Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dizanteri illeti nedir? Dizanterinin belirtileri nelerdir? Dizanterinin tedavisi var mıdır?

Dizanteri illeti nedir? Dizanterinin belirtileri nelerdir? Dizanterinin tedavisi var mıdır?

En yaygın bulaşıcı illetlerinden biri olan dizanteri, mahsusen çocuklarda çok önemli sonuçlara neden olabilir. Her yaştan şahısta görülen dizanteri bir sindirim illetidir. Çeşitleri olan dizanteri hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala dizanteri marazı nedir? Dizanterinin belirtileri nelerdir? Dizanterinin tedavisi var mıdır? Tüm bu soruların karşılıkları haberin detayında…

Kirli su ve düzgün yıkanmamış besinlerde bulunan virüsün yol açtığı sindirim rahatsızlığına dizanteri denir. Kalın bağırsakta meydana gelen deformasyon nedeniyle kişinin hayat kalitesini olumsuz etkileyen belirtilerle ortaya çıkar. Evlat ve bebeklerde görüldüğünde erken müdahale edilmeli aksi halde ölümcül sonuçlara yol açar. Halk arasında dizanteriye kanlı ishalde denir. Şahıstan bireye topluluk ortamlarda basitçe bulaşabilir. Evvel bağışıklığı sonra sindirim sistemini olumsuz tesirler. Aniden vücudun likit kaybına neden olur. Virüs, bakteri ya da amipler kan yoluyla tüm vücuda kolaylıkla yayılır. Bağışıklığı zayıflattığı ve vücudu savunmasız bırakarak ya ani ateşlenmeye ya da ani üşümelere, titremelere yol açar. Genelikle yaz ayları illetleri arasında taraf alsa da kışları da yüksek orantıda görülür. Insanda meydana geldiğinde 24 saat içerisinde yüzden çokça dışkılamaya yol açarak vücuttaki tüm vitamin ve minerallerin emilimi gerçekleşmeden atılmasını sağlar. 

KAÇ ÇEŞİT DİZANTERİ VARDIR?

AMİPLİ DİZANTERİ

Tek hücreli amiplerin kalın bağırsağa yerleşmesiyle oluşur. Bu parazit çoğalarak tüm bağırsaklara dağılır. Uzun mühlet canlı kalır. yoluyla bulaşan amipler, sulu ve kanlı bir dışkılamaya neden olur. Tedavi edilmediğinde irtihalle sonuçlanabilir. Amipler kana karışarak karaciğer ve akciğerinde fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Bu amipe yakalanmamak için;

Tüketilen suyun kaynatılarak süzülüp içilmesi

Meyve ve sebzelerin sirkeli suda bekletilip ılık suyla yıkanmalı

Toplu meydanlardan sonra ellerin yeterlice yıkanması ve kıyafetlerin değiştirilmesi

Sebzelerin tam pişirilerek tüketilmesi gerekir. 

BASİLLİ DİZANTERİ

Bakterilerin neden olduğu dizanteri cinsidir. Çok şiddetli karın ağrısına neden olur. Yüksek ateş, sık tuvalet ve şiddetli halsizlik belirtileri arasında birinci üçte mekan alır. Bu hastaların temas ettiği her mekan dezenfekte edilmelidir. Bakteri süratle çoğalabilir. Antibiyotik tasarrufu bu illette epeyce değerlidir. Hijyen birinci kuraldır. Amipli deki kurallar bu tıp içinde makbuldür. 

DİZANTERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Aniden yükselen ateş ya da titreme

Dışkı ve idrar da kan 

İştahsızlık 

Cilt renginde sararma

Şiddetli karın ağrısı, bulantı kusma

Yorgunluk ve halsizlik üzere belirtilerle kendini gösterir.

DİZANTERİNİN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

İlaç tedavisiyle külliyen güzelleşebilen bir hastalıktır. Erken tedavi epey kıymetlidir. Tedavi boyunca gerekli hijyenik koşullar sağlanmalıdır. Hastalıklı insanlar anlaşılan bir vade asosyal yaşanmasında yarar var. Haddinden fazla su kaybedildiğinden hastanın haddinden fazla su tüketmesi başkaca antioksidan içeren besinler tüketmesinde sağlanır. Lif nispeti yüksek besinlerde önerilen beslenme koşulları arasında taraf alır. 

Yorum Ekle