Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Kıl dönmesi neden olur? Kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Kıl dönmesinin doğal tedavisi var mı?

Kıl dönmesi neden olur? Kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Kıl dönmesinin doğal tedavisi var mı?

Hatunlara orantıyla erkeklerde daha çokça görülen kıl dönmesi, deri altından çıkamayan kılın şişliğe neden olmasıdır. Bu şişlik kişinin kalitesini düşürür.Kuyruk sokumunda yaygın olarak görülen kıl dönmesi, birtakım kişilerde kronik enfeksiyona yol açabilir. Evet kıl dönmesi neden olur? Kıl dönmesi belirtileri nelerdir? Kıl dönmesinin doğal tedavisi var mı? Tüm soruların cevabı haberin detayında:

Kıl dönmesi batık kıl durumuna denir. Gelgelelim yapılan araştırmalarda kıl dönmesi dökülen saçların kuyruk sokumu nahiyesinde birikmesi ve deri altına yerleşmesi ile de çıkabilir. Ayrıyeten kıl dönmesi halk arasında hatunlarda görülen bir rahatsızlık olarak bilinse de aslında bu hastalık erkekler de daha çok görülür. Çoklukla kuyruk sokumunda ortaya çıkan kıl dönmesi; göbek deliğinin etrafı, koltukaltı, yüz nahiyesi ve bacaklarda da görülme ihtimali yüksektir. Bilim literatürüsünde polinidal sinüs olarak makbul. Cildin kıl çıkma katmanında anormal bir biçimde çıkmamasıyla yaşanan bu rahatsızlık yaşamsal kaliteyi düşürür. Kıllar deri altında dümdüz çıkmaz deri altında yuva yapıp ve burada iltihaba yol açar. Kabaran cilt ağrıya neden olur. Tıpkı biçimde etrafındaki hudut ve damarlara zarar verir. Kıl dönmesi ekseriyetle gelişim evresinde ortaya çıkma ihtimali yüksektir. Zira anlaşılan bir yaştan sonra kıl köklerindeki hareketlenme durur. Mesleklere de bağlı da kıl dönmesi yaşanabilir. Uzun vadeli oturan masa başı çalışanlar ve uzun yol şoförlerinde kıl dönmesi görülebilir. 

KIL DÖNMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Kesin bir nedeni yoktur. Gelgelelim gevşek kılların cildi yüzeyine çıkmadan birikmesi kıl dönmesine yol açar. Mütemadi sürtünme, dar kıyafetler, uzun periyodik oturma ya da bisiklet sürme üzere durumlar sonrası yaşanabilir. Vücut biriken kıllara karşı bağışıklık sistemini harekete geçirir. Bağışıklık sistemi de bu yere şiddetli antikor gönderir. Lakin bu antikorlar yerde iltihaba yol açar. Nefes alamayan kıl kökleri başkaca kir birikmesine de neden olur.

 

KIL DÖNMESİ MARAZININ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

Vücudunun normalinden ziyade kıllı olan şahıslarda

Kıl kökünün sert ve kaba olanlar

Gelişim çağında hormonal külfet yaşayanlar

Kedi, köpek bakıcıları, koyun kırpıcıları ve berberler

Evvelden kıl dönmesi yaşayanlar

Süratle kilo alıp verenler ve obezite hastaları kıl dönmesine yakalanma bakımından risk altındadır.

KIL DÖNMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kuyruk sokumunda nohut büyüklüğünde olan şişlik ve bu şişliğin içerisinde iltihaplı apse olmaktadır. Makat ortamında oluşan bu şişlik devranla şiddetli ağrılara neden olur. Oluşan iltihap sonucu iç çamaşırın art kısmında sarı lekeler meydana gelir. Şayet bu belirtiler görülmesine karşın kıl dönmesi ihmal edilirse beraberinde önemli rahatsızlıkları meydana getirebilir. 

KIL DÖNMESİNİN DOĞAL TEDAVİSİ VAR MI? 

Deri yüzeyinde görüldüğünden fiziki müdahale ile çabucak tespit edilir. Bilirkişi tutarlı görürse cerrahi operasyon uygular. Ama çok şiddetli değilse antibiyotik içeren kremler sürülür. Çok şiddetli olan kil dönmelerinde eksperler ekseriyetle kan testi de velev. Zira kıl dönmesi bazen polinidal kistte olabilir. Ameliyatla kıl dönmesi kökünden çıkartılır. Başkaca hastanın yeninden yaşamaması için kimi tedbirler alınmasını tavsiye eder.

Kıl dönmesinin olduğu ortamlar daima dezenfekte edilmeli

İç çamaşırlar sık sık değiştirilmeli

Her gün duş alınarak vücut detaylı temizlenmeli

Uzun mütemadi tıpkı konumda oturmaktan ya da uzanmaktan kaçınılmalı

Hastanın daha sonra lazer epilasyonla kıllarının seviyesi azaltılmalıdır.

Çok şiddetli olmayan kıl dönmeleri için meskende kimi metotlar uygulanabilir. Ilmî kanıtlar olmazsa bile alternatif tıpta çay ağacı yağı, adaçayı yağı ve hint yağları yerin yumuşamasına kılın dışarı çıkıp içindeki iltihabın kurumasını sağlar. Hastanın gün içinde kesinlikle C ve A vitaminleri tüketilmelidir. Kıl dönmesi olan cilde mütemadi bildiri yapılarak kistlerin rahatlanması sağlanır. suyla bol kese atılmalı. Kıllar çıkarılmalı.

Yorum Ekle