Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Civanperçemi otunun yararları nelerdir? Adet sancıları için doğal civan perçemi kürü!

Civanperçemi otunun yararları nelerdir? Adet sancıları için doğal civan perçemi kürü!

Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan civanperçeminin yararları saymakla bitmiyor. Mayıs ayından itibaren çiçek açan civan perçemi şifalı bitkiler arasında en yaygın olarak kullanılandır. Bilhassa bayanların aylık yaşadığı adet hastalıklarına doğal ilaç olur. Evet Civanperçemi otunun yararları nelerdir? Civanperçemi hakkında merak edilen her şeyi sizler için araştırdık.

Civanperçemi otu, kırktan çokça çeşidi olan bu bitki güneşle birlikte etrafa lâtif bir koku salgılar. Eylül aylarında dağlarda mor, pembe ve sarı renklerde ortaya çıkar. Civanperçemi güneşte kurutularak tüketilir. Çay olarak tüketilen bu ot bir bardak kaynayan suya atılır. 10 dakika demlenmesi beklenilen çay daha sonra süzülerek tüketilir. Eksperler 10 dakikadan uzun vade bekletilen civan perçemi otunun zararlı olabileceğini vurgular. literatüründe “Achillea millefolium” olarak geçen civanperçemi eski çağlardan beridir alternatif tıpta kullanılır. Anavatanı Asya olduğu kabul edilir. Gelgelelim Avrupa ve Kuzey Amerika’da görülür. Ilıman yerlerde rahatlıkla yetişir. Yol kenarlarında tarla altlarında tabiatıyla çıkabilir. Antik çağlara ilişkin kalıntı ve kitabelerde civanperçeminin yaraları düzgünleştirip kan akışını durdurduğuna dair izlere rastlanmıştır. O yıllardan sonra da bilhassa askeri hastanelerde ve savaş sahalarındaki tıbbi noktalarda kullanılmıştır. Memleketimizde birtakım ortamlarda civanperçemine kandil çiçeği de denir. ailesine ilişkin olan civanperçemi; azulen, sinoel, limonen, borneol ve pinenler üzere kimyasal hususlardan oluşur. 

CİVANPERÇEMİNİN YARARLARI NELERDİR?

Makat yerinde oluşan basur göğüslerinin geçmesi için birebir yarar sağlar. 

Civan otu içerdiği uçucu yağ sayesinde ciltte deforme olmuş hücrelerin yenilenmesinde yardımcı olur. Cildin yenilenmesini desteklediğinden yara, enfeksiyonların ve iltihaplı ödemlerin düzgünleşmesini hızlandırır.

Boğaz enfeksiyonlarını gidermede birebir yarar sağlar tıpkı devranda boğazdaki iltihapları balgam yolu ile atmaya yardımcı olur. Daima öksürüğü keserek nefes alıp vermeyi kolaylaştırır.

Midede oluşan ziyade asit orantısını istikrarlar ve mide duvarının yağlı yiyeceklerden zarar görmesini pürüzler. Mide delinmesi ve bulantısı üzere rahatsızlıklara yakalanma nispetini azaltır.

Regl periyotları ağrılı geçen bayanlar için doğal ağrı kesici çaylarının başında gelir.

Vücuttaki muaf radikallerin sayısını azaltarak bağışıklığı güçlendirir. Böylelikle vücudun kanserli hücrelerle savaşmasını kolaylaştırır.

CİVANPERÇEMİNİN TASARRUF YERLERI

– En sık çay olarak tüketilen civanperçemi ekseriyetle çiçekleri tam açılmamışken toplanır. Kurutulur kaynatılarak tüketilir. Civanperçemi çayı, bayanların ayda bir yaşadıkları adet sancılarına, basura ve mide ağrılarına yarar sağlar.

Bir vesair tasarruf sahası ise merhemdir. Meskende doğal yolla civanperçemi kremi yapılabilir. Civanperçemi merhemi hazırlamak için kuyruk yağı, tuzsuz tereyağı ve böğürtlen yaprağı gerekli. Bir avuç civanperçemini güzelce ezin. Toz haline gelen civanperçeminin üstüne toz haline getirdiğiniz böğürtlen yapraklarını ekleyin. Bir tavaya tereyağı ve kuyruk yağını ekleyip toz haline getirdiğiniz civanperçemi ve böğürtlen yapraklarını ekleyip kavurun. Daha sonra ocaktan alın bir tülbente bu karışımı koyup sıkın çıkan yağı bir kutuya koyup gölge tarafta bekletin.

Tıpkı hengamda civanperçemi bir gece evvelce bir dolu kovanın içine ekleyin. Daha sonra bu kovaya sıcak su ekleyip yıkanın. Hem vücuttan mikropları kolaylıkla temizler hem de saç diplerinin güçlenmesini sağlar. 

Yorum Ekle