Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Cep telefonunun zararları nelerdir? Sakın cep telefonuna yakın uyumayın!

Cep telefonunun zararları nelerdir? Sakın cep telefonuna yakın uyumayın!

Derhal hemen herkesin kullandığı cep telefonu güçlü muhabere ağlarından biridir. Neredeyse kişilerin bir organı haline gelen cep telefonu aslında o kadar da pak değildir. Güçlü sinyallerle çalışan cep telefonları çeşitli marazlara davetiye çıkarır. Eksperler mahsusen uyurken cep telefonunu yakınlarda tutulmaması konusunda ihtarlarda bulunuyor. Evet Cep telefonunun zararları nelerdir?

Hayatımızın vazgeçilmez bir kesimi olan cep telefonu uzun vadeli tasarrufta önemli rahatsızlıklara davetiye çıkarır. Tasarrufu neredeyse 4 yaşlarına kadar düşen cep telefonu, birçok kolaylık sağlasa da güçlü sinyallerle çalışır. Bu sinyaller insan sıhhatine olumsuz meselelere neden olur. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından yapılan bir çalışmaya nazaran yerkürede cep telefonu abone sayısı 5 milyarı geçti. Bilirkişiler bu sayının dehşetli olduğunun altını çizdi. Yapılan araştırmalarda artan cep telefonu hem fizikî hem de vücut içindeki organlara hasar verir. Radyo sinyalleriyle çalışan cep telefonları en ziyade dimağın sıhhatini bozar. Dalgalar beyindeki sonların ölmesine yol açar. Yaklaşık 20 yıl evvel ortaya çıkan cep telefonları teknolojinin artmasıyla boyutu özellikleri ve tasarrufu değişti. Önceleri yalnızca konuşmaya yarayan cep telefonlarıyla şimdilerde işler bile yürütülebiliyor. Bu da tasarrufunun artmasına yol açtı. Bilirkişiler son yıllarda artan kanser illetlerinin nedenin cep telefonu sinyallerinden kaynaklanıyor olabileceğini hatırlattı.

SAKIN CEP TELEFONUNA YAKIN UYUMAYIN!

Gelişen teknoloji de LED ışıklarla zenginleştirilen cep telefonları melatonin hormonunu olumsuz tesirler. Bu yüzden cep telefonlarına yakın uyuduğunda bu hormonun salınımı azaltır. Uyku meselelerinin yaşanmasına taban hazırlar. Uyku meseleleri de devamında ruhsal meseleleri beraberinde getirir. Bunun yanı sıra hücrelerin mutasyona uğramasına neden olur. Kanser illetlerinin süratle artmasına yol açar. Bilhassa bayanlarda göğüs erkeklerde de prostat kanserini tetikler. Gece yatakta yakından kullanılan cep telefonu göz sıhhatini da tesirler. Göz içindeki likit orantısını azaltır. 

cep telefonunun zararları

CEP TELEFONUNUN ZARARLARI NELERDİR?

– Akıllı cep telefonu tasarrufu parmaklardaki kasılmalara yol açar. 

– Tasarruf sırasında vücudun duruşunu tesirler. Bu da duruş bozukluklarına neden olur. Mahsusen boyun fıtığı ortaya çıkar ve omurga kısmı eğrilir. 

– Gebe hatunlarda radyasyon evlatların gelişimini olumsuz tesirler.

cep telefonunun tehlikesi

– Cep telefonuyla bir arada kulaklık tasarrufu, kulağın sağlıklı duymasını bozar. Tıpkı devranda cep telefonu hoparlörü de yakından ses sinyalleri dalgalandırdığı için kulak zarına hasar verir. 

– Cep telefonlarının yaydığı radyasyon hudut hücrelerini mutasyona uğratır. Bu mutasyon yalnızca kansere değil farklı marazlara da yol açar. Bunlardan biri de dimağ hastalıklarıdır. Bilhassa dimağ gelişimini etkilediğinden konsantre güçünü zayıflatır. 

Sağlık ve Güzellik bölümünden daha fazla bilgi alın

Yorum Ekle