Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Vişnenin yararları nelerdir? Vişne suyu ve vişne sapı çayının bilinmeyenleri

Vişnenin yararları nelerdir? Vişne suyu ve vişne sapı çayının bilinmeyenleri

Tezgahlardaki noktasını almaya başlayan vişne, vücut direnci için inanılmaz yararları var. Ekşi ve tatlı arasında bir tadı olan vişne acilen derhal herkesin tüketmeyi ettiği meyvedir. Belirli bir periyotta bulunduğu için ekseriyetle kişiler kurutarak, reçeli yapılarak ya da suyu çıkartılarak uzun müddet tüketilmesi uzun hale getirilir. Evet Vişnenin yararları nelerdir? Vişne suyu ve vişne sapı çayının bilinmeyenleri

Tatlıların ve içeceklerin yanı sıra içerdiği vitaminler bakımından ilaç bölümünde de kullanılan vişnenin 270 çeşidi vardır. Gelgelelim sıhhat açısından 4 çeşidi tüketilir. Birebir vakitte mayhoş bir tada sahiptir. Vişne iltihaplanmayı azaltmada ve iltihaptan kurtulmada en tesirli doğal besindir. Bilirkişiler vişne meyvesinin sapının da sıhhate birçok yararı olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmalarda sistemli tüketilen kurutulmuş vişne sapı çayı, vücudun marazlara karşı direncinin arttırdığı gözlemlenmiştir. Gül ailesine ilişkin olan vişne, kiraz meyvesi ile mütemadi karıştırılır. Lakin kiraz vişneye nazaran daha büyük ve olgundur. Yüzeyinde benekler olan daha parlak ve kırmızıdan çok pembemsi bir rengi vardır. İlkbaharın birinci ayı ile çiçek açan vişne, Mayıs ayında meyve vermeye başlar. Anavatanı Anadolu konut Balkan olan vişne, A vitamini bakımından nispeten zengindir. 

VİŞNENİN YARARLARI NELERDİR?

Güçlü bir antioksidan olan vişne vücutta biriken hür radikalleri atar. Birebir vakitte bağışıklık sistemini güçlendirerek mahsusen mevsim geçişlerinde yaşanan marazlara karşı vücudun direncini artırır.

Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlar. Bu sayede vücuttaki likit orantısını artırarak organların işleyişini destekler. Vücut içi sıvının çokça olması yalnızca organların fonksiyonları için değil tıpkı vakitte cilt içinde nispeten gereklidir. Ciltteki kırışıklık ve yaşlanma tersi hücreleri sayısını azaltır.

İçerdiği yüksek A vitamini hem göz hem dimağ sıhhati için vazgeçilmezdir. Göz içerisindeki likit ve vitamin nispeti azalınca görme kaybına olan önemli marazlar ortaya çıkar. Bunun için hem sıvının hm vitaminlerin yüksek olması gerekir. Ayrıyeten hudut hücrelerinin de vücuttaki dolaşımı için gerekli olan A vitamini dimağda oluşma ihtimali olan unutkanlık ya da dimağ kanaması üzere aniden ortaya çıkan marazların riskini azaltır.

Damar daralması ve tıkanıklığı önemli marazların yaşanmasına yer hazırlar. Lakin vişne damar içini temizleyerek tıkanıklığı ve damar duvarını güçlendirerek daralmasını önler. Böylelikle kalp marazlarının yaşanma mümkünlüğü düşer.

Aç karna bir bardak tüketilen vişne suyu mide asidini istikrarlar, sindirimi kolaylaştırır, bağırsak florasının çoğalmasını handikaplar, vücut gücünü artırır ve gün içerisinde kişinin uzun müddet tok kalmasını sağlar. Birebir devirde vişne içeriğindeki hususlar sayesinde kan yapıcı özelliği de vardır. 

VİŞNE SUYU VE VİŞNE SAPI ÇAYININ BİLİNMEYENLERİ..

Potasyum bakımından güçlü olan vişne sapından yapılan çaydan günde bir bardak tüketilmek böbrek ve mesaneyi temizler. Böylelikle böbreklerde yaşanma ihtimali olan illetler önlemiş olur.

Günümüzde acilen derhal herkesin şikayet ettiği vitamin ve kansızlığı gidererek, bağışıklığı güçlendirir. Bağışıklığı güçlenen kimselerin kansere yakalanma riski azalır.

Antioksidan özelliği sayesinde idrar yoluyla, yemek borusu ve midedeki yemek atıklarının olduğu zararlı toksinleri vücuttan atar.

Her gece yatmadan tüketilen bir çay bardağı vişne sapı rahat bir uyku çekmenizi sağlarken, uyku sırasında ciltte deforme olmuş hücreleri de yeniler. 

Üst teneffüs yolları illetleri sebebiyle tüketildiğinde terleme tesiri yaparak hem boğazdaki iltihabı temizler hem de zararlı toksinlerin balgam yoluyla kolaylıkla atılmasını sağlar.

Yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin olduğu kabızlık, şişkinlik ve mide ağrıları üzere rahatsızlıkları giderir. 

İçerdiği kalsiyum vitaminin yanı sıra mayhoş tadıyla had hücrelerini yatıştırarak; depresyon ve gerilim üzere ruhsal rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

HAZIRLANIŞI

Kurutulmuş 1 tutam vişne sapını 3 su bardağı su ile 15-20 dakika boyunca kaynatın. Rahatsızlığınıza nazaran günde bir, en ziyade iki bardak tüketin. Tıpkı devirde topuk çatlaması rahatsızlığı olan şahıslar, hazırladıkları suyu bir kovaya dökerek ayaklarını 20 dakika içinde bekletmelerinde yarar var.

VİŞNENİN ZARAR VAR MIDIR?

İçindeki asit orantısı yüksek olduğundan ölçüsüz tüketildiğinde mide yanmasına olur. Bu da gaz sıkışmasına taban hazırlar. Birebir devirde vücuttaki asit nispetini da yükseltir. Mide yanması önemli sıhhat dertlerini da beraberinde getirebilir. Bunlardan en tehlikelisi ishaldir. Zira ölçüsüz ishal vücudun likit kaybına yol açar. 

Yorum Ekle