Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

You must login to ask a question.
Kalp kası iltihabı (Miyokardit) neden olur? Kalp kası iltihabının belirtileri nelerdir?

Kalp kası iltihabı (Miyokardit) neden olur? Kalp kası iltihabının belirtileri nelerdir?

Nadiren görülen illetlerden biri olan kalp kası iltihabı aniden ortaya çıkar. Gerekli tedbir alınmadığında mevtle bile sonuçlanabilir. Kalp kasına yerleşen virüs kalbin gücünü olumsuz tesirler. Pekala Kalp kası iltihabı (Miyokardit) nedir? Kalp kası iltihabının belirtileri nelerdir? Kalp kası iltihabının tedavisi var mıdır? İşte tüm bu soruların karşılığı haberin detayında…

Kabakulak ve üzere illetler nedeniyle vücuda giren virüsler kan yoluyla kalp kasına kadar çıkabilir. Burada yerleşen virüsler iltihaplanmalara neden olur. Başlarda önemli bir hastalık olmazsa bile vaktinde tedavi edilmediğinde dehşetli sonuçlar beraberinde getirebilir. Kalbinde yüzde 90’ı kastan oluştuğundan bu enfeksiyon süratle yayılır. Bu da kalp yetmezliğine ortam hazırlar. Ayırca vücutta ehil ölçüde kan dolaşımı sağlanamadığından çeşitli marazlara da yaşanabilir. Bu virüs kalp kasından tüm kaslara basitçe yayılabilir. Mütehassıslar kalp ağrısında mahsusen sol koldaki uyuşmayla nedeniyle çabucak doktora başvurulmasını tavsiye eder. 

KALP KASI İLTİHABI NEDEN OLUR?

Vücudu birçok etkenden dolayı giren enfeksiyonlu virüsler

Kaslarda kalsiyum ve fosforun azalması

Vücuttaki toksin ölçüsünde artış

Kalpte aile hikayesinde olan bir rahatsızlık

Kalp kaslarında zayıflama

Bağışıklık sisteminin virüslere karşı ehil antikor üretememesi üzere durumlar kalp kası iltihabına ortam hazırlar. 

KALP KASI İLTİHABI BELİRTİLERİ 

Bu illetin en yaygın belirtisi kalp atışlarındaki düzensizlik ve buna bağlı gelişen göğüs ağrısıdır. Kalp atışları bozuldukça deforme nispetleri artar. Bu hasarlarda kalıcı kalma ihtimali yüksektir.

– Kalp sistemli atmadığından kalp kapakcıkların da şişme meydana gelir. Kalp bir bütünü ile birleşip atamadığından kan toplanıp damarlara geri akmaz. Bu da kalbi zorladığından değişik sesler çıkarmasına neden olabilir.

Kalbin pompalayamadığı kan akciğerde birikir. Bu birikim vücudun çeşitli taraflarında ödeme neden olur. Ekseriyetle bu ödemler en sık ayak bileklerinde görülür. 

KALP KASI İLTİHABI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Belirtilerle hastaneye giden hastayı öncelikle bilirkişi detaylı tetkiklerden geçirir. Kalp kası iltihabının virüslerden kaynaklandığı tespit edildiğinde buna nazaran ilaç tedavisine başlanılır. Bu prosedürle vücuttaki virüsler azaltılmaya çalışılır. Kalp kası iltihaplanmış insanların beslenme ve günlük hareketlerine dikkat etmeli çok ziyade tempolu yürüyüş bu hastaların vefatına neden olabilir. Bu marazı en düzgün gideren tedavi formülü ise aspirin ve yatarak dinlenmektir. 

Yorum Ekle