Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Domatesin yararları nelerdir? Pişirilmiş domates tarafsanız…

Domatesin yararları nelerdir? Pişirilmiş domates tarafsanız…

En çok tüketilen besin olan domates hakkında hiç bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Yapılan araştırmalarda pişirilmiş domatese dair ortaya çıkan gerçek herkesi şaşırttı. Kan yaptığına inanılan ve güçlü bir antioksidan özelliği olan domatese dair merak edilen her şeyi derledik. Pekala domatesin yararları nelerdir? Pişirilmiş domates ne işe yarar? Haberin detayında…

Domates içerdiğinde yüksek pahada çok farklı vitamin ve mineraller barındırdığı için en yararlı besinler arasındadır. Alfa-lipolik asit vücuttaki glikozu kuvvete çevirir. Likopen vücuttaki hücrelerin yenilenmesi için gerekli unsurlardan biridir. Domatesin yüze 80’i bu husustan oluşur. Dünyanın derhal çabucak her alanında yetişen domatesin ana vatanı Güney Amerikadır. Sos prodüksiyonunda epeyce kullanılan domates, çeşitli hallerde tüketilmektedir. Çiğ, pişirilmiş ve kurutulmuş çeşitleri ile tüketime açık olan domates tabiatta bilenen en düzgün antioksidandır. Kanser araştırmalarında kullanılan domatesin mutasyona uğrayan hücreler üzerinde olumlu tesirleri tespit edilmiştir. Bilirkişiler son yapılan araştırmada pişirilmiş domatesin bilhassa uyku bozukluğuna âlâ geldiğini ortaya çıkarmış. Başkaca domates pişirilince asit ve unsur nispetlerinin da yükselmesini belirten mütehassıslar sistemli tüketildiğinde vücudumuza birçok yarar sağladığını vurguluyor.

PİŞİRİLMİŞ DOMATES NE İŞE YARAR?

– Güçlü antioksidan hususları vücuda nüfuz eden kanserli hücrelerin sayısını azaltarak, bağışıklık sisteminin bu hücrelere karşı direncini artırır. Bilhassa erkek marazı olan prostat kanserini engellemede en tesirli doğal prosedürdür.

– Bilim adamları kan basıncının mütemadi değiştiği kişilerde birçok marazın ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu vurguluyor. Yaptıkları araştırmalarda ise vücudun sodyum nispetini dengeleyen en tesirli besinin pişirilmiş domates olduğunu belirtiyor. 

– Kan basıncını dengelemesinin yanı sıra kanı temizleyerek kalbe giden damarların tıkanmasını önler. Tıpkı hengamda kalp bu yolla çokça efor sarf etmediğinden, ritim bozukluğu, panik atak üzere marazların riski azalmış olur. 

– Diyabet hastaları kandaki insülin orantısının artmasından korktukları için birçok besini tüketemez. Lakin domates içerdiği asit ve şekeri güce çeviren unsurları bu risk kümesinde olmayan besinlerdendir. Mütehassıslar diyabet hastalarının hafta da birde olsa domatesi pişirerek 3 tane tüketmesini tavsiye eder. 

– Hudut sistemi ve hücreleri vücudumuzdaki hassas noktalardan biridir. Bunların rastgele bir nedenden ötürü deforme olması sonucunda önemli ruhsal meseleler ortaya çıkar. Eksperler bu durumun engellemenin en tesirli doğal yolunun domates olduğunu belirtiyor. Münhasıran pişirilerek tüketilen domates bu faydayı iki kat daha ziyade karşılar.

– İçerdiği yüksek ölçüde lif kabızlığı da önler. Ama domatesin kabukları ile çokça tüketmeyiniz birtakım bünyelerde domates kabuğu kabızlığa da neden olur.

PEKALA DOMATES NASIL PİŞİRİLİP TÜKETİLMELİDİR?

Hafta da 3 tane pişirilen domates tüketmenizde yarar var. 3 domatesi yeterlice kaynatın pişen domatesin kabuklarını soyun. Dilimlediğiniz domateslerin üzerine dilerseniz limon sıkıp tüketebilirsiniz. Ya da domatesi ortadan ikiye bölün teflon bir tavada kızı ateşte pişirip de tüketebilirsiniz.

DOMATESİN YARARLARI NELERDİR?

Demir bakımından güçlü olduğundan kanda bulunan hemalogbin hücrelerini artırarak kan nispetini yükseltir.

İçerdiği lif sindirime yararı olan domates uzun mühlet tokluk hissi veren besinler arasında birinci sırada gelir. Diyet yapanlar için ülkü bir besindir.

Likit nispeti yüksek olduğundan vücudun muhtaçlığı olan suyu karşılar. Bu özelliği sayesinde cildi yeniler. Parlak bir görünüm kazanmasını sağlar.

Potasyum minerali kalp sıhhati için değerlidir. İki adet domates vücudun gereksinimi olan potasyumun yüzde 30’unu karşılar. 

Göz içerindeki vitamin ve minerallerin azalması münhasıran katarak ve göz kuruluğuna neden olur. Fakat domates içerdiği flavonoid üzere unsurlar sayesinde bu üzere illetlerin yaşanmasını önler. 

Gayrikâfi beslenmeye bağlı hücrelerin yapısında önemli bozulmalar meydana gelir. Bu durumu önlemek için vücudun yani bağışıklık siteminin antioksidanlara gereksinimi vardır. Domates güçlü bir antioksidan olduğundan hücre onarımını destekleyerek yapısını korur.

DOMATESİN ZARARI VAR MIDIR?

Bilirkişiler organik olmayan domatesler konusunda önemli ihtarlarda bulunuyor. İçeriğinde organik unsurlar barındırmayan domates, organların zarlarındaki hücrelere zarar verir. Beta-bloker ilacı kullanan hastaların domatesi muhakkak şiddetli tüketmemesi gerekir. Başkaca birtakım kimselerin bağışıklık sistemleri likopene karşı hassastır. Likopen domatese rengini veren husustur. Bu maddeyi alan insanlarda cilt kızarıklığı, şişlik, kaşıntı üzere belirtiler ortaya çıkar. 

Yorum Ekle