Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Batarya Araştırmalı İçin Dev Bir Destek Geldi!

Batarya Araştırmalı İçin Dev Bir Destek Geldi!

Avrupa Komitesi, daha dayanan ve daha düzgün performans sunan bataryalar için araştırmaları desteklemeye devam ediyor. Kuruluş, yedi AB devletine, batarya teknolojisinde yeni araştırmalar ve yenilikleri desteklemek için 3,2 milyar Avroluk fon sunmayı onayladı. Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Polonya ve İsveç’teki girişimler, Avrupa ortak öncelik konusu olan bataryalarda araştırma ve yeniliği desteklemek için finansal destek onayı aldı.

Umumi olarak girişimin 2031 yılında tamamlanması ve 3,2 milyar Avroluk kamu fonunun yanı sıra kişisel yatırımlarla da ek olarak 5 milyar Avroluk destek sağlanması bekleniyor.

Avrupa’da teknolojiyi destekleme çalışmalarının başkan yardımcı lideri ve AB’nin yarışma komitesi üyesi Margrethe Vestager, bu yeni teşebbüsü, batarya üretiminin Avrupa için ne kadar kıymetli olduğunu kanıtladığını söyledi: “Batarya üretimi, pak hareketlilik ve güç, iş oluşumu, sürdürülebilirlik ve yarışma manasında potansiyelinden ötürü Avrupa’da ekonomimiz ve topluluğumuz için stratejik bir ilgi yeri. Onaylanan destek, bu kıymetli girişimin haksız yana bozulan yarışma olmadan devam edebilmesini sağlayacak.

Avrupa Komitesi’nin söylediğine nazaran girişim, ham husus madenciliği ve işlemesi, gelişmiş kimyasal materyallerin üretimi, batarya hücrelerinin ve modüllerinin tasarımı ve kullanılmış bataryaların geri dönüşümü ve tekrar tasarrufu da dahil olmak üzere geniş bir kapsamı içerecek.

Akıllı telefonlar ve elektronik araçlara olan talebin artışı düşünülürse, bu araştırmaların gelecekte epey yararlı olacakları kesin.

Yorum Ekle