Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.

Biberiye (Kuş lisanı otunun) yararları nelerdir? Biberiye (Kuş lisanı otunun) yağı ne işe yarıyor?

Kuş lisanı otunun ne olduğunu biliyor musunuz? Çoğumuz biberiye diye bildiğimiz otun vesair ismi kuş lisanı otudur. İnce ve uzun bir yapısı olduğundan kuş lisanına benzetilen otun insan sıhhatine inanılmaz yararları var. Özellikler artan sıcaklıkla böcek ve sinek ısırmalarına mukabilde inanılmaz yararı olan bu ota dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Biberiye (Kuş lisanı otunun) yararları nelerdir? Biberiye (Kuş lisanı otunun) yağı ne işe yarıyor?Haberin detayında bulabilirsiniz…

Ballıbabagiller bitkisine ilişkin olan biberiye otu bir başka ismiyle kuş lisanı otu ince yapraklı yeşil daha sonra suladıkça çiçek açar. Mor çiçek açan bu bitkinin içerisindeki yağı, yaraları süratle güzelleştirmeye yaradığından alternatif tıpta kullanılır. Tıpkı devranda kuş lisanı otu, münhasıran böcek ve sivrisinek ısırıklarına ve haşeralara birebir yarar sağlar. Kozmetik endüstride kullanılan otun ispirtosu ve kolonyası yapılır. Cilt yüzeyindeki deformasyonlara da yarar sağlayan biberiye otunun çayı ise sindirim sistemine güzel gelir. Başkaca biberiye otu kimi yörelerde kurutularak al eti marine etmede kullanılır. Fakat biberiye yağında yüksek esans bulunduğundan kronik illeti olanların bir ekspere başvurmasında yarar var. 

BİBERİYE (KUŞ LISANI OTUNUN) YARARLARI NELERDİR? BİBERİYE (KUŞ LISANI OTUNUN) YAĞI NE İŞE YARIYOR?

hücrelerinin ve sıvılaşmasını artırarak dolaşımı hızlandırdığından cildin dermis tabakasının deforme olmasını önler. Oluşma ihtimali olan sivilce ve aknelerin üzerine bir çay kaşığı biberiye sürerek oluşumu önleyebilirsiniz.

–  Cildin yanı sıra saç köklerini de güçlendiren biberiye yağını saç derisine masaj yaparak kullanabilirsiniz. Tıpkı vakitte bu saçların beyazlaşmasını da ketler. 

Kronik baş ağrısı yaşayanlar içinde doğal tahlil olan biberiye yağı ile yarım saatlik bir masa yaparak ağrınızı azaltabilirsiniz. Bunun yanı sıra bayılma esnasında ya da mide bulantısı üzere durumlarda da koklatılarak bu rahatsızlıkların yaşanma riski azaltılır. 

Yapılan araştırmalarda biberiyenin kokusunun hafızayı güçlendirdiği oraya çıkarılmıştır. İçerdiği çözücü hususlar sinirsel hasarları azaltarak dimağın hafıza gücünü artırır. Birtakım bitkisel eksperler bu yağı konutunuzun koltuklarına ya da kıyafetlerinize birer damla damlatarak gün uzunluğu yorgunluğu ve unutkanlığı azaltabileceğini vurguluyor. Münhasıran gerilimli bir ortamda çalışanların biberiye yağını bileklerine ya da boyun kısımlarına sürerek rahatlayabilirler.

Karın nahiyesine biberiye yağı ile yapacağınız masajla hem kalori yakabilir hem de kabızlığı önleyebilirsiniz. Bu yağı spor ve sağlıklı beslenme ile sistemli kullanıldığında kısa vadede yüksek orantıda kalori yakabilirsiniz. Günde bir kaşık zeytin yağı tüketip akabinde biberiye yağın ile alt karın ortama masaj yaparak da kabızlıktan kurtulabilirsiniz. 

Cildin alt derisi olduğu kadar üst derisinde de tesirli olan biberiye yağını duş sonrası selülitlerin olduğu ortama sürerek deforme olmuş meydanlardan kurtulabilirsiniz.

BİBERİYE YAĞI NASIL HAZIRLANIR?

biberiye bitkisinden 6 kolu soğuk su ile uygunca yıkayınız. Bir tavaya birer kaşık sırayla  zeytin, jojoba yağı ve tatlı badem yağlarını ekleyiniz. Daha sonra yıkadığınız biberiyeleri bu yağa atarak karıştırınız. 10 dakika sonra bir süzgeç kaşıkla biberiye bitkilerini tavadan alınız. Kalan yağı küçük bir cam kutuya boşaltarak kullanabilirsiniz. 

BİBERİYE ÇAYI NE İŞE YARAR?

Mide illetlerinden en yaygın olan gastriti önler.

Had sistemindeki hücreleri yenileyerek zihinsel ve ruhsal marazların önüne makbul. Hafızayı güçlendirir.

Üst teneffüs yolu hastalıklarına neden olan enfeksiyonu köstekler. 

Vücudun direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

basıncını dengeleyerek damar tıkanıklığının önüne makbul.

Hür radikalleri ve toksinleri vücuttan atar.

Tonik olarak kullanılabilir. Cildin temizlenmesini sağlar.

Vücudun yakımını hızlandırır.

Vücuttaki iltihaplı hücreleri atarak kas ve eklem sistemini rahatlatır. 

Ağız içi yaralara düzgün gelir. Diş yapısını güçlendirir.

Yorum Ekle