Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Crohn marazı nedir? Crohn marazının belirtileri & Tedavisi

Crohn marazı nedir? Crohn marazının belirtileri & Tedavisi

Kronik bir hastalık olan crohn sindirim sistemi yollarının ağızdan başlayarak bağırsaklara kadar olan kısmın iltihaplanmasıyla oluşur. Kesin bir tedavisi olmayan crohn hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Crohn marazı umumiyetle kolit marazıyla karıştırılır. Pekala crohn illeti nedir?

Sindirim sisteminin tümünün iltihaplanmasına crohn illeti denir. Ortaya çıkma nedeni kesinleşmemesine karşın, kronik bir hastalık çeşidi olan crohn marazının en yaygın belirtisi ishaldir. Crohn ve kolit çoklukla karıştırılır. Lakin kolit kalın bağırsak iltihaplanmasıyla sınırlıyken crohn, anüsten bağırsaklara kadar yaşanır. 20 yaşlardan itibaren başlayan bu hastalık, sindirim sistemi organları hem yüzeysel hem de katlarını tesirler. Otoimmün, bağışıklık sisteminin dışsal faktörlere karşı verdiği şiddetli yansılar sonucu, bağışıklık sisteminin savaş açmasıyla sağlıklı olan organların bile zarar vermesiyle oluşan illetlerin umumi ismidir. Crohn’da bu otoimmün içinde bulunur. Crohn ekseriyetle genetikseldir. Crohn marazı denetimsiz ilaç kullanma, beslenme formunun çokça yağlı olması, lif tüketiminin ise azlığı, şiddetli nikotin ve tüketme üzere faktörler sonrası ortaya çıkma mümkünlüğü ziyadedir. Crohn, gerilim ve ruhsal durumlarla ortaya çıkma durumu ise düşüktür. 

CROHN MARAZININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanlı ve mütemadi ishal

Karnın orta kısmında daima kramp ve ağrı

Midenin üst kısmında şişkinlik yaşanması

Kemik ve eklemlerde şiddetli ağrılar

Kusma, bulantı ve iştah kaybı

Vücutta kuvvet düşüklüğü

Haddinden fazla kilo kaybı

Vücut sıcaklığında yükselmeler

kaybının yaşanması

İdrar yaparken zorlanma ve ağrı çekme

Bacaklarda şişlik ve ciltte lekeler oluşması

Ağız içi yaraların artması üzere belirtiler yaşanır.

CROHNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Crohnun tedavisi için bir ekip süreçler yapılır. Birinci olarak kolonoskopi, endoskopi ve biyopsi yapılır. Kesin bir tedavisi olmayan crohn illetinin ortaya çıkardığı belirtiler azaltılmaya çalışılır. Ağızdan bağırsaklara kadar oluşmuş mukozlu iltihap azaltılmaya çalışır. Çok uzun müddetli ilaç verilir. Fakat ilaçlarda vücutta farklı yan tesirlere neden olur. Bunun için kişisel beslenme biçimi önerilir. Bu yüzden eksperler probiyotik bakımından varlıklı olan turşu ve yoğurt tüketiminin artırılmasını tavsiyede bulunur. Probiyotikler bağırsaklardaki florası istikrarlar. iltihap oluşumunu azaltır. Bunun yanı enginar, muz, soğan ve sarımsak tüketimi artırılmalıdır.

Yorum Ekle