Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri & Donuk omuz sendromu tedavisi

Donuk omuz sendromu nedir? Donuk omuz sendromunun belirtileri & Donuk omuz sendromu tedavisi

Geçtiğimiz yıl Ufak Tefek Cinayetler serisindeki Merve karakteriyle tanınan Aslıhan Gürbüz, şiddetli ağrıları nedeniyle hastaneye yatırılmıştı. Ünlü oyuncuya donuk omuz sendromu teşhisi konuldu. Şiddetli omuz ağısına neden olan bu rahatsızlık ömür kalitesini düşürür. Pekala Donuk omuz sendromu nedir? Sizler için bu illete dair merak edilenleri araştırdık.

İskelet yapısında omurga kemiği ve omuzlar vücudun dik durmasını sağlar. Tüm hareketleri etkileyen omuzlar çeşitli sebeplerden dolayı hasara uğradığında önemli marazlara neden olur. eklemi vücudumuzun temel hareket taşıdır. Günlük yaptığımız hareket nedeniyle ziyade tahribata uğrar. Bilhassa bayanlarda daha sık rastlanan donuk sendromu da bu tahribat sonrası yaşanır. Geçtiğimiz sene ünlü oyuncu Aslıhan Gürbüz’de ağrısı şikayeti ile doktora başvurduğunu ve donuk omuz sendromu isminde bir rahatsızlığa yakalandığını öğrendi. Aslına çoğumuzun yaşadığı fakat farkında olmadığımız donuk omuz sendromu ilerlediğinde ömür kalitesini hayli olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Ağrılar şiddetini artırınca hareket kısıtlığı yaşanır. Donuk omuz sendromunun altında yatan nedenler ise, omuzdaki eklem ve kasların hasar alması ve bunun yıllar sonra ortaya çıkmasıdır. Bunun dışında ise beğenilmeyen kolesterol yüksekliği, damar tıkanıklığı, tiroid sorunları, boyun rahatsızlıkları ve çok gerilimin kaz dokularındaki sonları olumsuz etkilemesi üzere durumlarda donuk omuz sendromuna yer hazırlar. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN NEDENLERİ

En yaygın nedeni omuzun yıllar evvel travma yaşamasıdır. Yani düşme, kırılma ve çarpma üzere hikayelerden sonra omuz kemiğinin önemli hasar alması ve bu hasarın ehil tedavi ile iyileştirilememesi sendroma neden olur.

Kalsiyum eksikliğinden ötürü vücuttaki kemiklerde artan kireçlenmenin omuzda da yaşanması.

Kronik marazlardan münhasıran şeker illetinin kaslarda hasara neden olması donuk omuz sendromunun ortaya çıkmasına neden olur. Ayrıyeten hormon bozukluğu ve vücudun yağ endeksinin yüksek olması da illete davetiye çıkartır.

Daha evvelki yıllarda uzunluğunda ya da omuzda yaşanan bir ameliyat sonrası da donuk omuz sendromu görülebilir. Bunun nedeni ise kişinin amel,yat sonrası yeteri fizikî tedaviyi uygulamamasından kaynaklanıyor. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Uyku esnasında omuz ve boyun ağrılarıyla uyanma

Günlük aktiviteleri olumsuz etkileyecek omuz ağrısı

Omuz hareketindeki kısıtlama sonucu motor becerilerinde düşüklük

Oturma, uzanma ve yürüme esnasında bile omuzda nedensiz beliren ve geçmeyen ağrı üzere belirtilerle kendini gösterir. 

DONUK OMUZ SENDROMUNDAN KORUNMA YOLLARI

Yük taşıma donuk omuz sendromuna davetiye çıkartan durumlardan biridir. Bu yüzden eksperler yük taşıma münhasıran bayanların çanta taşıması konusunda ikazlarda bulunur. Birebir devirde nizamlı egzersiz ve kasların güçlendirilmesi için kalsiyum takviyesi önerilir. Omuzlardaki bir mesele yalnızca omuzu etkilemez. Zira omuz, başın ve vücudun birleşme noktalarını içerir. Sırt ağrısı ve boyun ağrısına da davetiye çıkarabilecek olan omuzların sıhhati için eksperler kesinlikle ayda iki deva da olsa kemiklerin ölçülmesine ve takviyeye muhtaçlık olup olmadığına bakılması gerektiğinin altını çizer. 

DONUK OMUZ SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yaşanılan belirtiler sonrası kişinin bir ekspere görülmesinde yarar var. Aksi halde yaş ilerledikçe donuk omuz sendromunun tedavisi de zorlaşır. Bu durumun yaşanmaması için hastaların kesinlikle bir bilirkişiye istişaresi gerekir. Birinci olarak hastaya uygulanan tedavi kasların açılması ve omuzun daha rahat hareket edilmesi için konservatif prosedürdür. Bu prosedürde ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar birebir devirde omuz eklem enjeksiyonları ve fizik tedavi uygulanır. Hastanın istikrarsız hareketlerle rahatsızlığın ilerlemesi durdurulur. Kortizon iğnelerle şişme ve ağrı azaltılır. Donuk omuzda en kıymetli tedavi usulü fiziktir. Fizik tedavide omuzun sabit kalmasının önüne geçilir. Lakin bu süreç bilirkişi denetiminde yapılır. Kişinin hareketine nazaran kas ve hudutların durumu gözetlenir. Devrinde tedavi edilmediğinde omuz kullanılmaz hele gelebilir. 

Yorum Ekle