Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Neem ağacı nedir? Neem ağacının faydaları! Neem ağacının tasarruf meydanları & zararı

Neem ağacı nedir? Neem ağacının faydaları! Neem ağacının tasarruf meydanları & zararı

Neem Ağacı nedir?

Neem Ağacı nedir? derseniz, halk arasında “Hint leylağı” olarak bilinen neem ağacının, yaprağından çiçeğinin tohumuna da kadar birçok illete yararı vardır. Sizler için neem ağacının yararlarını ve hangi illetlere güzel geldiğini araştırdık. Pekala Neem ağacı nedir? Bayanların cilt güzelliği için en çok kullandıkları üründür. Türkiye’de neem ağacına Yalancı Tespih ağacı denir.

-bakteriyel, anti-viral, analjezik, anti-piretik, antiseptik, kan arındırıcı ve mikrop öldürücü üzere özellikleri sayesinde neem ağacı yüzyıllardan beridir alternatif tıpta kullanılmıştır. Münhasıran Hindistan’da köy eczanesi olarak tabir edilen neem ağacı, yaklaşık 16 metreye kadar uzar. Tropikal özelliği olan neem ağacı meyve verir. Ağaç yapraklarından meyvesine kadar şifa sağlar. Odunsu gövdesinden elde edilen yağ mahsusen cilt yüzeyindeki deforme sıkıntılarına güzel gelir. Yaprakları da meyvesi de yenilebilen nadir ağaçlardan biridir. Alternatif tıpta ciltten fazla diş ağrıları için kullanılmıştır. Diş yüzeyini temizler. Ağız içi enfeksiyonu azaltır. Cilt yüzeyinde ki kararmaları açar. Çay olarak tüketildiğinde vücuttaki hücreleri süratle yeniler. Bu yüzden yaşlanmayı geciktiren mucize ağaç olarak görülür.  

Neem ağacı nedir

NEEM AĞACININ YARARLARI

SAÇ İÇİN NEEM AĞACI

Neem yaprağı kepek tedavisinde kullanılır. Birebir vakitte saç derisini ölmüş hücrelerden arındırarak canlılığını korur. Saç derisinde oluşma ihtimali olan kaşıntı ve kızarıklık üzere rahatsızlıkların riskini de azaltır.

Neem ağacı

CİLT

Ağacından elde edilen neem yağının, cilt illetlerini da düzgünleştirici özelliği vardır. Antioksidan bakımından varlıklı olan yağı; egzama ve sedef marazlarını güzelleştirmesinin yanı sıra ciltte meydana gelmiş yanıkların, yaraların ve kesiklerin de enfeksiyon kapmasını önler. Cildin genç hücrelerinin sayısını artırarak yaşlanmayı geciktirir.

cilt için Neem ağacı

AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Bir vesair tasarruf sahası da ağız ve diş sıhhatidir. Mahsusen diş eti meselelerinde tesirli olan neem bitkisi, ağız içinde oluşan zararlı sayısını azaltır. Yemeklerden sonra yaprağı çiğnendiğinde hem ağız ve diş sıhhatini korur hem de ferahlık vererek ağız kokusunu önler.

ağız ve diş için Neem ağacı

VÜCUDU TEMİZLER

Neem bitkisinden yapılan çay, günde bir bardak tüketildiğinde kandaki zararlı toksinleri temizler. Başkaca sindirimi kolaylaştırarak, ve bağırsak illetleri risklerini azaltır. Yarım çay kaşığı neem tozunu bal ile karıştırarak her gün tüketirseniz vücudun muhtaçlığı olan oksijen ölçüsünü sağlamış olursunuz.

vücut temizleme için

EKLEM AĞRILARI İÇİN NEEM AĞACI

Acilen hemen herkesin yaşadığı sıhhat sıkıntılarından biri olan eklem ağrılarında da neem bitkisi doğal tedavi metodu olarak kullanılır. Münhasıran eklemlerde oluşan iltihabı azaltarak, meydana gelmiş olan ödemlerin şişliklerini hafifletir. Ayrıyeten eklem ağrılarının olduğu kesimlere de neem yağını masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

eklem ağrıları için

KANSER ÖNLEYİCİ

Yapılan araştırmalarda neem ağacının çiçek özleri vücutta oluşma ihtimali olan kanser hücrelerini önler. Münhasıran rahim ve prostat kanserlerinde tesirlidir. Tıpkı hengamda kemoterapi tedavisinin yan tesirlerini de azaltır.

Sağlık ve Güzellik bölümünde daha fazla yazı okuyun.

https://en.wikipedia.org/wiki/Azadirachta_indica

Yorum Ekle