Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Deniz börülcesinin yararları nelerdir? İltihabı bitiren mucize besin deniz börülcesi!

Deniz börülcesinin yararları nelerdir? İltihabı bitiren mucize besin deniz börülcesi!

Vücuttaki iltihaplar acilen çabucak herkesin şikayet ettiği sıhhat meselelerinden biridir. Birçok illete davetiye çıkaran bu durumdan kurtulmak için mütehassıslar kimi besinler önerir. Bunlardan biri de deniz börülcesidir. ıspanak ailesine ilişkin güçlü bir toksin atıcıdır. Pekala Deniz börülcesinin yararları nelerdir? Sizler için börülce hakkında merak edilenleri araştırdık.

Denizdeki gelgitlerle oluşan en tuzlu bitki olan tam bir vitamin ve mineral deposudur. Halk arasında kurşun otu  ya da tuzlu ot olarak da isimlendirilir. İlkbaharla bir arada yeşeren deniz börülcesi yazları çokça tüketilir. Bünyesinde tuz mineralleri barındırdığından vücuttaki iltihabı atmada tesirlidir. Deniz börülcesi hem yemek hem de salata olarak tüketilir. Mahsusen yoğurt ve sarımsakla yapılan salatası hem kilo vermeye yarıyor hem de vücudun yenilenmesini destekliyor. Tuz gölü, Aksaray, Ereğli, Burdur ve Tarsus kıyılarında toplanır. Börülce tüketilmeden bir gün boyunca tatlı suda bekletilmelidir. İçerdiği tuz orantısını azaltmak için bu usul uygulanmalıdır. Aksi halde zehirleme, alerji ve sindirim dertlerine neden olabilir. İçerdiği tuz tıpkı vakitte guatr üzere önemli illetlerin yaşanmasını önlemede tesirlidir. Sonbahara akıllıca rengi al olur. İlkbahar ve yazın ise yeşil ve sarı renklerde olur. Çamurlu ve alkali topraklarda yetiştiğinden içeriğinde güçlü formlar barındırır. Yeni yeni araştırmalara mevzu olan deniz börülcesi alternatif tıpta çokça kullanılmıştır. 

DENİZ BÖRÜLCESİNİN YARARLARI NELERDİR?

Vücuttaki tuz eksikliği lenflerin çalışmamasını sağlar. Bu da guatr üzere önemli illete yer hazırlar. Fakat tabiatta bulunan her tuz çeşidi vücuttaki bu eksikliği gidermez. bu bakımdan en ülkü besindir. İçerdiği tuz mineralleri sayesinde tuz orantısını istikrarlar. Ortaya çıkan guatr şiddetini azaltır. 

Güçlü sodyum ve kükürt hususları içeren idrar sorununa uygun gelir. Mesanede yaşanan rastgele bir enfeksiyonlu sıhhat sorunu idrar yapmada güçlük oluşturur. Bunun için vücut kimi minerallere gereksinim duyar deniz börülcesi bu mineralleri sağlamada tesirlidir.

C vitamini vücudun vazgeçilmezleri arasındadır. Bilhassa bağışıklığın güçlenmesi için C vitamini bakımından varlıklı olan besinler tüketilmelidir. Aksi halde vücut bağışıklığı zayıflar ve kişi mütemadi hastalanmaya başlar. Bu sıhhat meselelerini yaşamamak için üzere C vitamini bakımından varlıklı besinleri haftada en az iki sefer tüketilmesinde yarar var.

Yüksek lif yapısı olan deniz börülcesi sindirim sorunlarına de düzgün gelir. Lakin deniz börülcesi sirkeli suda ya da tatlı suda uygunca yıkanması gerekir. Daha sonra tüketildiğinde bağırsak ve mide marazlarının önüne makbul. İshal ve kabızlık üzere rahatsızlıkların yaşanmaması sağlayarak metabolizmayı düzenler.

Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermede hayli tesirli bir besindir. Uzun müddet tokluk hissi verir. Tıpkı hengamda içerdiği kalsiyum ve potasyum sayesinde kemik sıhhatini destekler. 

Vücuttaki hücreleri yenilediği üzere cilt hücrelerini de yeniler. Bu sayede cildin parlak ve daha güçlü görünmesini sağlar. Karaciğer içinde mucize bir besindir. Burada biriken iltihaplı hücreleri söker atar. 

DENİZ BÖRÜLCESİNİN ZARARI VAR MIDIR?

Yapılan araştırmalarda deniz börülcesi hakkında kesin bir olumsuz tesiri olduğuna dair bir haber yoktur. Ama bilirkişiler her besinin çokunun güçlü tesirlere neden olabileceğini hatırlattı. Bu yüzden deniz börülcesi de tüketirken çoka kaçmamakta yarar var. 

Yorum Ekle