Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Ayak parmak bozukluğu ve ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı nedir? Ayak parmak bozukluğu tedavi edilir mi?

Ayak parmak bozukluğu ve ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı nedir? Ayak parmak bozukluğu tedavi edilir mi?

Bilim literatüründe halluks valgusun olarak bilinen ayak parmak bozukluğu ya da parmak form bozukluğu illeti önemli olmazsa bile kişinin hayatını olumsuz tesirler. Bazen yürümeyi bile zorlaştıran bu illete dair merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala ayak parmak bozukluğu ve ayak baş parmağındaki kemik çıkıntısı nedir? Ayak parmak bozukluğu tedavi edilir mi? Haberin detayında tüm bu soruların karşılığını bulabilirsiniz.

Ayak parmağında biçim bozukluğu umumiyetle parmaktaki kemik çıktısı olarak bilinir. Gelgelelim yaygın olmazsa da tüm parmaklarda genetiksel ya da çevresel olarak bozukluk yaşanabilir. Kişinin hayatını zorlaştıran bu bozukluk, devranında ameliyat edilmediğinde daha da berbatlaşabilir. İleri bir hengamda da uzuv kaybına neden olur. Marazın gelişiminde düz tabanlık illeti, ailevi yatkınlık, yaşanılan bir ayak travması ya da sahih olmayan bir ayakkabı seçimi de yer hazırlar. İnsan vücudunda daima kullanılan bir uzuv olduğundan yaşadığı rastgele olumsuz bir durumda günlük ömür aksaklığı yaşanır. Ayak parmak bozuklukları ya da kemik çıkıntısı ayakkabı giyilmesini bile zorlaştırır. Estetiksel bir durum da olan bu bozukluk cerrahi operasyonla düzeltilebilir. Bozukluk düzeltilse bile ileri devirlerde kemik çıkıntısının tekrardan nüksetme mümkünlüğü yüksektir. Bu yüzden bu hastaların kişisel ayakkabılar seçmeleri gerekir. 

AYAK KEMİĞİ ÇIKINTISI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bilim ismi halluks valgus illeti genetiksel ve çevresel faktörlerden asıllı ortaya çıkar. Dar ve yüksek topuk ayakkabıların yanı sıra spor ayakkabıları bile bu illete sebep olabilir. Birebir devirde ayak içe basma illetinin da bu illete neden olabilir. Eklemler gevşedikçe şiddeti artan bu rahatsızlık vakitle dize kadar ağırlara neden olur. İlerledikçe de yürüme bozukluğu üzere önemli dertlere sebebiyet verir. Gözle görülebilir bir hastalık ama bazen yavaş yavaş ilerlediğinden çabucak fark edilmez.Tomografi sonuçları ile tespit edilen çıkıntının şiddeti ise ultrasonla bakarak anlaşılır. 

AYAK PARMAK BOZUKLUĞU TEDAVİ EDİLEBİLİR Mİ?

Şiddetine nazaran tedavi formülü de değişir. evlerininde olan kemik çıkıntısı için ortopedik  bir alet kullanılır. Bu alet gece yatarken parmağa takılır. Bilirkişiler ekseriyetle bu hastalar için ayak numarasından bir vücut büyük içeriğinde ortopedik taban olan ayakkabılar tercih etmelerini öneriyor. Bu tatbikler eklemleri sıkılaştırarak gevşemesi be büyümesini engellemenin yanı sıra yanına sahih oturmasını da destekler. Gelgelelim yapılan tüm müdahalelere karşın geçmeyen çıkıntı için mütehassıslar ameliyata başvurur. Ameliyat sonra dikkat edilmediğinde nüksedebilir.

Yorum Ekle