Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ağız ve diş sıhhati nasıl korunur? Diş aklığı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Ağız ve diş sıhhati nasıl korunur? Diş aklığı yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Acilen çabucak herkesin şikayet ettiği ağız ve diş marazlarının ortaya çıkma nedeni bakımsızlıktır. Gerekli bakım göstermedikçe önemli kayıplara da neden olabilir. Eksperler bu durumun yaşanmaması için herkesin altı ayda bir bir diş tabibine görünmesi gerektiğini vurguluyor. Pekala ağız ve diş sıhhati nasıl korunur? Diş ariliği yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizler için ağız ve diş sıhhati hakkında merak edilenleri araştırdık.

Ağzı ve diş sıhhatine gerekli değer verilmediğinde önemli rahatsızlıklara neden olur. Erken müdahale edilmediğinde kansere bile neden olabilir. Yapılan araştırmalarda devletin yüzde 80’i diş tabibine gitmediği tespit edilmiştir. Bu orantıyla bir arada illetlerin orantısı da artmaktadır. Umum sıhhati da olumsuz etkileyen ağız ve diş bakımı bu husus da değerlidir. Ağız ve diş bakımı için birçok eser mevcut olsa da eksperler bireylerin kesinlikle bir doktora görünerek ekstra yapması gerekenleri öğrenmesi tavsiye edilir. 

DİŞ FIRÇASI TASARRUFU NASIL OLMALI?

Bir diş fırçasının ömrü ortalama 3 aydır. Başkaca burada fırçanın da kalitesi değerlidir. Halk arasında en çok yapılan günahlardan biri de fırça kıllarının sertliğidir. “Çok sert olan fırça âlâ temizler” algısı külliyen yanlıştır. Zira fırça başının sert olması diş etine ve minesine önemli verir. Münhasıran diş kanamasına yol açar. Bu da ağız içinde enfeksiyonun çoğalmasına neden olur. Kılları yumuşak bir fırça ile dairesel ve yavaşça dişlerin fırçalanması gerekir. 

AĞIZ VE DİŞ SIHHATINI NASIL KORUNUR? DİŞ PAKLIĞI YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

 Her hengam yanınızda diş fırçası ve macunu ya da misvak taşımanızda yarar var. 

– Ağız içi paklığında yalnızca diş değil birebir hengamda lisan paklığı de epey değerlidir. Lisan yüzeyini diş fırçasının zıddıyla temizleyerek, ağız içinde mikrop oluşturacak durumlar ortadan kaldırılmalıdır. 

Yemeklerin ağızda neden olacağı kokuyu engellemek için varsa nane ya da karanfil çiğnenmesi tavsiye edilir. 

Diş ipi ile dişlerinizin arasını temizlemek diş enfeksiyonlarını yüzde seksene düşürür. 

Et bölgeyken beraberinde gazlı içecek tüketmekten kaçınılması gerekir. Gazlı içecekler diş yüzeyine verir. 

Ağza şeker ya da yumuşak dokulu hususlar alındığında dikkatle çiğnenmesinde yarar var. Çok sert olan şekerler diş kökünü zorlar. Yumuşak dokular ise diş aralarında sıkışarak aralarının açılmasına neden olur.

Yeşil çay ya da kekik çayı ağız içini temizlemekte tesirlidir. Bu yüzden yemeklerden sonra birer bardak tüketilebilir. 

Kürdan diş kaybına ve diş eti parçalanmasına neden olur. Lakin yüzeysel arilik için ülkü bir alettir. 

Diş telli olanların iki kat daha çokça itina göstermesi gerekir. Tel aralarına sıkışan besin atıkları da ağız içinde bateri ve virüslerin çoğalmasına yol açar. 

Yorum Ekle