Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Altın çilek nedir, yararları nelerdir ve nasıl tüketilir?

Altın çilek nedir, yararları nelerdir ve nasıl tüketilir?

Yerkürenin en varlıklı lif içeriğine sahip olan altın çilek, B vitamini kompleksinin hepsini de içerir. bir antioksidan olan altın çilek, vücudu toksinlerden arındırır. Güney Afrika memleketlerinde yetişen altın çilek hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Şimdi gelelim konu başlıklarına; Altın çilek nedir, yararları nelerdir ve nasıl tüketilir? gibi soruların cevaplarına.

Çileğin sarısı üzere göründüğünden altı çilek denilmiş. Ilmî ismi “Physalis peruviana” (bkz. viki) olan altın çileğe birebir devranda İnka eriği olarak da bilinir. Anayurdu Amerika olarak bilinse de aslında yerküreye Güney Afrika devletlerinden yayıldı. Şimdilerde ise Venezuela, Bolivya, Kolombiya, Ekvador ve Peru üzere memleketler yetiştiriciliğini yapıp satıyor. Aslında zayıflama emelli kullanılan bu besin, Antik çağlarda beri alternatif tıpta da kullanılmıştır. B kompleksi bakımından olduğundan vücudun gün içinde gereksinimini duyduğu enerjiyi sağlar. Memleketimizde son beş yıldır Akdeniz kentlerinde yetiştiriciliği arttı. Sarı bir rengi olan meyve tıpkı çilek üzere noktalı tohumlardan oluşur. Büyüme devrinde nispeten ziyade su velev. Yapraklarla çevrili olan meyve, böceklerden korunur. Çorak topraklarda daha rahat yetişir. Taze bir biçimde tüketildiğinde sıhhate daha çok yararı olur. Lakin son yıllarda kurutularak satışı sağlanıyor.

altın çilek kurusu

Altın Çilek Nasıl Tüketilmesi Gerekir?

Tatlı bir tadı olduğundan pastacılık kolunda sıklıkla kullanılır. Bunun yanı sıra reçeli de yapılabilir. İçerdiği yüksek lif sayesinde zayıflamak isteyenler için ülkü bir besin haline gelen altın çilek, kurutularak yoğurtla bir arada tüketilir. Aroma ya da özü de kozmetik firmaları tarafından kullanılır. Altın çilek üzerinde hala araştırmalar yapılmaktadır. Son yıllarda kurusundan ya da yapraklarından çayda elde edilir. Karoten içerdiğinden hücrelerin mutasyona uğramasını önler.

altın çilek fidanı fiyatları

Mükemmel Yararları!

sisteminin daha sağlıklı çalışması için lifli besinlere gereksinim duyar. Bu besinler sindirim sitemindeki organların işlevselliğini artırdığı üzere buradaki hücrelerin yapısını da korur. Bu sayede vücudun yağ bağlamasını önler. Mütehassıslar bu yüzden lif bakımından olan besinlerin gün içerisinde tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. Altın çilekte bu özelliği karşılamada tesirli bir besindir. Yerküre da en lif bakımından en varlıklı besinle arasında konum alır. Kolon kanseri ya da bağırsak düğümlenmesi üzere marazların oluşumunu da önler.

altın çilek fidanı

Gün içerisinde tempolu hayat en çok kan basıncını olumsuz tesirler. Kan basıncı düştüğünde vücut kendini sıhhatsiz ve yorgun hisseder. Bu vaktinde tedavi edilmediğinde hem fizyolojik hem de ruhsal marazlara yol açar. Fakat altın çilek içeriğindeki B kompleksi sayesinde hem kan basıncını istikrarlar hem de bu üslup illetlere yer hazırlayacak durumları ortadan kaldırır. Yapılan kimi araştırmalarda altın çileğin şeker illetine da yarar sağladığı tespit edilmiştir.

yaprağı

antioksidan içeriğine sahip olan altın çilek hücreleri yeniler bu sayede de yaşlanmanın önüne makbul. Bunun yanı sıra kanserli hücre oluşumunu önler. Mahsusen üreme organlarında rastgele bir deformasyona neden olabilecek özgür radikalli hücreleri vücuttan atar. Mineral ve vitamin bakımından güçlü olan altın çilek, vücudun günlük gereksinimini kolaylıkla karşılar. Bu özelliği sayesinde ileri yaş marazlarını önler. Kemik gelişimine ek sağlar.

fiyatı 2020

Erkeklere orantıyla hatunlarda daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonu, vücutta aniden artan mantar ve virüsten kaynaklı yaşanır. Sıhhati olumsuz etkilemenin yanı sıra hayat kalitesini de düşürür. Altın çilek bu illete da adeta doğal ilaçtır. Vücut içinde asit ve virüslerin atılmasında yardımcı olur. İdrar yollarını temizler. Böbreklerde de bu sayede taş ve kum oluşumunu pürüzler.

Zararları Nelerdir?

Kan basıncını düşürdüğünden yüksek tansiyonu olanlara her ne kadar yarar sağlasa da düşük tansiyonu olanlara sakıncalıdır. Kan sulandırıcı özelliği olduğundan bu stil ilaçlar tüketen insanların tüketmemesi gerekir. Çok çok tüketildiğinde ishale neden olabilir.

Sumak Bitkisi

Sumak, pandemi döneminde corona virüs tedavisi için kullanılması gereken en ama EN ÖNEMLİ bitkidir. Sebebi için Sumak bitkisi başlığına bakın…

Yorum Ekle