Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Göktaşı nedir? Göktaşının yararı var mıdır? Kansere şifa uzaydan geldi!

Göktaşı nedir? Göktaşının yararı var mıdır? Kansere şifa uzaydan geldi!

Çin’de yapılan bir araştırmada uzaydan gelen ve atmosferi aşarak yerküreye düşen göktaşlarının getirdiği iridyum elementleri dinazorları öldürdüğü üzere kanserli hücreleri de yok etmede tesirli olduğunu açıkladı. Araştırma sonucunda bu taşlardan ilaç edilerek kemoterapi tesirleri azaltılır. Bu göktaşları karbon, magnezyum ve oksijeden meydana gelir. Pekala Göktaşı nedir? Göktaşının yararı var mıdır? İşte cevapları:

Göktaşı ya da meteroit uzaydan atmosferi aşarak yerküreye düşer. Kalın bir taş görünümü olduğundan göktaşı olarak isimlendirilir. Kocaman taşlar atmosferden geçerken basınç, sürtünme ve ısı değişimiyle ufak modüllere ayrıldığından yerküreye çok tesir sağlamaz. Lakin kimi modüller kuvvetli olduğundan bu durumdan etkilenmez ve yerküreye düşer. Her sene sistemli olarak kimi devirlerde göktaşı yağmuru denilen tabiat hadisesi gözlemlenebiliyor. En çok yaşanan göktaşı yağmuruna Perseid denir. Göktaşları; sair gezegenler, kuyruklu yıldız ve aydan kopan kesimlerdir. Yeryüzüne düşen en büyük göktaşı 1920 yılında Namibya’dadır. Bu göktaşı yaklaşık 54.000 kg’dur. Taşlar termal hususlar içerir. Bu özellikleri sayesinde ilmî araştırmalara mevzu olmuştur. Bilim adamları taşların içeriğinde kalsiyum, magnezyum, demir ve nikel üzere unsurlar tespit etmişlerdir. İçerdikleri hususlar sayesinde sıhhate ek sağlayacaklarını düşünen bilim kişileri mahsusen kanser marazları üzerinde çalışmalara devam etmişlerdir.

GÖKTAŞININ YARARI VAR MIDIR? KANSERE ŞİFA UZAYDAN GELDİ!

Vücuttaki sağlıklı hücrelerin kimi tesirlerle deformasyona uğraması sonucu DNA’ları değişiyor. Değişen hücreler artık vücut için tehlikeye yol açan önemli tümörler haline geliyor. Buda kanser hastalıklarına taban hazırlar. Münhasıran küresel çağda sıhhatsiz beslenme ve GDO’lu besinler kaynaklı kanser illeti çeşitleri ile bir arada arttı. Bilirkişiler bu konun önüne geçmek için çeşitli yollara başvurmaktadır. Warwick Üniversitesi’ndeki Çinli araştırmacılar kanserli hücreleri yok eden bir mucizeye rastladı. İnsanoğlunun hayatından evvel yaşayan dinazorları bitiren göktaşların aslında insanlığa büyük bir yararı olduğu ortaya çıkarıldı. Göktaşlarında bulunun iridyum bileşeni ışın tedavi yolu ile kanserli hücreleri tespit ederek yok ediyor. Başkaca bu hücreler sağlıklı hücrelere zarar vermiyor. Yerkürede nadiren bulunan iridyum bileşeni göktaşların içerisinde epeyce ziyade bulunuyor. Pahalı olan bu element ile ilgili araştırmalar şimdi taze olmasına karşın eksperler kanserli hastalara umut olacağını vurguluyor. 

KAÇ ÇEŞİT GÖKTAŞI VARDIR?

Yeryüzünden atmosferi geçip yerküreye gelen 60.000’den göktaşı vardır. Bilim kişileri içerdikleri unsurlara nazaran bu taşları sınıflandırmışlardır. Üç sınıfta; taşlı, demir ve taşlı demirdir. Lakin bunlarında alt kategorisi vardır.

TAŞLI GÖKTAŞLARI

Silikat içeren taşlı göktaşları, birebir devirde metal, nikel ve demir barındırır bu taşlarda; kondritler ve akondritler olarak isimlendirilir. Kondritler; güneş sisteminin içindeki asteroitlerin parçacık halinde bir araya gelmesiyle oluşur. Bu taşlar güneş sisteminin köken, yaş ve bileşimle meydana gelir. Yapılan araştırmalarda 1938 yılında Tanzanya’ya düşen gökyaşında bu bileşenler tespit edilmiştir. Bunun sıra Yerküre’ye düşen bir öteki Allende göktaşının içinde de bu özellik bulundu. Süreç sırasında taşların elmas özellikleri var. Gök bilimciler bu taşların güneş sisteminden de eski olabildiği düşünüldü. Akondritler; bu taş cinsleri kondrtiler üzere kum içermez. Göktaşlarının yekunda yüzde 3’ünü oluşturur. 

DEMİRLİ GÖKTAŞLARI

Demir ve nikelden oluşan bu göktaşları şimdiye kadar keşfedilen en büyük taşlardır. Çok ağrı mineraller barındırır. Bu taşlar şuan bile bilim kişileri tarafından araştırılır.

TAŞLI DEMİRLİ GÖKTAŞLARI

Bu taşlar ise içeriklerinde silikon, oksijen, demir ve nikel barındırır. Taşlar ayrıyeten pallasitler, olivin kristalleri içerir. Bu taşlar yerkürenin farklı nahiyelerinde irili ufaklı bulunur. 

GÖKTAŞLARI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Yerküre’de en çokça göktaşı Antartika kıtasında bulunur. Buzullarla kaplı bu kıtada taşlar gözle görülür. 

NASA’nın yaptığı araştırmalarda taşların çoğunlukla Mars ve Ay’dan geldiği ortaya çıkarıldı. 

1992 yılında New York’ta bir göktaşı kocaman bir bagaja düştü.

Yerküreye düşen göktaşları Güney Afrika’da illegal yollarla satışı yapılır. 

Yapılan kimi araştırmalarda yeryüzündeki suyun içindeki fosfor bulunduğu bu fosfor unsurunun uzaydan gelen taşlardan suya karıştığı tespit edilmiştir. 

2014 yılındaki Olimpiyatlarda yapılan madalyaların içinde göktaşı olduğu söyleniyor.

Yorum Ekle