Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Baş ağrısı neden olur? Oruçluyken yaşanan baş ağrısı nasıl önlenir? Baş ağrısına ne güzel gelir?

Baş ağrısı neden olur? Oruçluyken yaşanan baş ağrısı nasıl önlenir? Baş ağrısına ne güzel gelir?

En sık görülen rahatsızlıklardan biri baş ağrısıdır. Baş ağrısı hem bir hastalık hem de birtakım illetlerin belirtisi olabilir. Ekseriyetle Ramazan ayında artan baş ağrısını önlemek için mütehassıslar kimi tekliflerde bulunur. Hayat kalitesini düşüren baş ağrısı, hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Pekala Baş ağrısı neden olur? Oruçluyken baş ağrısı nasıl önlenir? Baş ağrısına ne âlâ gelir?

Metropol hayatta en sık görülen rahatsızlıklardan biri olan baş ağrısı erkeklere orantıyla hatunlarda daha sık görülür. Ömür kalitesini olumsuz etkileyen baş ağrısı başlı başına bir hastalık olduğu üzere hastalık belirtisi de olabilir. Yerküre Sıhhat Örgütünün donelerine nazaran toplulukta 4 insandan 3’ünde görülen baş ağrısı nörolojik marazlar çeşidine girer. Yapılan araştırmalarda baş ağrısının en sık sebebi üst teneffüs yolları illetidir. En çok baş ağrıları ise migren, tansiyon tipi ve küme baştır. Baş ağrısı birçok neden de ötürü görülebilir. Genetik ve çevresel faktörler ise bunlardan en yaygınıdır. Şiddetli sonlanma, gerilim ve depresyon sırasında beyindeki damarlar genişler ve dimağ tabiatıyla kimi kimyasal hususlar üretir. Sonları uyararak ağrı meydana gelir. Bunun yanı sıra enfeksiyonlara bağlı gelişen sinüs, kulak ve dimağ zarı iltihabı da baş ağrısının yaşanmasına yer hazırlayabilir. Baş ağrısı tıpkı zamanda anevrizma, malformasyonlar, damar tıkanıklıkları, tümör ve hipertansiyon üzere illetlerin da belirtisi olabilir. Bunlar hayati değer taşıyan hastalıklardır. Şiddetli ve devamlı baş ağrısı akabinde bir ekspere danışılmalıdır.

ORUÇLUYKEN BAŞ AĞRISI NASIL ÖNLENİR?

Uzun müddetli açlık ve susuzluk baş ağrısına neden olabilir. Bu da ani tansiyon değişimlerine yol açar. Kan şekeri düşer. Vücutta azalan vitamin ve mineraller ağrının yaşanmasına taban hazırlar. Münhasıran gün içerisinde daima çay ve kahve tüketen şahıslar kafein eksikliği çeker. Bu da baş ağrısına yol açar. Sistemsiz uyku ve hareketsiz ömür bu süreçte baş ağrısına davetiye çıkartır. Bunun için acilen birtakım tedbirler almakta yarar var. Örneğin oruç müddetinde baş ağrısının geçmesinin en kolay yolu uyumaktır. 30 dakika boyunca sessiz ve karanlık bir ortamda uyumak vücudun direncini artırır. Bunun dışında karantina sürecinde olduğumuz için balkon pencere üzere yanlardan 15 dakika boyunca ak hava almakta yarar var. Boyun ve alın kısmına nane ya da çay ağacı yağı sürerek masaj yapmakta ağrıya yeterli gelebilir. Ya da lavanta ve naneyi kaynatın. Su ılıcınya su torbasına doldurun. Buzluğa koyun. Bu ağrılar esnasında enseye koyup uzanın bu kan dolaşımını düzenleyerek hudutları yatıştırır. Sahur da ve iftarda da kesinlikle salatalık domates ya da çilek karpuz üzere besinler tüketin.

BAŞ AĞRISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ağır iş temposu ve gerilim sonrası baş etrafında görülen şiddetli ağrıya Tansiyon Baş Ağrısıdır. 

Bulantı ve kusma ile birlikte gelişen baş ağrısı çoklukla migrenin habercisidir. Orta ve şiddetli makbul bu ağrılar. Baş ağrısı ataklar formunda görülür. Bu hastalar umumiyetle ses ve ışıktan rahatsız olur. 

– Gözün art kısmından başlayan ağrı ara sıra ataklar halinde görülür. Belirli bir devir bir yanda görüldüğü için küme baş ağrısı denir. Bu ağrı beraberinde gözlerde kızarma ve yaşarmaya rastlanır. 

– Enseden başlayan baş ağrısı ve akabinde görülen üşüme ya da ateşlenme tansiyona bağlı yaşanan baş ağrısıdır.

– Yüz kaslarında kasılma ve yüzün her konumunda kesin bir ağrı trigeminal nevrajinin işaretidir. 

BAŞ AĞRISI NASIL MAKBUL?

Sebeplerine bağlı birçok ilaç tedavisi vardır. Mahsusen migren üzere illetle ortaya çıkan baş ağrısı için had rahatlatılmaya çalışılır. Bunu geçirmek için sessiz ve karanlık bir ortamda ağrı geçene kadar dinlenmek gerekir. Bol su tüketmek vücut içindeki oksijeni istikrarlar. Bu da damarların kasılmasını ve genişlemesini ketler. Rezene, nane ya da papatya üzere bitki çayları da hudutları yatıştırdığından baş ağrısına güzel gelir. Ayrıyeten nane ya da çay ağacı yaprakları keskin kokusu sayesinde baş ağrısının şiddetini azaltabilir. Enseye yapılan soğuk kompreste âlâ gelen doğal yollar arasındadır. Lakin şiddetli ve devamlı baş ağrıları için bilirkişiye başvurmakta yarar var. Aksi halde altında yatan marazın şiddeti artabilir. 

Yorum Ekle