Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kitap bağımlılığı (Tsundoku) sendromu neden olur? Kitap bağımlılığı sendromunun belirtileri…

Kitap bağımlılığı (Tsundoku) sendromu neden olur? Kitap bağımlılığı sendromunun belirtileri…

Her şeyin aşırısı illetlere neden olur. Bunlardan biri de nadiren görülen ruhsal rahatsızlıklardan biri olan tsundoku yani kitap bağımlılığı sendromudur. Kitap bağımlığı sendromu çok önemli bir rahatsızlıktır. Eksperler beraberinde de farklı marazları getiren kitap bağımlılığı konusunda ihtarda bulundu. Pekala Kitap bağımlılığı (Tsundoku) sendromu nedir?

Yerküre’de 5 bireyden ikisinde görülen bu rahatsızlık hakkında birçok kişi ne yazık ki malumat sahibi değildir. Tsundoku sendromu, yığınla kitap alıp ve okumaya çalışan şahıslara denir. Dışarıya çıktıklarında kendilerini kitap fuarlarında ya da kitap meskenlerinde bulur. Bu bireyler ayrıyeten kitap kokusuna da bağımlı hale gelmişlerdir. Meskenlerinin her bucağında kitap görmeyi isteyen bu kronik bir bağımlılığa sahip olduklarının uzun mühlet farkına varmazlar. Eksperler bu durumun çok önemli boyutlarının intihara kadar götüreceğini belirtiyor. Tsundoku sendromu ekseriyetle hatunlarda görülür. Kitapları okumayan fakat biriktiren bu hastalar devranla içtimaî ortamlardan uzaklaşır. Kitaplarını koklamayı ve saatlerce yalnızca onlara bakmayı tercih eder. Bu hastaların başlarda bibliomania ya da obsesif kompulsif bozukluğa sahip oldukları düşünülür. Lakin ilerleyen belirtiler de hasta kendini ele verir. Zira sair illetler birebir hengamda zihinsel bozukluktur. Hasta kitap almadığı sürece kendini mutsuz hisseder. Hastalık birinci defa Japonya’da fark edildi. 

KİTAP BAĞIMLILIĞI (TSUNDOKU) SENDROMU NEDEN OLUR? 

Marazın ilgi ve beğenilme dileği olanlarda ortaya çıkma mümkünlüğü yüksektir. Bu muhitine kitap okuduklarını ve haberli olduklarına dair bir algı oluşturmak isterler. Bu da onları süratle kitap istiflemeye itekler. Şiddetli duygusal bir bunalım yaşamış, ana ya da pederinden birini evlat yaşta kaybetmiş insanlar bu ruhsal sorunu yaşar. Bunun yanı sıra çok sevdiği insan tarafından terk edilen bireyde de görülür. Hasta bir şeylerle ilgilendiğini ve hayatının akışının alışılagelmiş ispatlamaya çalışır. Birtakım kahve içmeye kimileri çay ya da kimileri yazı yazmaya bağımlı hale gelir. 

KİTAP BAĞIMLILIĞI SENDROMUNUN BELİRTİLERİ

Tsundoku sendromu yaşayan kişi elektronik ortamda yazı okumaktan nefret eder. Bu durum illetin en yaygın belirtisidir.

Hastalar kitaplarını hiç kimseyle paylaşmazlar.

Yapılan birtakım araştırmalarda bu hastaların kimileri yeme, içme ve kıyafet üzere gereksinimleri alanına kitap almayı tercih ettikleri gözlemlenmiştir.

Her yeni çıkan kitabı birebir gün alma isteği de yaygın olan bir sair belirtileri arasında taraf alır. 

Yapılan bir öteki araştırmada ise kitap kokusu almadan uyumadııkları ortaya çıkmıştır. Başkaca kimi hastalarda dimağın memnunluk hormonunda bozukluk olduğu tespit edilmiştir. 

 Kitabı almadıklarında saldırganlık göstermektedir. 

Bu hastaların yüzde 70’i teknoloji çağından nefret eder. Onlar için mum, kitap çay ya da kahve üzere otantik durumlar vazgeçilmez detaylardır.

TSUNDOKU TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Yerkürede en çok Çin, Japonya ve Kore devletlerinde yaygın olan bu hastalık için şahsi terapi odaları kurulmuştur. Bağımlılık tedavisi ile tıpkı pratiklerin yapıldığı bu rahatsızlık önemli boyutlarda olmadığı sürece ilaç tedavisi uygulanmaz. Eksper ekseriyetle hastanın bu durumun ruhsal ve kendi kendisini dizginlemesi gerektiğini söyler.

Yorum Ekle