Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Dang Humması nedir? Dang Humman belirtileri nelerdir? Dang Humman nasıl bulaşır ve öldürür mü?

Dang Humması nedir? Dang Humman belirtileri nelerdir? Dang Humman nasıl bulaşır ve öldürür mü?

Koronavirüs salgınından sonra artan sair virüs salgınları adeta kaygıya neden oldu. Endonezya’da 254 kişinin vefatına neden olan dang humması merak konusu oldu. Grip seyrinde belirtiler göstere daha sonra aniden şiddetlenip mevte açan bu virüs tropik kesimlerde yaygın olarak görülür. Evet Dang Humması nedir? Dang Humman belirtileri nelerdir? Dang Humman nasıl bulaşır ve öldürür mü?

Şiddetli grip gibisi semptomlara gösteren Dang Humması, tropik nahiyelerde görülen bir virüstür. Ama virüs bu yıla kadar epey nadir görülüyordu. Koronavirüs salgını sonrası kişilerin tedirginliğini artıran dang humması Endonezya’da aniden ölümlere neden oldu. Kemik ağrılarına neden olduğundan ‘Kırık kemik humması’ olarak da bilinir. Aedes tipindeki sivrisinekler tarafından taşınır ve bulaşır. Bu sivrisinekler  umumiyetle arı su kaynaklarını tercih ettiğinden kentte yaşayanlar tehlike altındadır. Virüs kana girdiği anda kılcal damarlara büyük hasarlar verir. Kandaki trombositlerin seviyesini düşürdüğünden düşük tansiyona açar. Dang virüsünün dört çeşidi vardı. Dang hummas bunlardan biridir. Bu virüsler sivrisineklerin sokması sonucu kişiye bulaşır. Dang virüsüne maruz kalmış bir kişi bir sefer marazı atlatırsa virüse karşı bağışıklık kazanır. Ama bağışıklığı zayıf ve kronik marazı olan insanlarda erken müdahale edilmediğinde ölümlere yol açar. Kişiden kişiye yalnızca kan yoluyla bulaşabilir. Eksperler illetin tam bir tedavisini bulamamıştır. Tek deva de bu virüse neden olan sivrisineklerin sayısını azaltmak ya da korunma yolları olmuştur. Tarihi kayıtlarda 1779 yıllarında bu türlü bir marazın olduğu kaydedilmiştir. Gelgelelim hastalık birinci kere 1960’lı yıllarda artan vefat nispetleriyle sıhhat kayıtlarına geçirildi. 

DANG HUMMASI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sivrisinek ısırdıktan 24 saat sonra tesiri görülmeye başlar. Yüksek ateşle kendini göstermeye başlayan bu virüs 24 saat sonrası; ölçüsüz ishal, kusma, baş dönmesi üzere sorunlarla devam eder. Erken müdahale edilmediğinde ise; kemik ve kas ağrıları, göz kapaklarında şişme ve ağırlaşma, ciltte döküntü, dişlerde sızlama, burun kanaması ve dolaşım yetmezliği sonrası irtihalle sonuçlanabilir. Direnci yüksek insanlarda bu belirtiler kendini göstermez. Ama yaş ilerledikçe kemik ve kaslarda zayıflama ve bunlara bağlı marazların kolaylıkla ortaya çıkmasına açar. Yapılan araştırmalarda bazen belirtilerin seyrinin beşerden kişiye farklılık gösterdiği ortaya konmuştur. Birtakım hastalar ciltte kızarma ve kaşınmayla belirtileri yaşarken kimilerinde yalnızca eklem ve kemik ağrıları görülür. Dang hummas virüsü ile kenelerin neden olduğu kırım kongo kanamalı illete neden olan virüs birebir aileden gelir. 

DANG HUMMASI TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Marazın birinci beş günü çok kıymetlidir. Virüs kandan derhal temizlenmelidir. Şahsi bir tedavisi olmadığından, semptomlara yönelik uygulanır. Dang Hummasının şimdi bir aşısı bulunamamaktadır. Şark Akdeniz, Afrika, Hindistan ve Uzakdoğu devletlerine yolculuk yapanların bu virüse yakalanma riski ziyadedir. Hafif ve şiddetli seyir gösterdiğinden  Yerküre Sıhhat Örgütü bu virüsün belirtileri ve tedavisini iki çeşide ayırmıştır. Hasta grip gibisi belirtiler gösterdiği müddetçe olumlu makbul. Lakin virüs dimağa kadar ilerlediğinden hastanın şoke girme nispeti artar. 

Yorum Ekle