Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Yumurtanın yararları nelerdir? Sahurda yumurta yemek ne işe yarar? Yumurta alerjisi nedir?

Yumurtanın yararları nelerdir? Sahurda yumurta yemek ne işe yarar? Yumurta alerjisi nedir?

İnsan sıhhati için en yararlı besinlerden biri olan yumurta, protein bakımından da en güçlü yiyecektir. Ana sütünden sonra tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Yumurta birtakım kişilerde önemli aşama de alerjiye neden olur. Mahsusen Ramazan aylarında mütehassısların önerdiği bu besin kimileri için kabusa döner. Yumurtanın yararları nelerdir? Sahurda yumurta yemek ne işe yarar? Yumurta alerjisi nedir?

Yumurta dişi hayvanlardan elde edilen bir besindir. Ama her düşü hayvanın yumurtası yenmez. En çokça tüketilen ise kümes hayvanlarınındır. Tavuk ve ördeğin yumurtaları ise en sık tüketilendir. Yerkürenin derhal çabucak her alanında tercih edilen yumurta hakkında yapılan araştırmalarda ana sütünden sonra en varlıklı besin seçildi. Yumurta; A, B2, B5 ve B12 vitaminlerinin yanı sıra fosfor, folat ve selenyum üzere unsurlar içermektedir. Protein kaynağı olan yumurta, insanlık tarihinden beri vardır. Birçok çeşitte tüketilen yumurta, sıhhat açısından inanılmaz yararlar sağla. Mütehassıslar münhasıran gebe hatunların folat eksikliği için ya da gelişim çağındaki bir evlat için olmazsa olmaz besinlerden biri olduğunu vurguluyor. Birinci sefer ne devir kim tarafından keşfedildiği bilinmeyen yumurta, pişirilerek tüketildiği üzere çiğ halde de içilebilir. Mutfakta acilen her ortamda tasarrufu vardır. Başlı başında bir yemek olabiliyorken bazende bir yemek için materyal olarak kullanılabilir. Vücut sıhhati için muhtaçlık olan D vitaminini tek seferde karşılar. Ama bu kadar yararlı olan besin kimileri için illetlere yol açar. İçerdiği yüksek protein bağışıklık sistemindeki antikorlarla savaşır. Bu da alerjik marazlar arasında en yaygın olan yumurta alerjisine yol açar. 

SAHURDA YUMURTA YEMEK NE İŞE YARAR?

Tok tutan besinler arasında en tesirlisi ola yumurta Ramazan aylarında sahur sofralarının vazgeçilmezidir. Sonraki günkü uzun müddetli açlık ve susuzluk için yarar sağlayan yumurta, vücudun günlük gereksinimi olan vitamin ve mineralleri de karşılar. Oruç vadesinde yaşanma ihtimali olan halsizlik, uykusuzluk ve baş ağrısını da önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Ama mütehassıslar yumurta alerjisi olanlar için şayet şiddetliyse hiç tüketmemelerini vurgular. Bunun yanı sıra hafif geçirenler için ise iki günde bir tüketmelerini önerir. 

YUMURTA ALERJİSİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Evlat yaşta daha yaygın görülen yumurta alerjisi, yetişkinlerde de görülür. ekseriyetle yumurtayı tükettikten bir kaç saat sonra yaşanır. Bağışıklık sistemindeki antikorlar yumurtadan gelen proteinlerin ziyade olmasını olarak algılar. Bu yüzden vücut komplikasyonlarında değişimler yaşanır. Erken müdahale edilmediğinde “anafilaks” denilen önemli sıhhat probleminde yol açar. Nadirende olsa vefata neden olur. Yumurta alerjisinin belirtileri hafif başlar. Evvel ateşlenme ile başlayan daha sonra vücutta kaşıntı ve iltihaplı sivilcelere sebebiyet verir. Bu süreçte bağışıklık zayıfladığından alerjik rinite de taban hazırlar. Alerji hudut ve sindirim sisteminde de deformellere neden olur.

YUMURTANIN YARARLARI NELEDİR?

DÜZGÜN KOLESTEROLÜ YÜKSELTİR

Istenilmeyen kolesterolün yükselmesi; inme, kalp bunalımı ve felç üzere sıhhat meselelerine yol açar. Bu durumun önüne geçmek için vücudun düzgün kolesterol nispetini artmasını sağlayacak besinler tüketmemiz gerekir. Yumurta bu dertleri engelleyecek en yeterli besinler biridir.

GÖZ SIHHATINI KORUYOR

Yaş ilerledikçe sık yaşanan sıhhat meselelerinin başında göz bozuklukları gelir. Yumurta barındırdığı lutein ve zeaksatin üzere unsurların sayesinde gözün retinasını korur ve sağlıklı çalışmasını sağlar.

DEMİR SEVİYESİNİ ARTIRIR

Vücudun demir nispetinin az olması; baş ağrısı, sonluluk ve yorgunluk üzere rahatsızlıklara neden olur. Demir seviyesini artırmak için yumurtanın beyaz kısmı sistemli tüketilmelidir. Zira yumurtanın sarı kısmı kimi şahıslarda sivilceye ve alerjiye neden olabilir.

TOK MEBLAĞ

Kahvaltıda tüketilen yumurta gün uzunluğu tokluk hissi verir. Bu özelliği sayesinde diyet listelerinin olmazsa olmaz besinleri arasında nokta alıyor.

DIMAĞ SIHHATINI KORUR

Yumurtanın içinde bulunan kolin unsuru hafızayı güçlendirmenin yanı sıra dimağı sıhhatini korur. Ayrıyeten yumurta alzheimer riski taşıyan hastaların tüketmesi gereken besinlerden biridir.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Gelişim çağındaki evlatların kemik gelişimini destekleyen yumurta, vücudun muhtaçlığı olan D vitamini eksikliğini de giderir. Münhasıran kış aylarında yumurta tüketimine edilmelidir. Bu aylarda yaşanabilecek enfeksiyon marazları nispetini düşürmede yardımcı olan besinlerin başında yumurta gelir.

GÖĞÜS KANSERİ RİSKİNİ ÖNLER

Yapılan ilmî araştırmalarda haftada altı yumurta tüketen hatunların göğüs kanserine yakalanma riski yüzde 45 orantıda azaldığı görülmüştür.

Yorum Ekle