Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağının yararları nelerdir?

Çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağının yararları nelerdir?

Günümüzde mahsusen cilt hastalıklarında tanınan olan çay ağacı yağının sıhhate birçok yararı olduğunu biliyor muydunuz? Çay ağacı yağı tarihte tıbbı tedavide kullanılır. Mahsusen yaraları temizlemede ve iyileştirmelerde yararı olan çay ağacı yağı hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Pekala çay ağacı yağı nedir? Çay ağacı yağının yararları nelerdir?

Yeni Zellandalı gemiciler tarafından keşfedilen çay ağacı yağının birçok illete yeterli geldiği biliniyor. Çay ağıcı yağı antibakteriyel tesiri sayesinde enfeksiyonu bitirmede tesirlidir. Günümüzde tanınan hale gelen çağ ağacı yağı tabiatta bulunan ve yaraları temizleyen en saf ilaçtır. Kimi bölgede çay ağacının kolları kurutarak elde edilen çay vücuttaki tüm toksinleri temizlediği akciğer ve karaciğeri yeniler. Yüzyıllar evvel denizciler sefer sırasında yanlarına bol ölçüde çay ağacı kabukları ve yağı alırlarmış. Kanayan dişler, bağırsak rahatsızlıkları, kas ve kemik ağrılarında tıbbı gereç olarak kullanılır. Şimdilerde mahsusen çatlaklık ve selülit tedavilerinde en çok tercih edilenler arasında bölge alır. Bilim literatüründe “Melaleuca alternifolia” olarak bilinen çay ağacı, çok sık yan yana olan ormanlık yerlerde yetişir. Yaprakları bazen beyazımsı olan çay ağacı içeriğinde yüksek ölçüde yağ barındırır. 

ÇAY AĞACI YAĞININ YARARLARI NELERDİR?

Su ile seyriltilip tonik olarak kullanıldığında sivilceleri ve sivilce izlerinin kısa vadede geçmesini sağlar. Cildin dermis tabakasının hücrelerini yeniler. Akne ve sivilce tedavisinin yanı sıra kırışıklığa da düzgün gelir. Cildi ferahlatır ve rahatlatır.

Dudak, burun kenarı ve genital yerlerde çıkan uçuk yani herpes virüsünün neden olduğu yaraları da geçirmede tesirlidir. Herpes virüsünün olduğu yere ince bir taba halinde sürüldüğünde nahiyeyi enfeksiyonlu hücrelerden arındırır.

Birçok cilt sorununa düzgün geldiği üzere çıbanları bitirmede de tesirlidir. İnce bir tabaka halinde çıbana sürüldüğünde kısa vadede tesirini gösterir.

Banyo sırasında kullandığınız suyuna bir ölçü ekleyerek hem vücutta bulunan tüm gözenekleri açar. Vücudun terlemesini istikrarlar. Böylelikle toksinleri bu yollarda atmayı sağlar. Buhar ile bir arada karışan yağın mentollü kokusu bronşların temizlenmesinde tesirli olur.

Böcek ve sinek sokmalarından sonra kullanıldığında ortaya çıkan tesirli azaltır. Velev birtakım bilirkişiler bir bardak su ile bir yemek kaşığı çay yağını bir spresy kabında birleştirerek mahsusen yaz aylarında sık sık vücuda sıkılmasını tavsiye eder.

Çay ağacının yağı vajina ve koltuk altına sürerek buradalar oluşma ihtimali olan istenilmeyen kokuyu köstekler. Ayrıyeten muhite karşı doğal bir kokunuzun olmasını sağlar.

Yüksek ateş ve sistemsiz beslenme ile ağız içerisinde artan iltihaplı yaralar içinde çay ağacı yağı hayli tesirlidir. Diş etinin deformasyoan uğramasını önler. Diş aralarındaki yemek kalıntılarını temizler. Tükürük içerisindeki bakterileri azaltarak ağız kokusunu önler. Diş taşı oluşumunu engelleyerek beyazlanması destekler.

Şiddetli ağrıları sırasında bir damla kulak içine damlatılarak bekleyiniz. İçerisinde biriken iltihabı kısa vadede atmasına yardımcı olur. 

Daima tırnak kırılma ya da uzamama üzere meseleler yaşıyorsanız çay ağacı sizin için tam bir şifa kaynağı olabilir. Tertipli bir biçimde tırnaklarınıza masaj yaparak uyguladığınızda tırnaklarınızın daha rahat uzamasını sağlar. 

Yorum Ekle