Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
Mısırın yararları nelerdir? Patlamış mısır yararlı mı? Haşlanmış mısırın suyu içilir mi?

Mısırın yararları nelerdir? Patlamış mısır yararlı mı? Haşlanmış mısırın suyu içilir mi?

Kuvvet veren ve lif varlıklı olduğundan metabolizmayı düzenleyen mısır hakkında her şeyi sizler için araştırdık. Evet mısırın yararları nelerdir? Patlamış mısır yararlı mı? Haşlanmış mısırın suyu içilir mi? Haşlanmış mısırına her sokakta rastlamak mümkündür. Mahsusen Asya devletlerinden biri olan Güney Kore’de bol tüketilen mısırın yalnızca haşlanması yenmez birebir hengamda haşlamadan elde edilen suyu da içerler.

Haşlanmış, patlamış ve baharatlı olarak kullanılan mısır, salata, yemek ve çerez olarak tüketilir. Meksika ve Orta Amerika’da yetişen devirle tüm yerküreye yayılan mısır yalnızca yiyecek olarak değil tıpkı vakitte cilt bakımında ya da tıbbı tedavide kullanılır. Anadolu’ya gelen mısır ise kurutulup ufalandıktan sonra un olarak da üretime başlandı. Yalnızca mısır değil etrafındaki bitki ve sapları da insan sıhhatine yararı vardır. Lisin ve triptofan üzere hususlar protein tesiri yapar. Ayrıyeten içeriğinde lif ve aminoasit üzere insan sıhhatine destek veren vitamin ve mineraller vardır. Devletimizde şuan en çok Karadeniz devletinde yetiştirilip tüketilen mısırın yağı da çıkartılarak kullanılır. Bilim liteatüründe Angiosperms olarak bilinen mısırın tüm yerküreye nasıl yayıldığı tam olarak bilinmez. Ama bununla ilgili önemli araştırmalar var. Birtakım bilim kişileri mısırın en saf halinin neredeyse olmadığını vurguluyor. Sulu ve nemli bir toprak gereksinimi olan mısır güçlü lif sindirim marazları için inanılmaz yararı vardır. 

PATLAMIŞ MISIR YARARLI MIDIR?

izlerken birden fazla insanın vazgeçilmezi haline gelen patlamış mısır hakkında birçok yanlış malumat vardır. Yağ ve tuzda patlatılarak elde edilen bu besin aslında zeytinyağı ve az ölçüde tuzla yapıldığında yararlı olur. Bu yüzden kimi bilirkişiler yararlı olduğunu savunur. İçeriğindeki bol ölçüde lif sayesinde sindirim hastalıklarına yarar sağlar. Tıpkı vakitte kan şekerini dengelediği eksperler tarafından hala savunuluyor. Zeytinyağı ile patlatıldığından omega-3 yağ asidi güçlü olur. Bu da kalp ve damar marazlarını önler. Kabızlık için epeyce tabiat bir ilaçtır. 

HAŞLANMIŞ MISIR SUYU İÇİLİR Mİ?

Güney Kore kişisinin sağlıklı olduğu derhal hemen herkes tarafından biliniyor. Abur cubur tüketiminde en alt sıralarda alan Koreliler bu gereksinimlerini doğal yollarla gideriyorlar. Bunlardan biride mısırdır. Kahvaltıdan evvel mısır tanelerini kaynatıp bir bardak olarak hem suyu hem taneleri tüketen Koreliler, metabolizmayı hızlandırdığı tarafında açıklamalarda bulundu. Tıpkı devranda mısır haşlaması suyu, sindirim sistemini temizler. Bağırsak parazitlerini azaltır. Mide asidini dengeleyerek, ülser ve reflü üzere illetleri önler. 

MISIRIN YARARLARI NELERDİR?

Karaciğer vücuttaki tüm yağları toplayıp atmaya yarayan organdır. Birebir devranda bu organ kolesterol seviyesinde de tesirlidir. Karaciğerin çalışmaması durumunda yağların vücuttan atılmaması istenilmeyen kolesterol seviyesinin yükselmesine yer hazırlar. Bu da çok önemli kalp ve damar hastalıklarına neden olur. Mısır içerdiği doymamış yağ sayesinde bu yağ nispetini dengeleyerek berbat kolesterolün yükselmesini handikaplar.

Bir bardak mısırın içerisinde yaklaşık 30 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Bu karbonhidrat vücudun gereksinimi olan kuvvetin yüzde 80’ini karşılar. Tıpkı hengamda karbonhidrat dimağ ve hudut hücreleri için epeyce tesirlidir. Eksperler spor yapanlar için performanslarını artırmak gayeli günde bir tane haşlanmış mısır tüketimini öneriyor.

Demir eksikliği kansızlığa neden olur. Birebir hengamda B12 ve folik asit üzere hususların eksikliği de vakitte kansızlık yani ameni üzere önemli illete sebebiyet verir. B12 bakımından güçlü olan mısır kandaki hücreleri yenileyerek kansızlığın yaşanma riskini azaltır.

İçerdiği çözünebilir lifler sayesinde sindirimi kolaylaştıran mısır ömür kalitesini etkileyen kabızlık üzere illetlerin yaşanma orantısını düşürür. Bağırsakların daha sağlıklı çalışmasını destekleyen mısır, iltihap bağırsak sendromunu önler. Eksperler bağırsakları süratli çalışan bireylerin mısır tüketirken daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguluyor.

Göz sıhhati için en tesirli unsurlar beta-karoten ve A vitaminidir. Bunlar sayesinde korneada rastgele bir incelme ya da deforme meydana gelmez. Fakat birtakım nedenlerden dolayı azalan bu iki unsur sonucunda önemli göz marazları yaşanır. Bu iki unsur bakımından tabiat da en güçlü besinler arasında mekan alan mısır nizamlı tüketildiğinde bu üzere durumların yaşanma riskini düşürür.

Yapılan araştırmalara nazaran mısır vücutta gezen muaf radikalli hücrelerin nispetini azaltır. Bu tesiri sayesinde DNA’nın yapısını korur. Böylelikle tümörlü hücrelerinde oluşma mümkünlüğünü düşürerek kanseri önler. Göğüs ve karaciğeri üzere kanserlerde epeyce tesirlidir.

Dimağ hücrelerinin sıhhati için yararlı olan timin bakımından da güçlü olan mısır, güçlü bir hafıza ile ileri yaşlarda yaşanma ihtimali olan alzheimer üzere marazların yaşanma riskini azaltır.

Kilo vermede yardımcı olduğu kadar kilo almada da yarar sağlayan mısırı diyetisyenler önermeden tüketilmesi makul olmaz. Zira her insanın metabolizma yaşı epey farklıdır. 

MISIR ALERJİSİ VAR MIDIR?

İçeriğinden çokça fruktoz içeren mısır alerjiye neden olabilir. Vücuttaki protein unsurların çokça üretilmesi önünde bağışıklık sisteminde antikor üretmesi alerjinin yaşanmasını sağlar. Ekseriyetle migren, egzama, bulantı, kusma ve kurdeşen üzere belirtilerle kendini gösterir. Bu yüzden mütehassıslar mahsusen gebe hatunların tüketmeden bir doktora başvurması gerektiğini söylüyor. 

Yorum Ekle