken çinko unsurunun çözünüp gitmesine neden olur. Bu yüzden kakaodan çinko eksikliği gidermek isteyenlere bitter tüketilmesi tavsiye edilir. Bitterin içinde çokça çinko bulunur.

Yorum Ekle